Meikeissä laatuun satsaaminen kannattaa!
Päivittäin näkee kadulla ja liikennevälineissä tosi hurjia meikkejä. Uskokaa nyt, että halvoilla meikeillä saa aikaan vaan halvannäköistä jälkeä! Ainakin riski on isompi kuin laatutavaralla.
Jos rahat on vähissä, ostakaa edes kunnollinen värivoide. Halpalitkut eivät tee hyvää ja tasaista pohjaa, piste.
Kommentit (11)
esim. lumenella on hyvä hinta-laatusuhde. Käytän itse melkein pelkästään diorin meikkejä (värivoide, ripsari ja huulikiilto) Puuteri on chanell tai lumene. Kynsilakat stila tai mavala. Tietty poikkeuksia on silloin tällöin. Luomiväri chanell. Kalliit luomivärit muuten kestää ikuisesti kun pigmenttiä on niin paljon.
t. kosmetologi/ kauneuskonsultti :)
Järjenkäyttö sallittua!! Lumene on markettitavaraa.
Raili Hulkkonen on siinä oikeassa, että joillakin valmistajilla halpismerkin ja laatumerkin ero ei ole suuri.
Mutta aivan takuulla on iso ero markettivärivoiteen ja laadukkaan, kosmetologin opastuksella valitun värivoiteen välillä. Voiteissa on eroja ja omalle iholle sopivan löytäminen omin voimin on arpapeliä.
Lisäksi laatumerkeissä on imeytyvyys, levittyvyys ja peittopigmenttien määrä eri tasolla.
Kyllä kalleimmillakin meikeillä saa järkyn lopputuloksen!
Luonnollisuus kunniaan!!
Kampaajalla saa asiantuntijan valinnan, marketissa pitää ostaa summamutikassa.
Vierailija:
Mutta aivan takuulla on iso ero markettivärivoiteen ja laadukkaan, kosmetologin opastuksella valitun värivoiteen välillä. Voiteissa on eroja ja omalle iholle sopivan löytäminen omin voimin on arpapeliä.
Lisäksi laatumerkeissä on imeytyvyys, levittyvyys ja peittopigmenttien määrä eri tasolla.
Vierailija:
Puuteri on chanell tai lumene. Kynsilakat stila tai mavala. Tietty poikkeuksia on silloin tällöin. Luomiväri chanell. Kalliit luomivärit muuten kestää ikuisesti kun pigmenttiä on niin paljon.
t. kosmetologi/ kauneuskonsultti :)
Varsinainen kauneuskonsultti ;)
Totta kai maskeeraaja saa hyvän meikin aikaan vaikka millä. Tässä olikin kyse siitä, millä tavis saa naamansa mallilleen.
Käytin sanaa " RISKI" , luepa uudelleen.
Vierailija:
eipä pidä paikkaansa, halvoillakin tuotteilla saa aikaan hyvää jälkeä. taidosta kiinni! t: maskeeraaja
(ap, kosmetologi vm. 89)
Hyvä kosteusvoide ja siihen sopiva värivoide ovat oiva investointikohde. Tulee tasaisempi ja parempi pinta, jolle sitten perustaa se muu meikki.
Sinänsä olen sitä mieltä, että halvempi irtopuuteri ja poskipunakin käy, mutta värivoide on tärkeä. Itselläni on tummat silmänaluset, enkä luovu valokynästä ja Kanebon 38-astetta ripsarista (se on kokemukseni mukaan ainoa, joka ei tahraa silmänalusia päivän mittaan).
Mulla on hyvä iho ja tumman ripset ja kulmat. Muutun ihan muumioksi jos vedän jonkun peitteen naamaan. Ihan sama onko halpa vai kallis. Äitini on lentoemäntä, ja toi joskus aikoinaan mullekin laadukkaita meikkejä.
että kalliissa merkeissä on enemmän väri- ja hajusteaineita. Ja paketit ovat prameempia.
Jokainen tietysti käyttää rahansa mihin haluaa.
Just luin Hulkkosen palapelimeikki-kirjaa, jossa painotti että KALLEIN EI OLE PARAS! Sanoi " merkkipurnukoiden" sisältävän just samaa kamaa kuin useat " markettipurnukat" . Nämä kalliit purnukat maksaa siks enemmän kun ne on paremmissa ja koristeellisimmissa purkeissa! Niin ja jotkut haluaa maksaa pelkästä nimestä!