Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huom! Allergisten lasten vanhemmat!

Vierailija
11.04.2006 |

Mitä ruokaa perhe syö kun yksi lapsista on moniallerginen? Syökö koko perhe samaa esim. kalatonta/viljatonta/maidotonta ruokaa vai teettekö erikseen ruuan allergikolle?



Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En viitsi tehdä kahta eri ruokaa.

Vierailija
2/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja koko perhe syö samaa ruokaa kuin minä.



Kun asuin lapsena kotona, ei äitini ottanut allergioitani mitenkään huomioon vaan sanoi että kuvittelen olevani allerginen, joopa joo.

Seuraus: minulle puhkesi lisää allergioita ja astma, kiitos äiti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin niin että alku on yleensä sama, ja sitten ennen jonkun aineen lisäämistä poistan osan tälle lapselle, tai sitten niin että osa ruoka on samaa kaikille, ja osa on eri.

Vierailija
4/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soveltuvin osin samaa koko perhe, mutta koska allergioita on paljon, niin menisi liian yksipuoliseksi tehdä tästä joku periaate.



Lapselle on tärkeää, että hän saa välillä samaa kuin muutkin. Toisaalta on pakko oppia myös siihen, että aina ei saa samaa. Perheen yhteisille ns. paremmille aterioille yritän saada saman näköistä joka lautaselle.

Vierailija
5/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta eikö käy helposti hieman yksipuoliseksi muulle perheelle?



No, syy miksi kyselen: haluan tarjota vieraillemme juhlavan aterian, mutta yksi heidän lapsistaan on allerginen lähestulkoon kaikelle. Täytyykö minun teidän mielestänne tehdä sellaista ruokaa joka sopii myös ko. pojalle? Vai riittääkö että teen hänelle (ja ehkä muille lapsille) omat sapuskat.



Vieraamme ovat " perhekeskeisiä" (=lapset ovat kaikki kaikessa ja heidän pillin mukaan mennään) ja olen huomannut että heillä kotona syödään useimmiten pojan ruokavalion mukaan. En haluaisi tarjota juhlalounaalla keitettyä perunaa ja jauhelihakastiketta...

Vierailija
6/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo yksipuolisuus juttu oli 2 jälkeen (sori, olen hidas ;))



Lisään vielä että lapset ovat aika pieniä, alle 4-v. kaikki

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on helposti tehtävissä niin että samaa voi syödä, esim. jossain valmistusvaiheessa otan erilleen allergikolle oman osan. Mutta jos ei ole helppo tehdä, eims. kun kalaruokaa, niin silloin saa allergikko omaansa. Eilistä ruokaa tai pilttiruokaa usein tarjolla ja ei tarvi tehdä kahta ruokaa.

Vierailija
8/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on maito-muna-allergikko ja perheen omissa ruoissa ja leivonnaisissa ei käytetä maitoa eikä munaa. Joskus tehdään " herkkuja" isän kanssa kahdestaan, kun lapsi on nukkumassa ;-)



Kylään kun mennään, otan aina lapselle omat pullat tai pikkuleivät mukaan vähän sen mukaan mitä oletan kyläpaikassa olevan tarjolla. Jos mennään syömään, mukana on varmuuden vuoksi joku purkkiruoka (poika kohta 2v). Eli en odota, että kylään mentäessä meidän lapselle olisi tarvinnut tehdä omat erikoisruat. ... Paitsi tietysti, jos joku haluaa tehdä, kuten esim. isovanhemmat, mikä on tietysti tosi kilttiä heiltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oleta että moniallergiselle lapselleni tehdään omat ruoat kyläpaikoissa, otan aina purkkiruoat sitä varten ja omat riisikakut jne. Kun meille taas tulee maitoallergikkoja niin teen kaikille munatonta/maidotonta niin saa kaikki syödä. meillä itsellään kun niin paljon enemmän kuin vain muna/maito, mausteista lähtien. Ei tarvitse vaivautua sen takia. Mulle se menee jo rutiinilla valmistaa kaikille sopiva ateria. Ja useimmiten tää onnistuu, jos vain ei kalaa tarjoa kun sitä ei voi muuttaa, se ruoan pääosa. Toki jotkut kysyvät, että mitä voisi tarjota ja jos ei iso juttu niin toki saa tehdä allergikollekin. Itse saatan mainita että mulla hylaruokavalio, se nyt on niin helppo tehdä kuitenkin hylana :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä seitsemän