Voiko perinteinen mansikka-jogurttia antaa ensi maisteluna lapselle?
Kommentit (5)
sinne joukkoon. Pelkältään tuskin uppoaa.
vaikka toki parempi olisi totuttaa vähäsokerisempiin vaihtoehtoihin. Toisaalta jos annat vaikka maustamatonta jogurttia hillon kanssa niin eiköhän siinä ole ihan saman verran sokeria.
Maustamatonta luomujogurttia, siihen sekoitin pakkasesta riemusauvalla soseuttamiani marjoja, mustikoita, mansikoita tai vadelmia. Myös maustamaton viili oli vauvasta tosi hyvää, sekin marjasoseella höystettynä. Tai sitten " piltillä" nyt lapset 2 ja 3 vuotiaita, sokerijogurtteja eivät syö vieläkään, vaan maustamattomia viilejä tai jogurtteja tuolla omatekoisella marjasoseella.
jotka antavat tavallisia (=sokeroituja) jugurtteja. Tiedätkö kuinka monen sokeripalan verran yhdessä parin desin purkissa on sokeria?
Ihan turhaa vouhotusta tuo " liikaa sokeria" . Ei aina tarvi elää niitten pirun opusten mukaan. Käyttäkää maalaisjärkeä!!!