Korkea syke loppuraskaudessa
minun leposykkeeni on normaalisti n. 55 ja nyt (rv35) se huitelee sohvalla löhöilyn jälkeenkin välillä 90-100! Onko tuo aivan normaalia? Verenpaineeni on laskenut viimeiakaisesta myös ollen nyt n. 45/95. Muutenkin olo on tähän asti hurjan helpon raskauden jäljiltä jotenkin kamalan raskas. Pääkipuja on kokoajan, proteiinit pissassa oli nlassa kovasti koholla ja turvotusta on tullut iaka paljon.
Kommentit (4)
Mulla raskauden aikana myöspulssi taso noussut ja onihan normaalia että pulssi raskaudenaikana nousee.
Huomasivat neuvolassa että sykkeeni oli jatkuvasti yli 110, joten ottivat terveyskeskuksessa heti EKG:n. Kun siitä ei ilmennyt mitään hälyyttävää mihin olisi pitänyt heti puuttua laittoivat lähetteen Kätilöopistolle tutkimuksiin.
Parin viikon kuluttua ottivat Kättärillä nipun verikokeita (mm. kilpirauhasarvot) ja uuden EKG:n. Sisätautilääkäri vielä tutki ja totesi että kyseessä on normaali raskauden aikainen takykardia.
Raskauden aikana sydän joutuu tekemään enemmän työtä ja se hoitaa sen aluksi lisäämällä " lyöntivoimaa" . Jos se ei jossain vaiheessa enää riitä niin sitten sydän lisää lyöntitiheyttä.
Mutta hyvin tutkivat minut varmuuden vuoksi ja sulkivat pois mahdolliset sairaudet, vaikka epäilivät jo aluksi tiheälyöntisyyden johtuvan yksinomaan raskaudesta.
Se, että jollain korkea syke osoittautui harmittomaksi ei tarkoita, että se osoittautuu kaikilla harmittomaksi. Toivon toki, että sinullakin kyseessä on raskauden loppuvaiheeseen liittyvä sykkeen nousu, mutta onhan se järkevää joka tapauksessa tutkia.
eikö kenelläkään kokemusta..