Kysymys teille, joiden lapset vauvana TOSI karvasia:
Lähteekö se karva myöhemmin pois, vai jääköhän mun lapsi tällaiseksi " pikkuapinaksi" ? Nyt jo 2 v ja ainakin selkä vielä tosi karvainen. Olkapäät ei enää ihan niin karvasia..:-(
Kommentit (5)
Huvitti, kun laitosella oli yhtä aikaa ulkomaalinen tummahiuksinen nainen, turkkilainen tms. Hänen vauvansa oli yhtä karvainen kun meidän poika ja hän jutteli mulle hirmuisesti, ei muille :)
Meidän poitsu on nyt 3 ja risat. Otsasta on karvat kadonneet ja kulmakarvoihinkin on nenän päälle tullut vako :) Mutta selkä on edelleen karvainen ja jopa iso pyörre on selässä =) Tosi tuuheat ja vahvat kulmakarvat on pojalla myös. Ihan supisuomalaisia vanhemmat kuitenkin, mutta ainakin mun pappa ja eno on tosi karvasia, liekö periytyny sieltä.
kun 10-vuotiaalla pojallani on selkä yhä karvainen. Minun veljeni ja isäni ovat erikoisen karvaisia miehiä, joten sukuun taitaa tulla. Liekö meillä niitä apinoita lähempänä tässä suvussa kuin vähemmän karvattomilla;))
Nyt 3-vuotiaana ei ole enää paljon muita karvoja jäljellä kuin mahtavat ripset ja kulmakarvat, onneksi.
Eli olin vauvana todella karvainen, isäni ensimmäisiä kommentteja minut nähdessään oli " tyttöhän sopisi sirkuksen karvaiseksi naiseksi" : DD
Vastaus ap:n kysymykseen, karvaisuus väheni muutaman ensimmäisen vuoden aikana, tosin olen hyvin tumma, joten karvat näkyvät senkin takia selvästi.. Mutta kyllä kai olen edelleen hieman keskimääräistä karvaisempi, esim. säärikarvani joudun ajelemaan joka toinen päivä ja ylähuulessa on hieman tummempaa karvoitusta (jonka nypin pois).. Mitenkään häiritsevää tämä ei kuitenkaan ole. Yläselässä ei ole enää karvoja :o)
mun mielestä ne lähti kaikki vauva-aikana pois aika pian. Ei sillä 2 v ollut enää karvoja.