Kauanko teillä menee aamulla ehostamiseen?
Kun toisinaan täällä on keskuselua siitä, miksi jotkut meikkaavat ja toiset eivät, niin usein ei-meikkaavat toteavat siihen menevän liikaa aikaa. Eli: kauanko sinulla menee normaalin päivämeikin tekoon -ja mitäs ne lapset puuhaavat sillä aikaa (kun toisilla se meikkaaminen ei onnistu siksikään, kun lapset tekevät tuhojaan sillä aikaa ;))?
Mulla menee vajaat 5 min. kevyeen ehostukseen (pohjustus (kun ihoni ei ole virheetön), poskipuna, ripsiväri, kulmakynä ja värillinen huulikiilto) ja jos meikkaan vähän " tarkemmin" (edelliset + luomiväri, valokynä, eyeliner) niin vartti. Ei paljoakaan, siis. Muksu voi samaan aikaan siellä kylppärissä esim. pestä hampaansa, löträtä vedellä altaassa, tms. eikä ehdi pahantekoon tai kyllästymään.
Kommentit (13)
Ja siihen kuuluu arkimeikki (meikkipuuteri, poskipuna, luomivärit, ripsari ja huulikiilto) ja lyhyiden hiusten laitto joten kuten kuntoon.
Pojat leikkii tai katsovat aamulastenohjelmia. Olen siis kotiäiti mutta kolmena päivänä viikossa lähdemme puoli yhdeksän aikaan kerhoon.
Ja yks asia vielä: Minusta oli oikein ihanaa saada lyhyen ajan sisällä kahdelta eri ystävältäni (=uranaisia) positiivista palautetta kotiäitilookistani ;-) Toinen ihaili, että jaksan päivittäin meikata ja laittautua vaikka olen kotona. Ja toinen ihmetteli, miten pysyn näin hoikkana. Että jos hän olisi kotona, varmasti puputtaisi koko ajan ja lihoisi silmissä. Oli tosi kivaa pitkästä aikaa saada kehuja!
Mukavaa naistenpäivää kaikille äideille!
Suihkun yms jälkeen kosteusvoide nassuun, hieman puuteria, kulmat kuosiin=kulmakarvageelillä niin etteivät sojota, huultenrjaus/punaus, ehkä poskipunaa, joskus ripsiväriä ja valokynää jos oikein uuvuttaa. Hiukset hoituu säänn kampaajakäynneillä niin ettei niitä näin arkisin tartte pahemmin laitella harjaamisen lisäksi.
Joskus rajaankin mutta harvoin...virheetön ei ole minunkaan iho mutta vielä kauheamman näköiseksi tulisi jos päivittäin käyttäisin pakkelia...toki kyläily ja kaupunkireissuilla meikkivoidepuuteria käytän.
Minun kotiäiti look ei ole erityisen silmiinpistävän upea ...heh..nytkin on hiukset pystyssä mutta ulkona liikun pipo päässä...en vaan jaksa useinkaan innostua meikkaamisesta kotioloissa...
perusmeikki: meikkivoide+puuteri/meikkipuuteri, ripsari, silmien rajaus, kulmat, ulos lähtiessä sitten huuliin rajaus+ puna tai kiillettä. Piilarit silmiin tai lasit päähän.
hiustenlaittoon menee toisina vähän enemmän toisina vähän vähemmän, riippuu onko käynyt suihkussa aamulla vai ed. iltana. Vahaa hiuksiin, pöyhintä ja hieman lakkaa.
Laitan työaamuina hieman värivoidetta, puuteria, poskipunaa, kajalia ja siistin kulmat. Taivutan ripset ja laitan ripsaria. Joskus sipaisen huulipunaa tai lähtiessäni ulos hieman kiiltoa huuliin. Sanoisinko, että menee n. 10min.
Lapset joko pukevat t. isänsä pesee heidän hampaitaan ja kasvojaan. Useimmiten ovat kyllä jo lähteneet ja minä lähden viimeiseksi kotoa. Luxusaamuina meikkaan klarinetin soidessa taustalla - esikoinen harjoittelee ennen kouluunlähtöä.
Meneekö teillä 5-10min meikkaukseen? Itse laitan naamarasvan, meikkivoiteen (meikkisienillä) puuterin, ripsarin ja mulla menee 20-45 min!! Olenpas hidas!
Tämä siis silloin kun menen töihin. Jos on kotipäivä niin tasan 0 minuuttia.
Minkälaisia tuotteita ap käytät esim pohjustukseen? Käytätkö puuteria?
Vierailija:
Minkälaisia tuotteita ap käytät esim pohjustukseen? Käytätkö puuteria?
ap
vähän meikkivoidetta, puuteria, kajalia ja ripsiväriä. Aika menee ehkä pari minuuttia. Lapset leikkivät tuon aikaa.
Arkimeikkiin värivoide, puuteri, poskipuna, luomiväri, ripsari, yläluomiin rajaus ja kulmien muotoilu.
Tässä ajassa erittäin vilkas lapseni ei ole koskaan ehtinyt tehdä mitään dramaattista tuhoa. Yleensä poika tykkää tutkia samalla meikkipussini sisältöä, leikkii omiaan, katsoo lastenohjelmia tai syö aamupalaa.
Ottaa vissiin äitistä mallia. Mutta sehän lähtee pesemällä pois, joten ei voi sanoa, että tekisi tuhojaan sillä aikaa kun meikkaan ;)
ap
Vierailija: