Kuinka usein vaihdat silmälasien mallia?
Kommentit (7)
Toisekseen, mulla näkö huononee edelleen ja linssejä on uusittava joka tapauksessa.
tai alkaa olal häiritsevästi kuluneet. Tai jos näkö heikkenee.
Inhoan silmälasiostoksilla käymistä, niitä on niin vaikea valita. Mieluiten porskutan menemään näillä nykyisillä niin pitkään kuin pysyvät käyttökunnossa.
Pidän niitä joka päivä aamusta iltaan, joten vuodessakin ehtii kyllästymään aivan totaalisesti! Minulle kehykset ovat asuste, jonka pitää sopia muuhun pukeutumiseen.
Tällä hetkellä käytössä on kolmet eri kehykset: " työkehykse" (ne trendikkäimmät), urheilukehykset (hengettömät, ultrakevyet) sekä kotirillit (vanhat metallisankaiset, jotka päässä voi riehua lapsen kanssa huoletta).
tai niitä ei enää kehtaa pitää päässä:-) Arviolta n. 7 v. välein.
Minulla on niin pieni pää että sopivia rillejä on tosi vaikea löytää. Siksikin hankin uudet vasta kun on pakko.
Ja sen kyllä huomaa... " Nuoret" näyttää vanhoilta, kun kehykset on 4-5 vuotta vanhaa mallia. Ettekö ole huomanneet, että vanhan malliset pokat on mummomaista.
Eli en kovinkaan usein.. n. 5-6 vuoden välein.