Onko lapsellasi jatkuvasti nuha?
Minun lapsellani ei ole, enkä halua teidän idioottien sitä meihin tartuttavan!!
Kommentit (15)
Vierailija:
Minun lapsellani ei ole, enkä halua teidän idioottien sitä meihin tartuttavan!!
Meillä lapsi kotihoidossa 2,5-vuotias eikä todellakaan ole mitään jatkuvaa nuhaa. Viimeksi on ollut vuoden vanhana viikon nuha eikä käyty tartuttelemassa muihin. Lehdessä luki juuri infektiolääkärin sanomana, että jos vanhemmat malttaisivat pitää lapsensa taudin alkuoireista asti kotona, infektiot vähenisivät huomattavasti. Ja erityisesti ne jälkihoitoa vaativat antibioottikuurit, kun pitkittynyt nuha menee korviin jne. jne. Vähän sairastellut lapsi ei kotihoidon jälkeen välttämättä päiväkodissakaan joudu mihinkään sairastelukierteeseen, sillä osalla on hyvä vastustuskyky perintötekijöistä johtuen. Tämä edelleen saman lääkärin sanomana.
Mutta kuinkahan moni pomo tykkäisi, jos vanhempi olisi kotona lapsen kanssa ettei vain lapsi tartuta kavereita tyyliin...
Kyse ei ollut kaan tuosta infektioherkkyydestä, vaan sairastelun määrästä. Edelleenkin se vaan on totuus.
Toiseen ketjuun jo kirjoitin, johtuu ahtaista käytävistä, helpottuu iän myötä. Sinä varmaan jo röntgenkatseellasi olisi nähnyt tämän? Ei siis tarttuvana infektiona meillä (kuin muutaman kerran vuodessa).
Jos oikeasti nuhaa pelätään noin paljon niin siihen ei muu auta kuin nelosen esittämät keinot pysyä kotona ja jättää erityisesti kaupassa asiointi pois.
istuuko vauvamuskarissa juuri nuhan saaneen vieressä tai vastapäätä. Harv oin sitä kaupassa kukaan päin pärskii ja siellä voi hiukan valita, kuinka lähellä nuhaneniä on. Kotiin tullessa pestään kädet.
niillä joilla on aina nuha on tosiaan joku allergia tms. eikä ne tartuta ketään, infektio on jonkun kerran vuodessa ja se on se, joka tarttuu... älä ala raivoomaan kenellekkään nuhanenälle ennenkuin tiedät mistä on kysymys!!!!!
Jos pelkää nuhaa, niin muista että pysy kotona neljän seinän sisällä. Et voi käydä missään ja kukaan ei voi käydä teillä. Ruoka ja muut tarvikkeet täytyy tilata oven taakse ja desinfioida ennen käyttöä.
Totuus on kyllä se että lapset sairastavat lapsuuden aikana yhtä paljon. Ovatpa sitten koti- tai päiväkotihoidossa.
Mielelläni en tartututakaan. Miten sen voisi estää?
Flunssa tarttuu yleensä ihan alkuvaiheessa, mutta tietystikään ei voi tietää, mikä noin parista sadasta vuosittain kiertävästä viruksesta kulloinkin on kyseessä.
Elämää se on kuitenkin meidänkin elettävä. Flunssan alussa en kulje vapaaehtoisissa riennoissa lasteni kanssa, mutta jos lapset muuten ovat terveitä ja nuha vanhaa, niin kyllä kuljemme. Paha sitä on varmuuden varoiksi koko talvea kotosallakaan kykkiä - semminkinkään kun kukaan muukaan ei niin tee, joten uhrauksemme ei ketään flunssilta pelasta.
Taidat olla juuri tuollainen " tartuttaja" . Ensinnäkään, kotihoidossa olevat lapset eivät sairasta yhtä paljon kuin päivähoidossa olevat. Toiseksi, pelkkää nuhaa ei ole minulla itselläni ainakaan koskaan ollut, vaan siihen liittyy poikkeuksettä lämpöilyä, kurkkukipua, yskää tms.
Meillä on kolme kotihoidoss olevaa lasta ja ovat olleet enemmän kipeinä, kuin kaverin hoidossa olevat lapset. Tiedän monta muutakin tälläistä lasta. Korvakierteet, rotavirukset, flunssat jne. Välillä oltu sairastamisen vuoksi 2kk:tta edistyksessä, kun ei viitsi muita tartuttaa maha tauteihin ym.
Ja tämä on tosiaan tutkittu juttu. Jos kotona ollessa ei paljon sairastele, varmasti hoidon tai koulun alettua ehtii vielä sairastaa paljon on silloin vielä lapsuutta jäljellä.
on KESKIMÄÄRIN suurempi, mutta tietenkään se - kuten ei mikään tilastollinen keskiarvo - päde jokaiseen yksilöön.
Meilläkin tuo infektioherkkä kuopus muuten sairasteli eniten 1-vuotiaana (ja oli siis kotihoidossa 2,5-vuotiaaksi saakka).