Ero ja lainat.
Miten avioero tilanteessa menee lainojen suhteen asiat? Jos on omakotitalo ja siitä asuntolainaa? Jos jompikumpi haluaa jäädä taloon eron jälkeen niin ottaako hän kaiken jäljellä olevan lainan maksettavakseen? Entäs se kuka ei jää taloo asumaan...saako hän mitään rahallista korvausta asunnosta vai pääsee vaan velattomaksi?
Vai joutuuko se ketä talon ja velat harteilleen ottamaan maksamaan vielä puolisolle talon arvosta puolet eli siis ottamaan tuplaten lisälainaa?
Olisko kenelläkään tietoa näistä asioista?
Talo ollut yhteisenä 16v ja naimisissa 10v jos ne jotain merkitsevät omaisuuden jaossa.
Kommentit (2)
Talon arvo on 150 000. Omistat siis talosta jo puolet, joten maksat ent. puolisollesi toisen puolen eli 75 000, jonka otat lainaa. Teillä on talosta yhteistä lainaa 100 000, joten puolisosi maksaa saamallaan rahalla oman puolikkaansa siitä pois. Vanhaa lainaa jää siis 50 000, siihen lisää sinun uusi lainasi 75 000 tekee 125 000.
Se osuus, mikä talon arvosta on velatonta, jaetaan puoliksi ja taloon jäävä maksaa toisen ulos.
Esim. Talon arvo 150 000 Euroa, lainaa 100 000 Euroa. Silloin netto-omaisuutta on 50 000 Euroa eli 25 000 Euroa/puoliso. Tälllöin taloon jäävä maksaa toiselle sen 25 000 Euroa ja sen jälkeen aviopuolisot on sujut. Taloon jäävän laina siis kasvaa 125 000 Euroon, mutta onpahan talo sitten yksin omistuksessakin.