Toivon muille pahaa, olen kiukkuinen, katkera ja kateellinen, vihainen myös. Auttakaa, mitä minä voin tehdä?
Kommentit (10)
Harrastakaa liikuntaa, mutta älkää unohtako jokus hemmotella itseänne. Ottakaa rennommin.
Silti ei ole töitä ja taloudellisesti on tiukkaa. Jatkuvasti on sairastumisia ja läheisiä on kuollut paljon lyhyen ajan sisällä. Muitakin henkilökohtaisen elämän ongelmia. Tuntuu ettei minulle vaan onnea voi suoda.
Vois selittää osaltaan tuon kiukkuisuuden..
ja lukekaa dalai laman onnellisuuden käsikirja.
minä muutuin raivostuttavan positiiviseksi näillä konsteillä vaikka olin oikea katkera harppu joskus.
Kriisit on vieneet voimavarat ja iloisuuden. Tuntuu, että on jatkuvaa raivoa sisällä. Kaupungilla kulkiessa mietin vain ja ainoastaan pahaa vastaantulijoista. Toivon muille vähintään samaa kuin itselleni. Mielellään pahempaa.
En jaksa olla positiivinen.
ap
Mieti esimerkiksi, seuraako toiselle huonon onnen toivomisesta tai toisen kadehtimisesta itsellesi hyvää? Tuntuuko aidosti paremmalta, vai ehkä huonommalta? Valinta on vapaa.
Ei muille pahan toivomisesta tule mulle itselleni yhtään mitään. Vihainen olo vain. Mutta se vihaisuus on jo olemassa ilman sitä kateuttakin.
ap
Vastoinkäymisiä on riittänyt ja ne on katkeroittaneet.