Ketkä noudattaa vapaan kasvatuksen periaatteita? Mitä ne nykyään ovat?
Muistan, kun serkkujani ei saanut kieltää. Olivat kuin villioravat. Nyt ovat huippuyliopistoissa jokainen. Mietin, että siitäköhän johtuu niiden kunnianhimo, kun ei suku ole mitenkään älykästä näin muuten.
Kommentit (3)
Omassa tuttavapiirissa nykyaan monet ovat TCS-aatteen kannalla (Taking Children Seriously), jonka mukaan siis lasta kuuluu kunnioittaa kuin ihmista yleensa, antaa paatantavaltaa omista asioistaan jne. http://www.takingchildrenseriously.com/
auktoriteettejä. En usko että tuo on paras mahdollinen tyyli, mutta toisaalta aika usein luovissa ammateissa olevien ihmisten taustalta tuntuu löytyvän tämäntyylistä kasvatusta. Laulajat, näyttelijät, esiintyvät taiteilijat yleensä. Tämmöistä olen ollut havaitsevinani lehtijuttujen perusteella. Joten ei sekään ehkä liene onnistuessaan ihan toivoton tyyli.
Siis tama A. S. Neill:in filosofia. http://en.wikipedia.org/wiki/A.S._Neill