Silmiä ja päätä särkee
Oisko kenelläkään kokemuksia vastaavasta taikka tietäisi että mistä voisi johtua.
Jostain syystä mun silmät ovat olleet arat noin kuukauden verran. Silmät punoittavat aamuisin ja iltaisin ennen nukkumaan menemistä. Silmät on jotenkin tosi väsyneet. Ulkoillessa silmistä valuu helposti vesi vaikka ei kovin kirkas ilma olisikaan, tuulikin jo riittää. Välillä silmät kutisee. Se kipu mikä tulee on tuossa silmien välissä, otsassa osittain, osittain jossain silmien " takana" . Ei ole jatkuvaa mutta ärsyttävää. Monesti helpottaa jos ottaa silmälasit pois nenän päältä pidemmäksi aikaa ja hieroo kulmakarvojen välistä. Kiitos vastanneille!
Optikolla olen käynyt keväällä ja silloin hän mainitsi että silmissäni oli ärsytystä, allergiasta merkkejä? Uusin tuolloin piilareiden reseptin.
Kommentit (2)
kuivan silmän oireet. Kokeile reilun kahden viikon ajan kostuttavia silmätippoja/geeliä (tippoja laitetaan useammin kuin geeliä, yöksi geeli hyvä)
http://www.kuivatsilmat.net/index.html
http://www.yliopistonapteekki.fi/changeArticleProductsCategory.do?atcCo…
Kysy apteekista kostuttavia tippoja.
t silmähoitsu
Siksi vähemmän netissä olenkaan. Nostan vielä jos joku tietäisi jotain?
ap