Siis mikä mun jaloissa on?
Joku verenkiertohäiriö??
Olen siis raskaana rv35 ja nyt parina aamuna kun olen herännyt niin toisen jalan jalkapohjassa on ollut sellasia punasia ja violetteja läiskiä, niiltä kohdin ihokin ihan tunnoton tai pistelevä, siis ihan kun puutunut. Pystyn nukkumaan oikeastaan vaan oikealla kyljellä ja yleensä nää läiskät on just oikeassa jalassa. Lisäksi kun nousen seisomaan niin yksi varvas aina ihan puutunut.
Jalka palutuu normaaliksi kyllä päivän mittaan mutta kyllä vähän aina säikäyttää aamulla kun jalka on kuin kuolleella! Ilmeisesti jotenkin veri ei pääse kiertämään kunnolla?? Onko jollakin muulla ilmennyt tämmöstä kummallista oiretta?
Ekassa raskaudessa en muista että itsellänikään olis ollut.
Kommentit (2)
lantiokin aamuisin tosi kipee siltä puolelta mihin noita läiskiä tulee :(
Ensi viikolla muistaakseni neuvolalääkäri, uskaltaisinko odottaa sinne asti? Miten vaarallisia nuo veritulpat on?
olevan mutta aika luontevaltahan sekin kuulostaisi. Mutta jos ne ovat noin pahoja että läikkiä ilmenee, niin kiikuttaisin kyllä jalkasi lääkäriin: olisiko veritulpan poikaset kyseessä?