Verensokeriarvoista tietävät!
Miten kauan aikaa syömisestä menee, että on taas "paastosokeri"? Kun labrahan mittaa paastosokerin yön syömättä olemisen jälkeen, mutta eikö sairaaloiden osastoilla mittailla sokereita 2 tuntia ruoan jälkeen?
Millaiset paastoarvot ovat normaaleita, entä mitkä 2 tunnin arvot? Miten nopeasti sokeri vielä laskee tuon 2tunnin jälkeen, jos on laskeakseen?
Jos sokeriaineenvaihdunta on täysin normaali, niin missä ajassa syömisen jälkeen sokeri laskee paastotasolle? Onko se taso kaikilla terveillä sama, vai voiko olla niin, että mun paastosokeri on vaikka 6,1 ja naapurin liisalla on 4,3 ja molemmat voisivat olla normaaleja?
Kommentit (3)
mutta paastoverensokeriarvo 6.1 on hieman liikaa (on vielä viitealueella), eli naapurin Liisalla on asiat paremmin sokeriaineenvaihdunnan suhteen. Jos paastosokeri on 6.1 jatkuvasti, uskoisin, että sinulle tehtäisiin lisäksi sokerirasitustesti ..... tulos nimittäin on siinä rajalla, että sokeriarvoja kannattaa seurata. Samoin kannattaa mittauttaa kolesteroliarvot.
enmmänkin se, että eri ihmisillä voi olla erilainen normaali paastoarvo? Siis jos nyt se 6,1 on liikaa niin vaikka 5,7? Vastakohtana siis ajatus, että paastosokeri olisi kaikilla terveillä sama (tai tosi lähellä samaa) kuten on vaikkapa veren pH:n laita, se on hyvin lähellä samaa kaikilla terveillä.
Rupesin pohtimaan kun multa kertaalleen mitattiin reilut 2 tuntia syönnin jälkeen 4,6, ja yhdeltä tutulta mittailtiin niitä sairaalassaoloaikana jatkuvasti ja säädettiin insuliinin kanssa. Siitä tuli vaan puhetta. Mietin, että kuinka paljon esim. yön aikana sokeri voi vielä laskea tuosta 4,6:sta, kun paastoarvo on otettu joskus raskausaikana pelkästään ja silloin se kyllä oli tuota samaa luokkaa.
En nyt tiedä ajattelenko minä asiaa liian monimutkaisesti vai onko tää mun älylle liian monimutkainen juttu. Luulin jo jossain välissä että tajuan mutten taidakaan.
ap
"Miten kauan aikaa syömisestä menee, että on taas "paastosokeri"? Kun labrahan mittaa paastosokerin yön syömättä olemisen jälkeen, mutta eikö sairaaloiden osastoilla mittailla sokereita 2 tuntia ruoan jälkeen?"
10 tuntia syömättä ja juomatta niin tulee paasto. Sairaalassa mittaavat useammin koska tekevät semmoista käyrää jotta saavat tarkemman tuloksen.
"Millaiset paastoarvot ovat normaaleita, entä mitkä 2 tunnin arvot? Miten nopeasti sokeri vielä laskee tuon 2tunnin jälkeen, jos on laskeakseen?"
Normaali paastoarvo on 3-6 ja 2 tunnin tarvot n. 6-8. En tiiä kuin paljon voi laskea viellä siitä mutta päivällä nopeammin ja illalla hitaammin.
"Jos sokeriaineenvaihdunta on täysin normaali, niin missä ajassa syömisen jälkeen sokeri laskee paastotasolle? Onko se taso kaikilla terveillä sama, vai voiko olla niin, että mun paastosokeri on vaikka 6,1 ja naapurin liisalla on 4,3 ja molemmat voisivat olla normaaleja?"
On normaalia vaikka kyllä 6.1 on pikkasen liikaa.