5 vuotiaan yökastelu
Ei ole jokaöistä, ei edes joka viikko, mutta nyt lähiöinä on kastellut joka ikinen yö. Poika. Mikäköhän auttaisi asiaan? Vai onko vain odotettava, että tilanne menee ohi?
Kommentit (3)
ajoittain hänkin kastelee sänkynsä. ihan normaalina pidän. hän nukkuu vaan niin sikeästi.
on nyt tihentynyt niin siihenkin on varmaan jokin syy. Oletteko lomilla antaneet enemmän iltajuomisia, onko lapsi väsyneempi ja nukkuu sikeämmin, syökö paljon marjoja (etenkin mansikat pissattaa ihan älyttömästi...)? Joillakin jännittäminen lisää kastelua, joten sitäkin voi miettiä. Joko esikoulu painaisi pienen mieltä?
Käytännön apuna voisitte herättää pojan pissalle ennen kuin menette itse nukkumaan ja rajoittaa vähän iltajuomista. Kurjahan se on joka yö lakanoita vaihtaa.
Muutama kuukausi sitten luin jostain tutkimuksesta et jopa kolmannes tokaluokkalaisistakin (pojilla yleisempää) kastelee ajoittain yöllä sänkynsä. Mun pojallekin (kohta 9v) noita vahinkoja sattuu joskus vielä, varsinkin jos on juonut päivällä paljon. itse olin samanlainen pienenä, samoin siskoni.
Eli ihan normaalia on!