Ajatelkaa että pienitalo preerialla perustuu tosi tapahtumiin
Kommentit (9)
joka torpassa ole siihen aikaan ollut niin yltiö romanttista. Sitä paitsi kyllähän nuo nyky pullamössötkin kotitöitä tekisivät, jos uhkailtaisiin antaa ympäri korvien. Äitikin eläisi rennommin, kun ei työt kasaantuisi pelkästään itselle, ja työtkin tulisi hoidettua, kun ei mammat roikkuisi netissä päivät pitkät.
ja höpö höpö ihan mielikuvitusta koko juttu.
ikävä yllätys, kun menkat alkoivat eikä kukaan ollut kehdannut niistä kertoa. Sitten kun asia kävi ilmi, annettiin ymmärtää että ne ovat naisen kirous ja että niiden aikana on likainen ja ne täytyy salata tarkkaan. Sitten tungettiin räsyä haaroväliin ja pelättiin että se tippuu.
eikä se nyt sentään ollut 1800-luvulla...
ja sen opettajankin nimen muisti väärin ei se ollu miss biitle. Niin ja kyllä se mary taisi olla ihan oikeasti sokea ja kuoli sitten myöhemmin syvän tautiin.
että minunkin lapsuudessani elettiin ilman noita kakkosen mainitsemia mukavuuksia. Luki, luki.
2
ennen oli ihan normaalia elää puulämmitteisesti ilman juoksevaa vettä, sähköä, kaikkea sähköllä toimivaa ym ja että Amerikkakin asutettiin aika myöhään kun ensin piti tappaa inkkarit siitä tieltä.