Saahan sairaalassa käyttää vauvalla kestovaippaa :)
mutta eikö se olisi järkevintä odottaa sen asian kanssa kotiin pääsyä? Ei kai se niin kauheeta ole jos parina ekana päivänä joutuu kertistä käyttämään. Ja kuskata sitten kotiin niitä käytettyjä vaippoja sieltä sairaalasta... hoh-hoijaa...
Kommentit (22)
mutta eikö se olisi järkevintä odottaa sen asian kanssa kotiin pääsyä? Ei kai se niin kauheeta ole jos parina ekana päivänä joutuu kertistä käyttämään. Ja kuskata sitten kotiin niitä käytettyjä vaippoja sieltä sairaalasta... hoh-hoijaa...
Asutaan sairaalasta kävelymatkan päässä, lapsen isä voi vaikka joka kakan jälkeen viedä vaipat kotia pesuun -ap-
Meillä ainakin ollut sairaalassa sairaalan vaaatteet.
Kyllä sä ehdit sitä paskarallia sitten kotosallakin niine haisevine kestoinesi.
Ne on muhineet kuukausia siellä suolistossa ja ovat todella tahmaista tavaraa. Haluatko oikeesti viedä sellaista kotiin? Menee viellä pesukone rikki... ;-).
Mutta omapahan on asiasi. Otat omat vaipat mukaan ja kuljetat ne paskasina myös pois.
ota kannellinen ämpäri mukaan vaikka johon laitat likaiset vaipat.
ota kannellinen ämpäri mukaan vaikka johon laitat likaiset vaipat.
Minäkin aion kestoilla kohta syntyvän vauvan kanssa, mutta ei mulla tule mieleenkään että kuskaisin kestot mukaan sairaalaan. Olen muutenkin ajatellut että en ota kestoja mukaan pidemmille reissuille just sen pyykkäämisen takia.
Mut jos tosiaan haluut lisävaivaa itsellesi ja miehellesi ja toisekseen missä sä niitä kestoja säilytät siellä sairaalassa? Oman sänkysi vieressä muovipussissa haisemassa vai?
et ainakaan yleiseen vessaan voi niitä jättää muiden nähtäville.
ja käytettiin yhteistä pesukonetta pyykkitupa oli yhteiskäytössä.
Järkyttävä kusen ja paskan haju oli heillä kotonaankin ja voitte kuvitella sitä kitkerää kusen hajua siellä pyykkituvassa. Yritin toki järjestää vuoroni etteivät olisi peräkkäin mutta joskus näin oli ja kun sinne pyykkitupaan meni piti tuulettaa kun se käry oli niin mielettömän paha.
Kotiovella kävin joskus ja todellakin vain ovella sillä sieltä leijui kusen haju. Itse olivat ilmeisesti tottuneet olihan jo toinen kestovaippailija talossa. Nyt heillä on kolmas ja onneksi asun muualla.
ovat käyttäneet omia kuoria ja sitten niitä sairaalan pieniä liinoja.
Menkää Tammisaareen synnyttämään, siellä ohjataan kestoilussa :)
sinä päätät kuinka häntä hoidat! Ja eiköhän jokainen järkevä ihminen osaa ottaa muut humioon. Miten ne ap:n vaipat, joita mies kuskaisi kotiin päivittäin, haisisivat yhtään sen enempää kuin ne kertakäyttövaipat sairaalan roskiksessa? (sitäpaitsi, eihän se maitokakka edes haise...)
missä sä niitä kestoja säilytät siellä sairaalassa? Oman sänkysi vieressä muovipussissa haisemassa vai?
et ainakaan yleiseen vessaan voi niitä jättää muiden nähtäville.
en halua käyttää vauvalla sairaalanvaatteita. Omatkin vaatteet mietinnässä, että otan vaatteet itselleni.
Meillä esikoisella ei ainakaan ollut mitään tahmaakkaa (=ei siis keltaisuutta)
-ap-
Minkähänlaisia aikuisia noista muksuista tulee kun joku rätti jalkojen välissä on jo eka päivinä henki ja elämä
ei tarvii sen ämpärin kanssa leikkiä joka jumalan tunti, oikeasti. Itsekin olen kestoillut lapsen kanssa mutta jos joku tuo sen paskasankonsa samaan huoneeseen niin pyydän kylllä viemään sen pois.
ovat käyttäneet omia kuoria ja sitten niitä sairaalan pieniä liinoja.
Menkää Tammisaareen synnyttämään, siellä ohjataan kestoilussa :)
että muitakin samanlaisia äitejä on. Olen löytänyt kestoilun ihanuuden vasta esikoisen syntymän jälkeen. Hän sai reilun puoli vuotta kärsiä niistä muoviläpysköistä -ap-
vitsinä todellakin pidin mutta mammahan on tosissaan.
Siellä laitettiin ilman vauvalle kestovaippa ihan alusta asti ilman, että kysyttiin halutaanko. Jos olisi halunnut kertakäyttövaippoja, olisi niitä pitänyt erikseen pyytää (ja tietysti niitä olisi saanut).
Itse EN käytä kestoja vauvallani kotona enkä aiokkaan, mutta ei minulla ollut mitään sitä vastaan, että sairaalassa käytettiin kestoja. Ihan sama oli, vaihdoinko keston vai kertiksen, kun ei itse tarvinnut pestä vaippoja. Vastasyntynyt pissaa sen verran vähän, että ihan hyvin pelkkä harso riitti.
Tutustumiskäynnillä jo kätilö kertoi, että jotkut sitten tuovat omat kestovaipat mukaan, ja se on tietenkin OK, mutta suurin osa kyllä käyttää sairaalan tarjoamia kertisvaippoja sen pari päivää, mikä siellä ollaan. Ei olisi itselleni tullut mieleen raahata omia vaippoja sinne.
Älä turhaan kuormita itseäsi tuomalla kotiin heti lisää pyykkiä!
Tosin en kyllä ymmärrä miks sairaalaan on ap:n kuskattava kestoja.
Niin meillä mies jäi kotiin kun tulin sairaalasta ja mullahan oli aina helppoa kotona kun mies osallistuu niin paljon arjen pyörittämiseen.
Kohta syntyy viides tähän taloon:)
Älä turhaan kuormita itseäsi tuomalla kotiin heti lisää pyykkiä!
ehkä tyhmä kysymys, mutta kysyn silti. Onko kukaan laittanut vauvalle?