Kuuluuko kuusiviikkoisen syödä
140 - 150 ml kahden tunnin välein? Hotkaisee sen vielä 15 minuutissa. Tuntuu hurjalta tuo määrä. Suhteessa sama kun jos meikäläinen joisi 3 L maitoa samassa ajassa.
T. Ekakertalainen isi
Kommentit (7)
Jos eläisit pelkällä maidolla niin 3l ois aika vähän. Jatkuuko toi 2 välein -tahti koko päivän vai vain aamulla tms? Yli litraa ei saisi korviketta mennä päivässä, äidinmaitoa saa menä niin paljon kuin napa vetää.
Ei toi mitenkään paljolta vielä kuulosta. Ymmärsinkö oikein, että maitoa menee yhteensä siis joku litra päivässä?
Meillä poika imi itseensä parhaimmillaan noin 3kk iässä reilut 2 litraa maitoa päivässä :D Neuvola suositteli jo siinä vaiheessa vaihtamaan osan maidosta velliin... (Kun joi muutenkin korviketta) Vuoden vanhana poika veteli iltapuuron päälle vielä 5-6dl velliä noin niinkuin huikopalana... Jos en antanut riittävästi, heräsi yöllä nälkäänsä... Puuroa ei suostunut yhtä annosta enempää syömään. Toisilla vaan masu vaatii enempi... :P
Yksi kaverini ei voinut imettää, niin se ainakin sai antaa korviketta niin paljon kuin vauva halusi.
Jos eläisit pelkällä maidolla niin 3l ois aika vähän. Jatkuuko toi 2 välein -tahti koko päivän vai vain aamulla tms? Yli litraa ei saisi korviketta mennä päivässä, äidinmaitoa saa menä niin paljon kuin napa vetää.
kokonaismäärää ei tiedä kun syö enimmäkseen rinnasta. Klo 22 - 02 on pidempi väli. muuten menee nyt tosi tiheään.
ap
Ihan normaalia, varsinkin jos on tuo pitempi välikin kuitenkin yöllä kun nukkuu.
Joku kysyi miksei korviketta voi antaa niin kuin äidinmaitoa, korvike saattaa kuormittaa munuaisia vaikka onkin muunnettu ihmisravinnoksi sopivaksi.
tuon ikäiselle niin paljon kun syö. Yli litran syövältä d-vitamiini lisät pois.
Itse imetin, joten en tiedä määriä, mutta paljon se joi.