vauvan ruoasta kysymys
paljonko jauhelihaa vauvan perunasoseeseen? jos tekee noin 10 perunan satsin kerralla.
onko haittaa jos vauva syö päivässä liikaa jauhelihaa ja jos niin mitä haittaa?
Kommentit (11)
riittää 1 ruokalusikallinen lihaa aterialla. Itse kun valmistan soseita laitan lihaa noin yhden osan ja kasviksia 4-5 osaa.
jääpalamuotti on hyvä mitta vauvan liha-annokseen
10 perunasta tulee noin 5-6 annosta.
riippuen toki perunoiden koosta.
millälailla peruna menee huonoksi pakkasessa?
hyvin on maistunut vauvalle vaikka sose on pakkasessa ollutkin.
eli siis vastauksista päätellen 1rkl.nen lihaa ateriaa kohti.
jostakin olen kuullut että vain yksi LIHA-ateria päivässä, pitääkö paikkaansa?
kiitos vastanneille!
yhteensä tulee päivässä 2 rkl lihaa. Pari kolme kertaa viikossa annan lihan sijasta kalaa (seitä, lohta yms.).
Just tänään laitoin kompostiin yhden purkillisen pakastettua ja sulatettua peruna-porkkanasosetta. Se vain näytti niin ällöttävältä, vetiseltä ja lönttiseltä, etten voinut antaa sitä lapselle. :) Piti sitten keittää uudet soosit...
kyllä meillä ainakin 9kk ikäinen tyttö syö ihan aikuisen ihmisen annoksen eli syvä lautasellinen täynnä ruokaa. Hyvällä halulla menee ruoka alas, koska tyttö on tosi aktiivista sorttia, liikkuu paljon kontaten ja kävellen. Eikä siis ole kyse edes mistään isosta lapsesta, sekä pituus että paino menee keskikäyrällä.
t:10
Mutta eikö kannattaisi laittaa siihen kasviksia myös sekaan? Pelkkä perunahan ei oo kovin arvokasta ravintoa...
lähinnä tuohon ruoka-annoksen kokoon, meillä siis ainakaan ei syödä pelkkää pottua. Perunan lisäksi meillä uppoaa hyvin mm. bataatti, kyssäkaali, maa-artisokka, palsternakka, porkkana, kesäkurpitsa, parsakaali, kukkakaali jne.
Viestini tarkoitus oli lähinnä sanoa, että nuo pikkuihmiset vetelee ruokaa oikeasti aivan järkyttäviä määriä! Alkuun kun kasvatettiin annosta mietin joka kerta, että "tätä se ei voi enää jaksaa syödä" mutta niin vain tuntuu olevan aivan pohjaton masu pikkuisilla! :)
t.10 / 12
Tiedän että lapset on erilaisia, mutta en oo koskaan tullu ajatelleeks että alle vuoden ikänen söis ruokaa niin paljon että se määrä mitataan lautasellisina. Mut tytön syömiset laskettiin alle vuoden ikäsenä t-lusikallisina. Korkeintaan ruokalusikallisina. Normaali annos yhdellä aterialla oli kaksi jääpalakuutiota. Hedelmäsotetta saattoi hyvänä päivänä mennä puoli purkkia kerralla.
ihan uteliaisuudesta kyselisin että oliko teillä sitten kovin hoikka lapsi tai rauhallinen niin että ei kuluttanut paljon?
Meillä 9kk ikäinen syö 5 kertaa päivässä ja annos on aina tosiaan sen yhden syvän lautasellisen verran, paitsi iltapäivällä välipalaksi annan purkillisen hedelmäsosetta. Iltapuuroon menee 1 dl hiutaleita ja puuron lisäksi puoli purkkia hdelmäsosetta. Mutta on kyllä pakko todeta tähän perään, että on _todella_ energinen tapaus ja kuluttaa varmaan ikäisekseen paljon, eihän tuon ikäiset yleensä vielä kävele eikä kaikki edes konttaa.
Montako ateriaa tuosta 10 perunasta tulee? Laske sen mukaan, 10-15g lihaa per ateria.