Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Aivan uskomattomia tuloja ihmisillä...!

Vierailija
18.06.2008 |

Enpä sitten ihmettele, miten ihmiset pystyy hankkimaan kaikkea sellaista mihin itse ei IKINÄ pysty. Omat tulot tuskin tulee koskaan ylittämään kahta tonnia ja miehelläkin hyvä jos joskus 20 vuoden päästä saisi 2500e...



Mitä te oikein olette ammatiltanne, jos tulot 3000e ja päälle?

Kommentit (50)

Vierailija
1/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun aika läpeensä akateemisessa tuttavapiirissä on ihmisiä, joiden tienestejä ette suostuisi uskomaan. :) Kaverit on kehitelleet itse paljon, perustaneet yrityksiä jo nuorella iällä, sijoittaneet mm. asuntoihin, tai ihan vanhanaikaisesti ovat toisella töissä, mutta hyvinpalkatuissa tehtävissä. Varsinkin nuoret miehet ovat vaihtaneet työtä tiuhaan ja näin nostaneet palkkatasoaan ylöspäin sekä verkostoituneet.

Vierailija
2/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palkkani tällä hetkellä 3300 ja miehen 3800.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla palkka koordinointitehtävistä yksityispuolella vain 2300€ (aiemmin ollut lähempänä kolmea tonnia, mutta vaihdoin perheystävällisempään hommaan) ja miehellä keskimäärin vähintään 5000€/ kk bonukset mukaan laskettuina.

Vierailija
4/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen yliopistolla asiantuntijatehtävissä ja palkkaa tulee 2300€. Mies on yrittäjä ja sinnitellen pystyy maksamaan itselleen noin tonnin kuussa, viimeiseen puoleen vuoteen ei sitäkään.

Vierailija
5/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä on palkka n. 3300 euroa kuussa. Ei hääppöinen, sillä en nyt ihan vastavalmistunut ole. Mutta toisaalta ei asuta enää pk-seudulla ja totta puhuen työtehtävät eivät ole vaativia (ei alaisia) joten eipä kai palkasta voi niin valittaa. Toi riittäisi, jos työtehtävät olisivat mielekkäitä :-( No, onneksi vaimo valmistuu parin vuoden päästä ja saa takuuvarmasti reilun tonnin paremmin kuin minä nyt, heti koulusta. Moni varmaan arvaa alan ;-)



Aloittajalle, jos nyt jonkunlainen koulutus on, niin mun mielestäni alle 2000 euron palkka on jo liian pieni. Voisin ymmärtää sen työssä, johon periaatteessa voidaan ottaa "kuka vaan". 2500 euroa taitaa olla aika lähellä sitä keskipalkkaa ja ihan ok palkka, jos työssä ei ole niin vastuuta, työvoima pulaa jne.

Vierailija
6/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis teillä on hieman keskivertoa paremmat liksat, ja työtahti täysin järjetön! Ei tuo ole nykyaikaa, tiedoksi vain. Kuka ihme suostuu moiseen tänä päivänä?? Joskus IT-huuman alussa oli suorastaan muotia asua töissä, muttei enää.



Täsyin sairasta. Miten voikin olla, että teillä molemmilla on tuollaista? Nykyaikana kun todella harvassa firmassa tuollaiseen joutuu. Ja usein ne ketkä joutuvat, niin saavat sitten 2-3 kertaisen korvauksen siitä, ja ovat johtavassa asemassa.



Juu, en todellakaan kadehdi, säälin ja ihmettelen teitä, miksi haluatte moista tehdä. Tiedoksi vain, että teidän suht normaaleja palkkoja saavat sadattuhannet ihmiset tässä maassa ihan normaalityöajalla. Totta kai päällikköasemaan liittyy se, että JOSKUS pitää venyä, mutta toistan, että teidän tapaus on täysin älytöntä.



T:Asiantuntija, myyntityö, pk-seutu, palkka 5300€/kk ja varsin säännölliset työajat. Ja joo, tiedän että tienaan hyvin eikä ole pakko uskoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja palkkani on 3200 + bonukset. MUTTA - mulla onkin sitten palkkaani vastaan vastuu tuoda yritykseen rahaa joka kuukausi n. 10 kertaa oman palkkani verran. Tulosta seurataan kuukausittain ja paineet on aika kovat. Mulla on huono palkka jos vertaa meidän alalla keskivertoon.



Mieheni palkka on tällä hetkellä 5.200 johon on kesän jälkeen tulossa korotus: On vaativissa asiantuntijatehtävissä teollisuudessa, matkustaa eläimellisiä määriä ja vastaa satojen miljoonien projekteista. Stressaantunut kaveri.



Itse pidän esim. sosiaalialaa valtavan vaativana työkenttänä ja todella alipalkattuna työnä. Yllä yritin kuvata sitä valitettavaa tosiasiaa miten tämä maailma makaa - kun istuu isojen rahojen päällä, saa myös säällistä palkkaa siitä. Olen tällä hetkellä lopen kyllästynyt koko työelämään ja sen paineisiin, mutta tiedän että alaa vaihtamalla palkka putoaisi mutta työn kuormittavuus ei luultavasti laskisi yhtään - vaihtuisi vaan erilaiseen paineeseen.

Vierailija
8/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies 5100 eur brutto (n. 3100 eur netto). Ammattina IT-spesialisti. Koulutus opistotasoinen.



Minä 2550 eur brutto (n. 1800 eur netto). Olen paljon parjattu tradenomi ja markkinoinin suunnitteluhommia teen.



pk-seudulla asutaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muista kuitenkin, että firmoissa on eroja.



Annas kun veikkaan, että olet itse mainostoimistossa töissä? Jos olet, niin tietysti firmaa vaihtamalla alan sisällä ei tulosvastuu paljoa vähene. Toisaalta voit hyvin vaihtaa mainosalaa sivuavaan työhön (myynti, markkinointi jne.), jossa paineet ovat pienemmät. Mainosala tunnetusti on hektistä. Ja jos et olet mainosalalla, niin silloin vaihtoehtojen etsiminen on entistä helpompaa.



Miehesi osalta voi hyvin sanoa, että jos ja kun hän on ilmeisesti hyvä ammattilainen, niin hänelle vaihtoehtoja piisaa. Hän voisi varmasti saada vastaavaa palkkaa säädyllisemmällä työajalla.



Yleisesti ottaen yhä useampi firma on herännyt siihen, etteivät hyvät ammattilaiset enää suostu mihin tahansa. Vapaa-aika ja työn ulkopuoliset asiat ovat ihmisille tärkeitä. Harva enää suostuu säännöllisiin 12 tunnin päiviin ja jos suostuu, niin oma on valinta. Vaihtoehtoja on, jos niitä haluaa etsiä.

Vierailija
10/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuonna 1989 valmistuin merkonomiksi ja siitä asti olen tehnyt taloushallinon saralta kaikenlaista. Työaikaa ei oikeastaan ole. Voi tulla ja mennä miten sattuu. Työnantaja perhefirma.

Mies taas rakennusalalla, palkka noin 3000,-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En siis mitenkään väheksy työtä, mutta tiedän monella olevan todella huonot palkat.

Vierailija
12/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tilitoimistoissa on yleensä surkeat palkat.



Teen pääasiassa kirjanpitoa, mutta myös osto ja myyntireskaa. Palkat lasken varsinaisen palkanlaskijan ollessa lomalla.



t. 28

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen yliopistolla töissä, kaksi maisterin tutkintoa ja palkka reilut 2300 eur, MUTTA saan tehdä väitöskirjaa työajalla opetus- ja hallintotehtävien lisäksi (käytännössä aina yli puolet työajasta jää väitöskirjalle), joten palkka siihen nähden mielestäni ihan ok.



Mieheni on DI, asiantuntijana alle sadan hengen firmassa. Palkka noin 4300 eur, joka on mielestäni todella hyvä siihen nähden, että ei joudu koskaan olemaan ylitöissä, joustonvaraa työajoissa ja työmatkoja vain 1-3 vuodessa. Emme siis joudu kumpikaan olemaan koskaan iltoja tai viikonloppuja töissä tai muutenkaan työskentelemään normaalia päivää kauempaa.



Minuakin kauhistutti aikaisemman vastaajan aivan käsittämättömän pitkät työajat melko keskinkertaisilla palkoilla, ei kannata suostua tuollaiseen elämään! Mitä jää jäljelle, jos ette ehdi nauttia elämästä työelämän ulkopuolella?

Vierailija
14/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

2500 egen keskipalkkaan nähden saatika 2900 egen.

Siitähän se saadaan keskipalkaksi että jotkut tienaa vähän enemmän kuin toi summa ja jotkut vähän vähemmän.

Itselläni 2700 ja jotain akateemisella koulutuksella, miehellä peruspalkka pari satasta enemmän ja kokonaistulot tonni-kaks enemmän riippuen paljonko tekee päivystyksiä.

Kuitenkin keskipalkka on naisilla n. 2500 ja miehillä 2900

Av:lla vaan saatuu olemaan kaikki kroisoksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen parjattu sh, peruspalkka 1960€ ja lisät kuussa 400-700€, mutta vuorotyö on syvältä!

Vierailija
16/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hoidan kotona yli kolmevuotiasta :)



Juu ei ihme, että ei rahat riitä mihinkään...

Vierailija
17/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

työssäni palkanlaskijana/kirjanpitäjänä näkee että töissä käyvä ei pääse sellaisiin tuloihin, joita esim palstan tulo/laina gallupissa näkyi olevan... ne yrittäjät joilla menee hyvin, ja jotka voivat nostaa osinkoa ja palkkaa sen verran mitä itse huvittaa, pääsevät helposti mukaville tuloille.

Vierailija
18/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sattuipa somasti etta eksyin pitkan tauon jalkeen tanne.

Ma irtisanouduin juuri toista joissa tienasin 6500 euroa/kuussa (juu, ihan oikeasti) mutta tahti oli etta lahdin aamusta 7.15 ja olin kotona noin 19. Toita sain tehda viela 21-23 kun lapset nukkumassa ja matkustaa joka kuukausi pari paivaa. Mies tienaa reilu 7000 euroa/kk, ei tee kotona iltaisin hommia mutta matkustaa paljon.

Olemme molemmat kauppatieteen maistereita ja ylemmissa johtotehtavissa.

Mutta en vaan jaksanut moista tahtia kun en koskaan nahnyt perhetta tai voinut tehda kotihommia(lapsilla hoitaja, kotona siivooja, ruuat netista jne.) Emme siis asu Suomessa eika taalla oikein "helpommalla"paase johtotehtavissa. Katsellaan mita kesa tuo tullessaan :)

Vierailija
19/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulutus tradenomi, myyntipuolella tukkumyyntiyrityksessä.



Miehen palkka 4200 eur, koulutus pelkkä ammattikoulu, mutta tekin piiitkän uran samassa firmassa jossa vähitellen eteni. Nyt hänkin myyntipäällikkö nimikkeellä (firmaa vaihdettuaan).





En pidä juurikaan nykyisestä työstäni, mutta hyvät puolet on

- pystyn tekemään aika normaalia työpäivää (tosin joudun matkustelemaan 1-2 krt kuussa mikä on vähän liikaa perheelliselle)

- jos vaihtaisin johonkin muuhun kun myyntiin liittyviin tehtäviin, saisi varmaan pienemmän palkan (tuotehallinta / markkinointi hommat kiinnostaisi enemmän, olen vähän tehnytkin, mutta ehkä en tarpeeksi jotta saisin heti saman palkkatason niissä)





Mun mielestä meillä on ihan kivat palkat, mutta ihmettelen kyllä niitä jotka tienaa joku 5000/kk - MITÄ ne tekee?

Kun niitä tosiaan tuntui olevan MONI esim. siinä lainakyselyketjussa (jonka aloitin).

Vierailija
20/50 |
18.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi x toimittaja, miehen tulot n. 3100 euroa, minulla 30h työviikolla 3190 (täydellä työajalla 3900).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kolme