Lue keskustelun säännöt.
Osaisinko tehdä itse juhlakampauksen, minulla on otsatukka ja pitkät hiukset.
09.07.2008 |
Kutsu on käynyt kesähäihin, mutta haluaisin panostaa juhla-asuun ja tehdä meikin ja kampauksen itse. Nuttura lienee paras vaihtoehto? Mutta saako otsiksesta mitenkään juhlavaa?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Oma kokemukseni on, että juhlakampauksen osaa tehdä itsekin jos tykkää ns askeettisesta mallista eli tiukasta nutturasta. Siis sellaisesta, missä hikset menevät sielästi ja tiiviisti päätämyöten suhteellisen yksinkertaiselle nutturalle tai nutturaksi kiedotuille leteille.
Mutta sellaista kuohkeaa tai pöyheää kampausta en ole ikinä onnistunut itse tekemään, ainakaan niin että se kestäisi juhlapaikalle asti.
Mulla on siis hiukset suorat ja puoleenselkään. Useimmiten teen sellaisen kampauksen, että vedän hiukset yhdelle tiukahkolle korkealle letille, jonka kiinnitän takaraivolle pitkällä läpityönnettävällä kammalla tai soljella. Kaikki hahtuvat jne sileäksi suihkauksella hiuskiinnettä. Otsiksen voi kihartaa laineelle tai rajata kokonaan ylös.