Mua kyrsii tämä ainainen "köyhyys".
Molemmat ollaan (vielä) töissä ja ansaitaan kohtuu hyvin. Huonosti kylläkin tämän palstan mukaan. On opiskeltu, lainaa on. Töitä paiskitaan aivan väsyksiin asti. Joudutaan maksamaan täydet hoitomaksut, jotka nousee syksyllä. Joudutaan pitämään kahta autoa, toinen paska ja toinen uusi, koska pitkä työmatka ja ei julkista liikennettä työvuorojen mukaisesti. Uusi auto ostettu kalliilla lainalla, koska takaajia pankkilainaan ei ole. Auto on siis pakko olla, tai työpaikasta pitää luopua. On omakotitalo, joka on halpa ja huono. Muuhun ei ole varaa. En käsitä, miten joku voi asua uudessa talossa. Meillä maksaa siis alle 100000 remontteineen tämä paska.
Hulluna vaan tehdään töitä ja aina vaan jää yhä vähemmän käteen rahaa kaikkien korotusten jälkeen. Vituttaa. Nytkin on rahaa 10 euroa tilillä ja lisää tulee ensi viikon tiistaina.
Mitään etelänlomia ei voida tehdä. Miuten te muut matkustelette?
Minä voisin muutttaa kolmioon vuokralle, mutta mies ei. Maksamme lainaa nyt 780 euroa ja asumiskulut 200 euroa, joten tuon 150 hintsusti saisi säästettyä. Eipä sillä, avioero tulee ennemmin kuin mies muuttaa tästä pois.
Joo, asiat on ihan hyvin. On terveet lapset ja itsekin terve. Elämänhalu on silti hukassa. Ja siitäkjin tunnen syyllisyyttä. Ahistaa, että olen vaipunut murheen alhoon, vaikka kaikki kuitenkin periaatteessa hyvin. Mikä lie 30 kriisi.
Kommentit (3)
onhan teillä omaisuutta: 2 autoa ja talo. se ei tule ilmaiseksi.
Me asutaan vuokralla (uusi nätti asunto hyvien kulkuyhteyksien varrella), yksi pankkilainalla ostettu auto. Tosin rahaa jää siten, että voin tehdä lyhennettyä työaikaa ja pitää pidempiä lomia sekä olla lasten kanssa enemmän. Matkusteluun ei laiteta rahaa.
Kyseenalaistettava kaikki tähänastinen. Toki kaikki hinnan nousutkin vaikuttavat talouteen. Ja raha jos mikä saa ihmiset riitelemään.
Ratkaisuna voisi olla sen inventaarion tekeminen elämästään ja huomata hyvät asiat ja koittaa muuttaa niitä huonoja.
Meneekö miehesi kanssa hyvin? Yhteinen suuntaus auttaa ratkomaan ongelmatkin.
Tsemppiä toivottaa onnellinen köyhä ja yli 30v ;D
Oletko muuten varma, että jatkossakin maksatte täydet? Kuulostaa siltä, että olette tuloluokkaa, joka hyötyy uudistuksesta, kun tulorajat nousevat.
Muuten tuohon ei paljon voi sanoa. Sellaista se on ja siitä vaan pitää ottaa irti mitä saa. Ja jos liikaa riipii, niin joku muutos on tehtävä. Asenne vaikuttaa paljon.