Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Leveäkaistatie ajaa parisuhteen koetukselle! :(

Vierailija
24.06.2008 |

Hassu otsikko, mutta kuvaava. Enpä olisi uskonut, että tänne moisesta aiheesta avaudun... Ja meillä kun keskustellaan asioista, mutta tämä on... outo juttu.



Hermoja raastaa siis mieheni tyyli ajaa leveäkaistatiellä melkein keskiviivan tuntumassa. Hän on muuten hyvin taitava, turvallinen, huolellinen ja sääntöjä noudattava kuski, mutta leveäkaistatiellä tuo kaikki kääntyy mielestäni päälaelleen.



Olen huomauttanut hänelle asiasta useamman kerran, nätisti ja vähemmän nätisti ja aina sama tulos; hän suuttuu ja raivostuu asiasta. Hän tulistuu siitä, että puutun hänen ajamiseensa. Hän ei näe ajamisessaan väärää. On kuitenkin myöntänyt, että on autokoulusta asti oppinut ajamaan keskiviivan tuntumassa, näin oli kuulemma opetettu joskus yli 20 vuotta sitten Hän toteaa olevansa omalla kaistallaan, mitä hän kyllä onkin. Mutta silti, hän tököttää ohittavien autojen (ja vastaantulevien ohittajien) tukkona ja näin mielestäni vaarantaa liikennettä ja monen ihmisen turvallisuuden.



Juhannusreissulta kun tultiin kotiin, olin taas niin kiukustunut, kun sama peli jatkuu. Huomaan, että yrittää kyllä ajaa oikeassa reunassa, mikä ei kai hänelle ole helppoa kun on tottunut ajamaan keskemmällä. Aina auto "luisuu" keskemmälle. Minua aivan hävettää meidän puolesta, kun ukko töröttää keskellä tietä (ajaa kyllä nopeinta sallittua nopeutta) mutta silti. En ole asiasta nyt hänelle aikoihin huomauttanut, sillä inhoan sitä raivoamista ja suuttumistakin asiasta.



Että anteeksi vain, sinä ohittaja, että tökötämme keskellä tietä. Minä en voi sille mitään vaikka haluaisin. Kunpa leveäkaistatiet poistettaisiin niin meillä ei olisi ainaista hermojen kiristymistä tästä aivan älyttömästä asiasta.



Mainittakoon vielä, että mieheni on muuten mitä loistavin kumppani ja hyvä tyyppi. Kurjaa että tällainen asia latistaa aina moneksi päiväksi suhdettamme, kun minua niiiiiin raivostuttaa.



Mitähän asian suhteen pitäisi tehdä? Osaako kaikki muut ajaa leveäkaistatiellä moitteettomasti? (Itse omasta mielestäni osaan.)



Hassu kirjoitus, myönnän!

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

niiden takia laittaa parisuhdetta koetukselle. Ei se niin iso asia ole.

Vierailija
2/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata koskaan haukkua miestä ajotaitojen vuoksi. Olen huomannut, että silloin astuu väärälle reviirille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hermoille käy, jos joku töröttää edessä...



Ja ajaisin kyllä mielellään ne leveäkaistaosuudet, mutta kun mies haluaa aina ajaa kun yhdessä matkustetaan. Katsoo ihan kieroon, jos joskus ehdotan, että minä ajaisin tai istun kuskin paikalle. Ja varmaan senkin takia katsoo kieroon, koska muutenkin saan/joudun ajamaan autoa itse.



Mutta jotenkin lohduttavaa, jos ainakin 2 olet sitä mieltä, että teen kärpäsestä härkäsen...



T. Ap

Vierailija
4/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hermoille käy, jos joku töröttää edessä...

Ja varmaan senkin takia katsoo kieroon, koska muutenkin saan/joudun ajamaan autoa itse.

T. Ap

Vierailija
5/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyy urpå landepaukku...

Vierailija
6/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

noita leveäkaistateitä. :-) Ei tuo tietenkään maailman suurin asia ole, mutta joskus vaan alkaa pienemmätkin asiat ottaa pattiin. Niin se vaan menee.



Toinen juttu tietysti on, että keskiviivan tuntumassa ajamalla miehesi ajaa leveäkaistatiellä väärin, liikennesääntöjen vastaisesti ja siten vaarantaa ja hankaloittaa liikennettä. Ja minua kyllä huolestuttaisi, jos minun mieheni ei jostain tottumussyistä kykenisi muuttamaan ajotapojaan, jos liikennesäännöt muuttuvat.



Lisäksi tuo, ettei anna sinun ajaa, viittaa minusta siihen, että miehelläsi on joku ihme kunniakysymys koko ajaminen --> liikennettä vaarantava asenne ominaisuus sekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten sanoin että perkele, minä alan ajamaan!!! Pihassa on auto iltaisin ja viikonloppuisin ja minä en osaa ajaa kun lapsuudnekodissa asuessa ajoi isä tai veli ja sitten omassa kodissa poikaystävä tai aviomies.



Minä vain rupesin ajamaan kaikki reissut (meteliä, huutoa, riitää ja melkein avioero tuli) ja nyt lähden mielelläni rattiin tuuleen ja tuiskuunkin. Lapsia kuskaan iltaisin harrastuksiin ja otan naapurinkin lapsia kyytiin mielelläni (miehen firma kustantaa auton). Mies saa sitten iltaisin levätä ja laittaa meille ruokaa, ruoanlaitto kun on hänen lempikotihommansa.



Vaadi ap että saat ajaa ja näytä sille miehelle esimerkkiä miten ajetaan muut autoilijat huomioonottavaisesti!



Nämä naiskuskit on aina olleet vitsin aihe ja aihetta onkin kun eihän naisille kerry ajokokemusta kun eivät uskalla/saa rattiin tarttua.



Nyt naiset baanalle! Ajakaa kesälomareissusta osa, saa mies huiltata siinä vieressä ja lukea vaikka Iltasanomia tai lähdette yksin moikkaamaan viikonloppureissulle tyttökaveria naapurikaupunkiin!!



Turvallista kesää teille ja vesille!

Vierailija
8/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sananmukaisesti leveäkaistainen tie. Tie on leveä, ja kaistoja on vain yksi/suunta. Mutta kaista on niin leveä, että ajamalla täysin oikeassa reunassa ohittamaan mahtuu tämän samaisen kaistan puolella toinen auto (ajamatta siis vastaantulevien kaistalla).



Tätä minäkin olen miettinyt että sääntöjen vastaisesti ajaa. Ja kun tuntuu, että jokapuolelle minne lähdetään, on leveäkaistateitä jossain matkan varrella. Ja varmasti myös näin, että ajaminen on hänelle kunnia-asia, haluaa MIEHENÄ ajaa autoa aina kun porukalla liikutaan.



Eikä oikein auta tuo liikenneturvallisuuteen vetoaminenkaan. Myönsi kyllä joskus aikoja sitten, että olen oikeassa tässä, mutta vaikealta (lue mahdottomalta) hänen tuntuu olevan ajotapojaan muuttaa.



T. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ihan samanlainen mies, ajaa aina keskiviivan tuntumassa, aina saan huomauttaa.



Mutta ihme ja kumma, kun ajamme leveäkaistaista tietä, jossa on oikein ohje "Leveäkaistainen tie alkaa, aja oikealla" hän ajaa aivain oikein.



Jos hän sellaisellakin tiellä ajaisi oikealla,o lisin varmasti eron partaalla :/

Vierailija
10/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen jonkin verran autolla ajellut ja vielä enemmän istunut kyydissä, mutta en muista että koskaan olisi leveäkaistatietä tullut vastaan. No, toivottavasti ei tule jatkossakaan, ainakaan jos Ap:n mies on samaan aikaan liikenteessä ;-)



T: Se urpå lande

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kymppi; "lohdullista", että kohtalotovereita löytyy... Vaikka en tietenkään tällaista turhaa hermojen kiristelyä kenellekään toivoisikaan.



Mietin, että pitäisikö kirjoittaa kirje miehelle. Mies oikeudenmukainen tyyppi ja haluaa aina heti ratkoa kaikki ristiriidat jos/kun niitä eteen tulee. Hermostunut olo tästä, tiedän, että mies suuttuisi varmaan kirjeestä ja sanoisi jotenkin näin: Olenko koskaan ajamisellani aiheuttanut kolaria tai muuta vastaavaa. Ja vaikka yleensä ei kaivele menneitä, inhoaa sitä, varmaan lohkaisisi että toisin kuin hän, minä olen kolaroinut pari kertaa (mutta ei ollut leveäkaistatie eikä siihen verrattava). Ja eihän mies todellakaan ole kolaria aiheuttanut, vielä ainakaan. Ja toivottavasti ei aiheutakaan.



Tuntuu vain vieläkin niin väärältä, että miksi hän ei voi ajaa siellä OIKEALLA!



Jotenkin tämän asian "uloskirjoittaminen" auttaa ehkä vähän tuulettamaan ajatuksi. Lisää kommetteja saa kirjoitella.



T. Ap

Vierailija
12/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sorry vaan ap, mutta "pelkosi" on kyllä tosi oikea.... ON ÄRSYTTÄVÄÄ KUN JOTKUT AJAA SIINÄ KESKIVIIVAN TUNTUMASSA!!!!!!!



Ja todella vaarantaa - mitä sitten kun joku ahdistaa ihan kiinni takana, tajuaako miehesi sitten vähän väistyä? :-) vai jatkaatko köröttämistä`?

Suurin sallittu nopeuskaan kun ei monille riitä, TOSI monet ajaa 10 % yli, tosi monet 15-20 km yli. Ja ne ei vielä ole niitä varsinaisia "kaahareita".



Jännä muuten nuo autokoulujen opit: mu mies käynyt autokoulun myös joku 20 v. sitten, ja häntä on opetettu että TULEE AJAA MAHD. LÄHELLÄ TIEN _OIKEAA_ REUNAA. Eli siis ihan päinvastoin.



Taitaa olla opettajasta kiinni nuo liikennesäännöt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sitten jonkun aikaa osaa pysyä siellä oikealla. Mutta sitten auto taas "luisuu" kohti keskiviivaa. Ja näyttää siltä, että yritystä on pitää autoa oikealla, mutta en sitten tiedä onko se niin ylivoimaisen vaikeaa...



Ja opettajasta kiinni on varmaan nuo liikennesäännöt. Ja mieheni ajanut kortin jossain perähikiällä, missä niin kapeat tiet, että varmaan siinä mielessä on ollut turvallisinta hakeutua ihan tien keskiviivaan ettei ojaan karahda. En tiedä, vaikea tätä on ymmärtää ja sulattaa.



Ja tiedän, että tämä asia saa (ainakin joidenkin muidenkin kuin minun) sapen kiehumaan!



T. Ap

Vierailija
14/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihme vänkääjä toi ukkos!!!

Sano sille että sehän ajaa kuin vanhat papat tai venäläiset!!

Toi on niin raivostuttavaa kun liikenteessä ajelee tommosia itsekkäitä törppöjä jotka ei edes TAJUA kun niille sanotaan!!!





Meillä oli kauan sitten vähän vastaava juttu kun ukkoni ajeli kehällä vasenta kaistaa ilman aikomustakaan ohittaa.. "Käyttöä varten tämäkin on tehty" sanoi mies kun häpesin taakse kerääntyvää jonoa.

MUTTA annas olla kun hän oli ottanut kerran työkaverinsa kyytiin. Työkaverin kyydityksen jälkeen mies alkoi ajamaan niinkuin muutkin. Ihmettelin mistä moinen muutos ja selvisihän se. Työkaveri oli kommentoinut "taidat olla muualta Helsinkiin muuttanut..." Mies myönsi asian ja kysi mistä kyyditettävä sen tiesi.. "Kun ajelet koko ajan tuota vasenta kaistaa ja keräät jonoa perääsi"



Eipä ollut vaimon kommenteilla painoarvoa mutta annas olla kun vieras puuttui asiaan... johan tehosi ;-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuinka leveäkaistatiellä tulee ajaa!



T. Ap

Vierailija
16/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja monenlaisia vaarallisia ohituksia nähneenä täytyy todeta, että miehesi kyllä ymmärtämättömyyttään aiheuttaa vaaratilanteita, kun ajelee keskellä tietä. Aina tulee joku takaa, jolla on kova kiire, ja joka menee ohi, turvallisesti tai ei. Jos itsellä on kiire, niin riepoo ihan vimmatusti sekä miehesi kaltaiset kuskit sekä alle nopeusrajoituksen ajelevat papparaiset tai mummaraiset.

Vierailija
17/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jännä muuten nuo autokoulujen opit: mu mies käynyt autokoulun myös joku 20 v. sitten, ja häntä on opetettu että TULEE AJAA MAHD. LÄHELLÄ TIEN _OIKEAA_ REUNAA. Eli siis ihan päinvastoin.

Taitaa olla opettajasta kiinni nuo liikennesäännöt.

Ei saisi kyllä olla opettajasta kiinni... Sehän luki oikein oppikirjassa, että pitää ajaa niin lähellä tien oikeaa reunaa kuin se on mahdollista itseä ja muita vaarantamatta. Sanatarkasti näin.

Vierailija
18/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei auta vaikka mun mies on sanonu ja että se on paikkakunnan vaarallisin risteys. Ku ei kuulemma poliisit oo siinä klo 7 aamulla. Joo poliiseja vartenhan siinä pysähdytään...



Mun mies ajaa itse tosi oikein, mutta turvaväli oli ensin tuntematon käsite. Tasaisella nalkutuksella sekin on alkanut löytyä. Lasten turvallisuuteen on aina hyvä vedota...

Vierailija
19/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
20/23 |
24.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska lainsäädännön mukaan ajoneuvoa tulee muutenkin kuljettaa aivan ajoradan oikeassa reunassa, Tiehallinnon mielestä ei ole tarpeellista lisätä leveäkaistateille Aja oikealla opastetauluja, vaikka niitä muutamista paikoista löytyykin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kahdeksan