Gallup uudelleen synnyttäjille
Tässä odotellaan pikkukakkosta loppusuoralla ja kovasti tietysti vahdin merkkejä synnytyksen käynnistymisestä. Esikoisen synnytys käynnistyi vesien osittaisella menolla 41+4, saa nähdä miten nyt käy. Ajattelinkin kysellä miten teillä joilla on jo takana kaksi synnytystä tai useampi, käynnistyivätkö kaikki synnytykset samalla tavalla (supistuksilla, vesien menolla, käynnistys...) vai oliko eroa? Kiva vertailla vastauksia ja " arvailla" löytyykö niistä jotain yhtäläisyyyksiä.
Kommentit (9)
Mulla on kumpiki synnytys lähteny käyntiin supistuksilla. Vedet on menny vasta synnärillä, kalvojen puhkaisussa. :) Että saman tyyppisiä on ollu.
Nyt sitte jännityksellä ootellaan, että kuinka käy tällä kertaa. Nyt rv 40+1.
Kaikki ovat lähteneet käyntiin supisteluilla (rv 40+2, 40+5, 40+5 ja 40+4), kahdesta viimeisestä oli kyllä jonkinverran supisteluja jo etukäteen, mutta ihan selkeästi sen huomasi kun synnytys oikeasti alkoi. Vedet ovat menneet itsestään vain viimeisen kanssa (noin tunti ennen lapsen syntymää), muilla kalvot on puhkaistu kun eivät ole puhjenneet itsestään ennen ponnistusvaiheen alkua.
Hyvin samantyyppiset synnytykset täällä siis takana (ja raskauden kestota), joten nyt jännitänkin kuinka tämä viides menee. Viikkoja nyt 39+3, joten viikon kuluttua saattaisin olla synnyttämässä? (Tuntuisikin tosi oudolta jos synnytys lähtisi käyntiin nyt ja vesien menolla...)
Ensimmäinen synnytys alkoi supistuksilla, supisteli n. 10 tuntia ensin kotona eli rauhallisesti edettiin. Viikkoja 41+2. Toinen käynnistyi 39+5 vesien menolla melko rivakasti, heti lähdettiin. Sairaalassaoloaika molemmissa suunnilleen sama.
Ensimmäinen käynnistyi lapsiveden tihkumisella ja kunnon supistukset alkoivat vasta monen tunnin kuluttua. Toisella kerralla ensin alkoivat supistukset, kalvot puhkaistiin, kun olin jo 8-9 cm auki. KOlmannella kerralla synnytys käynnistyi taas supistuksilla, vedet menivät juuri vähän ennen ponnistusvaihetta.
Kolme lasta on ja kaikki olleet suht samanlaisia:
*karsee parin-kolmen päivän jysäri n.viikkoa ennen itse synnytystä
*kylkivihlaisut paria- kolmea päivää ennen synnytystä
*limatulppa irronnut 1-2 päivää ennen synnytystä
*supistelut -> kalvojen puhkaisu -> ja oksitosiinitippa vauhdittajaksi.
Esikolta (39+5) meni aikaa toista vuorokautta, keskimmäinen (38+0)syntyi 5 tunnissa, kolmonen (37+0) 8 tunnissa ja viekkaanpa että tämä nelonen syntyy suht. nopsaan ;)
-Allu ja Pupu rv17+
Eka käynnistettiin oksitosiinilla, tokalähti itsekseen miedoilla supistuksilla, jotka sitten voimistuivat yms. Kolmas lähti vesien menolla. Odotann neljättä...saa nähdä,miten hän lähtee syntymään. =)
En huomannut mitään muita " merkkejä" tai oireita ennen itse synnytyksen alkamista.
eli paljon on supistellut ennen vesien menoa ja kahdessa viimeisessä paikat reilusti auki lopussa. limatulppaa on kaikissa tullut pitkään. ja lopulta vesien meno.
Molemmat synnytykset on käynnistetty samoilla lukemilla eli 41+5 ja synnytykset oli kestoltaan 13h ja 9h. Toivottavasti tällä kertaa ei tarvitsisi käynnistellä. Nyt rv tasan 23.
Kaksi synnytystä takana, joista molemmat alkaneet selkeillä supistuksilla. Ensimmäisessä raskaudessa alkoi tulla limatulppaa, vaaleahkon verensekaista limavuotoa ja sitten alkoi supistukset. Toisessa alkoi supistuksilla ja kun sairaalaan pääsin, meni vedet itsestään. Mulla ei siis kipeitä supistuksia ole ollut ennen varsinaista H-hetkeä yhtään. Saa nähdä miten tämän kolmannen kanssa.
Tuosta asiasta voisi muuten olla mielenkiintoista tehdä jonkinnäköistä tutkimusta, alkaako samalla naisella usein samalla tavalla synnytykset. Tosin otos olisi varmaan luotettavampi, jos tutkimus tehdään useamman lapsen synnyttäneille naisille. Itse tosin en usko siihen, että samalla naisella alkaa synnytykset lähes aina identtisillä tavoilla. Eiköhän se ole yksilöllistä, niin kuin raskaudet ja synnytykset ovat yksilöllisiä samalla naisella.