Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tammisaaressa synnyttäneet

23.11.2006 |

Löytyisiköhän täältä palstalta sellaisia äitejä, jotka ovat synnyttäneet tammisaaren sairaalassa ?



Itse odotan toista lastamme ja ensimmäisen lapsen sain tai synnytin naistenklinikalla, eikä siitäkään sairaalasta ole mitään pahaa sanottavaa. Mutta nyt asumme lähempänä tammisaarta ja ensiksi minulla oli, että menen jälleen naistenklinikalle, mutta nyt olen kovasti alkanut miettimään myös tammisaareen menemistä.



Minusta olisi ihan kuulla kokemuksia kyseisestä sairaalasta ja hyviä sekä huonoja puolia ja mitä haluatkin kertoa. Itse olen ihan suomenkielinen, joten se kieliasia mietityttää ja sitten ensimmäisessä synnytyksessä minulla oli ponnistuvaihe aika vaikea, joten mietin kovasti, että nyt jos vaikka joudutaan tekemään hätäsektio, niin onko tammisaaressa aina esim. lääkäri paikalla ihan mihin vuorokauden aikaan hyvänsä, että apu on lähellä, jos tulee kiire ja hätä. Ja milläistä oli osastolla synnytyksen jälkeen, opastettiinko sinua hyvin esim. imetyksessä ja muutenkin lapsen hoitamisessa.



Kuulisin todella mielelläni kokemuksianne, kiitokset etukäeen jos joku vastaisi.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

kiitos kaikille jotka ovat kirjoittaneet kokemuksistaan, niitä on ollut mukava lukea. Odotan toista lastamme ja lähin sairaala on viime keväisen muuton jälkeen juuri Tammisaari, toinen vaihtoehto olisi sitten Lohja. Ultrat joka tapauksessa on Tammisaaressa joten paikka tullee tutuksi ja testatuksi niiden yhteydessä.

Vierailija
2/10 |
09.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytin esikoiseni nyt kuukausi sitten Tammisaaressa. Kokemukset sairaalasta ylittivät kaikki etukäteisodotukseni ja reippaasti! Yleisilmapiiri todella lämminhenkinen, henkilökunnalla selvästi hyvä työilmapiiri keskenään! Tämä ilmenee sitten kaikessa asiakkaitten kohtelussa sekä synnytyksen aikana että sen jälkeen osastolla.



Kieli ei ollut mikään ongelma, kaikki puhuvat suomea. Synnytyksen aikana tuntui, että sain sen kaipaamani henkisen tilan ja kaikki vuorossa olevat kätilöt kerrallaan olivat valmiita sitä tukemaan, synnytystoivelistani oli selvästikin luettu. Tuo mahtava henkinen tuki ja kannustus omanlaiseeni synnytykseen ja toiveitteni kuuntelemiseen olikin tosi tärkeää.



Synnytyksen jälkeen saimme perhehuoneen. Tuntuu, että saimme kaiken mahdollisen avun lapsen hoidossa, ja enemmänkin - paljon sellaista vinkkiä, mitä emme olisi keksineet edes kysyä. Sairaalassa oli rauhallista, kätilöillä tuntui olevan aikaa ja vain aikaa neuvoa niiiiiin paljon, mihin vuorokauden aikaan tahansa! Varmoin mielin lähdimme kotiin, saimme vahvan alun jatkaa oman lapsemme hoitoa keskenämme.



Haluaisin suositella Tammisaarta niin kovasti, ettette uskokaan! Sanoa, että jos teillä vain on minkäänlaista mahdollisuutta, olette hulluja, jos jätätte tämän vaihtoehdon käyttämättä....!!!! Mekin asumme Helsingissä, ja alun perin matka tuntui ainoalta jossilta. Kuitenkin huomasi käytännössä, että ei se eka lapsi sieltä niin vaan liian nopeasti ulos putkahda, päin vastoin.....Heti tuntui niin hyvältä, kun päästiin perille, että olin uskaltanut matkasta huolimatta valita tämän vaihtoehdon!



Napanoora kera lämpöisien synnytysmuistojen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
10.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen lapseni (-00, -02, -04 ja -06) on syntynyt Tammisaaressa.

Loistava paikka aloittaa vauvan ja perheen yhteinen taival!

Henkilökunta loistavaa, muistavat minutkin jos nimeltä ;-)



Kun odotin esikoistani kävin tutustumiskäynnillä sekä Lohjalla että Tammisaaressa. Käynnin jälkeen valinta ei ollut vaikea!

Käy ihmeessä tutustumassa Tammisaareen, voit kysyä mieltäsi askarruttavista asioista ja näet synnytyshuoneetkin samalla.



Varavaihtoehtokin kannattaa pitää mielessä jos pitkä matka huolestuttaa.

Itse olen joka kerta ajatellut, että mennään lähimpään sairaalaan jos siltä tuntuu. Tammisaareen olen silti joka kerta päässyt.



Tsemppiä!



Vierailija
4/10 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokemusta on yhden lapsen verran, reilun vuoden takaa (suunniteltu sektio). Minulla/meillä ei ole mitään huonoa sanottavaa sairaalasta. Henkilökunta on todella mukavaa ja osaavaa. Heillä on aikaa opettaa ja opastaa kaikkia potilaita vauvan hoidossa. Osastolla synnytyksen jälkeen on tosi mukavaa ja rauhallista. Osasto on pieni ja vauvoja syntyy keskimäärin viikossa sama määrä, kuin Helsingin sairaaloissa päivässä. Imetysapua saa oikein kädestä pitäen - sanan varsinaisessa merkityksessä - jos on tarvetta. Ja vauvaa hoidetaan mieluusti vauvalassa, jos äiti niin haluaa.



Kieliasia ei ainakaan minulla vaikuttanut mitenkään. Muutama hoitaja on joukossa, jotka puhuvat hieman hoono soomi (mutta ei haitannut).



Hätäsektioon en osaa sanoa varmaksi, mutta samaan aikaan meidän kanssamme oli äiti, jolle tehtiin " ainakin kiireellinen" sektio (näin luulisin). Vauvaa yritettiin ensin puhista kellon ympäri tuloksetta ja sitten hänet leikattiin nukutuksessa. Heillä kaikki sujui hyvin.



Meilläkin kaikki meni todella hyvin. Mikäli pikkukakkonen joskus tulee, niin sinne menemme! Onnea matkaan!

Vierailija
5/10 |
23.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi lasta olen jo synnyttänyt Tammisaaressa enkä voi kuin kehua. Kieliasia ei ole mikään ongelma: suurin osa synnyttäjistä on suomenkielisiä! Kaikki hoitajat sun muut puhuvat kyllä suomea.



Hätäsektiosta: ei Suomessa varmasti saisi synnyttääkään sairaalassa, jossa ei olisi valmiutta hätäsektioon! Asiaa voit tiedustella tarkemmin sairaalasta, jos se mietityttää. Kyllä se ihan " normaali" sairaala on, vaikka onkin hieman luomuhenkinen :).



Itse olen tykännyt juuri siitä kodinomaisuudesta ja siitä, että kaikki on niin " pehmeää" . Imetysopastusta saa tarvittaessa, käytössä on kestovaipat vauvoilla (toki kertiksiäkin kaapista löytyy!) jne. Mukava paikka. Tieni vie sinne päivänä minä hyvänsä jo kolmannen kerran.

Vierailija
6/10 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen synnyttänyt Tammisaaressa. Ketjussa " kättäri vs.naistenklinikka" on minun pitkä tarinani siitä kokemuksesta. Käy ihmeessä lukemassa, en jaksa sitä uusiksi nyt kirjoittaa. oiskohan viestini sivulla 3 tai jotain...



Onnea valinnalle, mene ihmeessä synnyttämään Tammisaareen! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...en voi kuin suositella.

Vierailija
8/10 |
30.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta Tammisaari oli kaiken kaikkiaan hyvä paikka synnyttää. Olen myös suomenkielinen ja aina oli suomenkielinen kätilö mulla ja ponnistusvaiheessa suomenkiel. oli ruotsinkiel. kätilö, joka tosin ei osannut suomea, mutta yksi riitti kun osasi :)



Tosin mulla ponnistusvaihe oli hirveen pitkä, päälle 2h ja vasta 2h jälkeen kätilöt kutsu lääkärin ja tekivät episiotomian, jotta vauva tuli ulos. Vauvan sydänäänet olivat olleet koko ajan hyvät, minkä vuoksi antoivat mun ponnistaa ja ponnistaa...Näin jälkeenpäin ajatellen olisivat sen välilihan voineet leikata jo paljon aikaisemmin, jos se siitä oli kiinni. Tammisaaressa kuitenkin vältetään epparien leikkuuta (taisi mullakin olla toivelistalla), mutta liian pitkää oli tuo ponnistuskidutus ilman kipulääkitystä.



Ihana loppu synnytykselle oli tosiaan ponnistuksen loppu ja kätilöt toivat skumppapullon ja yöpalan huoneeseen ja lauloivat " paljon onnea vaan" . Se oli aika luksusta, en tosin tiedä, tehdäänkö niin kaikkialla.



Mutta erityistä plussaa on se, että jokaisessa synnytyshuoneessa on kaikki mitä voi toivoa (erityisesti se amme) Lääkärit olivat ihania ja koko henkilökunta. Koska ovat sulkemispaineen alla, niin palvelu erinomaista. Toivottavasti sairaala saa jatkaa vuoden 2007 jälkeen



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
02.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana paikka saattaa pieni ihmisenalku maailmaan; kätilöt olivat todella mukavia, henkilökunta lääkäreistä lähtien todella kuuntelivat synnyttäjää, ja kaikesta keskusteltiin niin perustellisesti ettei varmasti jäänyt mitään epäselvyyksiä / asioita painamaan mieltä.



Minulla ei mennyt kaikki sen puolesta aivan putkeen, että menetin (kohtuun jääneiden istukan palojen vuoksi) paljon verta ja jouduinkin (hätäiseen) kohdun kaavintaan nukutuksessa 5h synnytyksen jälkeen. Pikkuinen vastasyntyneeni odotteli sen aikaa vauvalassa.



Minua hoidettiin todella hyvin - vaikka silloin Tammisaaressa oli TOSI kiirettä, saman vuorokauden aikana syntyi nimittäin 7 vauvaa, kun vastaava luku normaalisti on n. 1 vauva / vrk. Silti hoitoni oli erinomaista! Ja myöskin hätätilanteessa löytyi valmiuksia toimia nopeasti ja tehokkaasti. Epiduraalinkin sain (sitä toivottuani) melkein heti, ja paljon nopeammin kuin aikoinaan esikoisen kanssa Jorvin sairaalassa.



Luomuakin saa, jos sitä haluaa ja siinä mittakaavassa, kun sitä haluaa =0).



Suomenkielisyys ei aiheuttanut ongelmia, vaikka oman kokemukseni mukaan enemmistö puhui ruotsia ja henkilökunta keskenään kommunikoi ruotsin kielellä.



Toivottavasti Tammisaaren synnytysosasto saa jatkaa HUS:in alueella - sinne aion ehdottomasti seuraavankin / seuraavienkin vauvojen kanssa, jos meille vielä sellaisia suodaan. Jos ei enää kuulu HUS:in alueeseen, aion vain osua paikalle sopivaan aikaan synnytyksen käynnistyessä ;0).... ihan vahingossa.



Vierailija
10/10 |
06.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen synnyttänyt kaikki kuusi lastani aikavälillä 92-06 tammisaaren synnärillä ja voin suoraan sydämmestäni suositella paikkaa(olen itsekin siellä syntynyt 32v sitten)



jos haluat jutella vielä lähemmin niin kirjoittele minulle os.tiina.widerholm@pp.inet.fi