**HELMINAUHOJEN tiistai**
Eipäs näkyny tälle päivälle vielä läjää, joten tähän sitten vaan!
Ja hyvät huomenet mammoille!
maria_a + masukki 27+4
Kommentit (15)
Tiistaita kaikille!
Eilisen pinon perusteella vaikuttaa tosiaan siltä kuin helminauhan ois vallannut joku supistusaalto :) Siihen liittyvää keskustelua jatkaisin vielä että miten te, joiden pitää jo ottaa iisimmin, ootte ajatelleet joulua viettää? Elikkä uskallatteko silti lähteä joulunviettoon pois kotoa? Kuinka pitkä matka teillä on kyseessä? Itseä arveluttaa kovasti tämä nyt, enkä uskalla tehä vielä mitään suunnitelmia. Täytyy tarkastuttaa tilanne lääkärillä/synnärillä, ennenku uskaltaa aatella matkustamista.
Muakin väsyttää eikä mieli oo kauheen korkeella. Ehkä se on tää pimeä. Tuosta multitabsista ja sen raudasta muuten, niin siinähän ei oo kovin paljoa sitä rautaa. Kannattaa varmaan ottaa ihan erikseen rautavalmistetta jos sitä tarvii. Itellä tällä hetkellä semmonen kokeilu terkan ehdotuksesta raudan nostamiseksi, että 2 tabua multitabsia päiväss, ja pari kolme kertaa viikossa 2 Obsidania, muina päivinä 1.
Eli galluppia nyt hop, joulusuunnitelmistanne kiitoosss :))))
Utelee Viherrys 25+4
Vihdoinkin tänään olisi iltapäivällä aika 4D-ultraan...hieman alkaa jo jännittää, että onko pikkuisella kaikki varmasti hyvin ja näkyykö sukupuoli:-)
On ollut kiva lukea, että supistelut ovat melko yleisiä. Minulla ei ole vielä ollut lääkäriä (vasta ensi viikolla) ja hieman on mietityttänyt, ettei vaan olisi mitään pehmittymistä tapahtunut. Esikoisen kanssa kun ensimmäinen supistus tuli vasta 6h ennen kuin esikoinen syntyi. Nyt ei saa kävellä yhtään reippaammin ja heti on vatsa aivan kovana pallona. Erilaista esikoiseen on myös se, että nyt mahassa on melkoinen ikiliikkuja eli potkuttelee pitkin päivää, niin etttä maha heiluu...ihanaa.
Pienet mielialaviahtelut ovat myös tuttuja ja pari kertaa olen miehelle itkeskellyt, etten haluaisi olla raskaana ollenkaan...haluaisin vain sen vauvan! No osasyy tähän on varmasti myös melko kipeissä suonikohjuissa, joita on ilmaantunut joka puolelle.
Terkkuja ja tsemppiä kaikille helmiksille tasapuolisesti! Kyllä se helmikuu sieltä tulee...kun vain löytäisi jostain vielä intoa töihinkin...
Nyytti07 25+1
olemme ajatelleet lähteä kiertämään molemmat mummolat eli matkat ovat 100-300km. Viivytään aina pari päivää kummassakin. Plussapuolia tässä on se, että pääsemme valmiisiin pöytiin syöpöttelemään jouluherkkuja, mutta toki suunnitelmat voivat muuttua, jos lääkäriltä tulee joku jyrkkä lepomääräys.
Varasin muuten liput tuohon Disney On Ice -jääshowhunkin 28.1., joten kovin paljon etuajassa en toivo nyytin tulevan:-)
Tai onhan tässä jo tunti oltu hereillä, mulla on tullut tavaksi katsoa aamulla tuo jokin saippuasarja, herään sen aikana kun muuten tekisi mieli maata koko päivän! Täytyis kai alkaa miettiä raudan syömistä, hemppa kyllä oli ihan ok mutta mitenhän sitä muuten saisi itsensä piristymään..
Joku kyseli eilisessä pinossa että onko rajoittanut tekemisiään tai töitä supistusten takia. Minä en toistaiseksi ole kuin vähän vähentänyt hevosten kanssa touhuamista, pakko ne tallit on kuitenkin siivota, kun en viitsi kaverini niskaankaan kaikkia töitä kaataa.. Tosin nyt olen saamassa apulaisen siihenkin hommaan ja hevosten liikutusavuksi joten jospa se tästä! Kipeitä supistuksia tulee aina välillä, yleensä jos liikkuu enempi..
Joulua ollaan viimeiset 15 vuotta vietetty aina vuorotellen millon mummolassa, äitini luona, tätilässä.. mutta nyt on ensimmäinen joulu aikoihin että ollaan kaikki vain omissa kodeissamme. Joten jää siis reissut väliin joulun ajalta, toisaalta ihan kiva olla oman pikku perheen kesken ja syödä hyvin :)
Ultra-ajan sitä kontrollia varten yhden napavaltimon puuttumisen vuoksi sain kuin sainkin nopsaan, ja se on jo 2 viikon päästä. En millään malttaisi odottaa, kivahan sinne on päästä kurkistelemaan :)
Vaan nyt alkaa eräs lahkeessa roikkuja hermostumaan, joten mentävä!
H 27+6
Juuri tultiin ulkoota sisälle, tuli tehtyä lumityöt ja nyt sitten olenkin jo aivan naatti! Jotakin kummallista väsymystä on täälläkin liikkeellä. Vähän aikaa sitten olin täynnä energiaa ja nyt taas illalla tulee jo heti 9 aikaa sellainen väsymys että on pakko mennä nukkumaan ja päivällä kun lapset nukkuu niin on väkisinkin mentävä myös itse. Liekö olis jotakin flunssaa tulossa tännekin.
Joulusta kyseltiin ja meillä joulun vietto onkin vielä aivan auki. Toivottavasti viettämme aaton täällä meidän lähellä mummolassa, mutta sekään ei ole ihan varmaa vielä. Ajattelin et olis ehkä helpompi kutsua tänä jouluna miehen sukulaiset sitten joulupäiväksi ja tapaninpäiväksi tänne meille niin ei tarttis lähteä itse ajelemaan mihinkään. Varsinkin kun meitä on kuitenkin jo suht iso porukka niin yleensä valtaamme talon kuin talon jokaisen nurkan jos yökylään jäämme. (siis nyt meitä on 2 aikuista ja 2 lasta + koira). Mua ahdistaa tuossa kyläilemisessä lähinnä tuo nukkuminen, kun ei meinaa enää kankut puutumatta saada edes omassa sängyssä nukuttua saati sitten kylässä jollakin olemattomalla patjalla tai kuluneella vuodesohvalla, auts! No ehkä tuo joulunohjelmakin sitten selviää myöhemmin....
Mulla onkin seuraava neuvola tai siis se lääkärikäynti vasta melkein 3 viikon päästä, joten tuntuu että ikuisuus tarttee oottaa että tietää missä mennään.
Mulla on tuo vatsa jotenkin tosi alhaalla tällä kertaa ja muutenkin tuntuu että vauva painaa jo tuonne alas, varsinkin pienenkin kävelylenkin jälkeen. Supisteluistakin oli puhetta ja täälläkin ne vaan jatkuvat, mutta onneksi vielä kivuttomina.
Nyt on mentävä laittamaan jo jotakin purtavaa...
T.kolomonen rv 25+1
Ai nin galluppia vähän....paljonko teillä on tullut kiloja jo lisää? Mulla on tullut kotipuntarin mukaan jo kauhistuttavat 9 kg!!! ja herkut maistuisivat kokoajan vaan enemmän ja enemmän =( Pakko pistää itseni kuriin tai puntari näyttää taas kerran hurjia numeroita tuolla viikolla 40!
Joulunvietosta on ollut puhetta. Meillä asuu melkein koko suku tässä samassa pikkukylässä, joten matkustella ei tarvitse. Kaksi joulua ollaan aloitettu jo ajoissa, 23.12. on jo pukki käynyt kotona, jotta saadaan olla ihan rauhassa perheen keskenkin. 24.12. on perinteinen jouluateria tossa ihan lähellä, sukulaisilla. 25.12. on mummulassa kahvit, ja 26.12. on sukulaisella kahvitus. Plussaa siis on, että noista kauimpaankin on matkaa vain n.6km.
Minä olen ihan innoissani lasten kanssa joulusta, mutta mies nyt on mitä on.. häntä kun ei muutenkaan saa mihinkään lähtemään.
Vaa' alla en ole uskaltanut käydä.. Löysin yks päivä kaapista viimejouluisen avaamattoman suklaarasian, jossa oli päiväys jo mennyt, joten pitihän se sit pikaisesti napsia tyhjäks. Pikku hetki, nyt uskaltaudun mielenkiinnosta tohon vaa' alle.. Huh! Ei ollut mitään montaa kiloa tullut sentään, lähtöpainoon on nyt tullut oman vaa' an mukaan n.5kg.
Hmm, nyt voinkin mennä taas hyvin mielin vähän syömään! =D Alkoikin vatsa heti kiljua nälkää. Mukavaa tiistaita kaikille!
Minni & [color=teal]Mulperi [/color]26+1
Ai niin, niistä supisteluista vielä. Tänään on onneksi ollut parempi päivä, ainakin tähän mennessä. Vielä ei ole pahemmin supisteluja tänään ollut - eilen kun niistä mainitsin, ja kerroin, että luulisin ainakin rasituksesta johtuvan (jo aamupäivällä), niin koko päivän kyllä jotain täällä hääräsin. Illalla vielä klo 19 mies ilmoitti, että meille tulee vieraita käymään 30-60min. sisällä, niin johan piti taas alkaa enempi siivota ryjiä ja imuroida jne. huh huh. Joku kertoi muuten saaneensa jonkinmoista kotiapua(!?). Hitto, minä olen kyllä kateellinen! Voi kun joku edes kerran kuussa kattois muksuja/siivois mun puolesta, ni olisin kyl enemmän ku onnellinen!
Tänään taas odotettu vesijumppa! Toivottavasti saan käydä siellä loppuun asti, eikä lääkäri kiellä ensiviikon kontrollissa ainutta kodista irtautumistani! Esikoisesta kun myös supisteli, kiellettiin uiminen ja saunominenkin. Voisin haluta ne siivouskiellot kyllä eli ettei saisi imuroida yms. ;)
Vieläkin on mieli vähän maassa :( Sitten oli vielä ongelmia hoitolapsen kanssa...onneksi on se jumppa, mitä odottaa illalta! Lapsuuden ystäväni tulee myös poikiensa kanssa käymään. Ihanaa saada aikuisvieraita! Me kun ollaan tunnettu ihan hiekkalaatikolta asti n.22vuotta, niin ei tarvitse liiemmin siivoamisen kanssa stressata. Pienten lasten äiteinä kun tottuu kaikkeen :)
Hirveä yleinen väsymys vaivaa muakin. Asukki kyllä yrittää parhaansa pitää äippänsä hereillä! Pari päivää on ollut sellaista myllerrystä, ihanaa! Mulle kyllä neuvottiin jo heti ekalla neuvola käynnillä ottamaan Multitabs 2+ vitamiineja kaksi kertaa päivässä, aamulla ja illalla. Hb on pysynyt tosi hyvänä! Viime odotuksesta olin näihin aikoihin jo lisä raudalla. Voi kylläolla, että määräys tuli vähäisestä kalkin saannistani, minä kun en juo maitoa.
Kolomonen kyseli tulleista kiloista. Mulle lähtöpainoon oli tullut viime viikon neuvolan mukaan 4kg. Odotin kyllä paljoa enemmän! Hyvällä omallatunnolla voi siis vielä jatkaa syöpöttelyä...
Viherryksen joulusuunnitelma-galluppiin: Meillä läheiset sukulaiset asustavat kaikki 10km säteellä eli pitkälle ei tarvitse lähteä. Aattona mennään päivällä anoppilaan syömään, jonne tulee myös miehen siskon perhe ja tietysti JOULUPUKKI. Illalla käydään syömässä lisää äitini luona, jonne on kokoontunut myös isovanhempani ja enoni sekä veljeni tyttöystävänsä kanssa. Joulupäivänä teemme ainoan pidemmän matkan kyläilyn isäni ja toisen mummuni luokse, jonne on 90km, ei paha matka. Tapanina syödään taas lähi-mummuni luona, jonne tulee aikaisempien lisäksi myös tätini perhe.
Aikas hulabaloo edessä, mutta on niin kiva päästä valmiisiin pöytiin! Onhan siinä välipäivät, jolloin huilia ja olla vaan oman perheen kesken. Uudenvuoden aattona ollaan ihan vain omalla pikkuperheellä. Käydään katsomassa alkuillasta ilotulitusta, valetaan kotona tinoja yms.
Voih, olisipa jo joulu ja joku olisi käynyt tekemässä joulusiivouksen...
joulua odotellen, Pessi80 rv25+3
Hellurei.. Postilaatikkoon tipahti tänään vauva lehti, mukavasti piristi päivää. Sain siis valita luenko lakia vai vauva lehteä, ei ollut kovin vaikea päätös: )
Kävin siis perjantaina äippäpolilla kontorolissa, kohdunsuun tilanne oli pysynyt ennallaan, eli pehmeä, sormelle auki, mutta kanavaa oli jäljellä hyvin. Sain luvan puuhata jo vähän enemmän, päivätkin kuluu näin paljon paremmin.. Uusi tarkistus varattiin 3 vko.n päähän..
Viherrys kyseli joulunvietosta.. Minäkään en ole uskaltanut tehdä joulun varalle vielä mitään suunnitelmia. Meillä vaikuttaa myös joulun viettoon onko mies töissä vai vapaalla. Näin alustavasti olisi tarkoitus lähteä viettämään joulua 140 km päähän vanhemmilleni. Jos mies on duunissa tai kunto on huono jään viettämään joulua yksin kotiin. Ei olisi ensimmäinen kerta, olen niin monesti joutunut viettämään joulun tai ainakin osan joulusta töissä.
Helmillä taitaa tosiaan olla joku supistelu epidemia; ) koittakaaha malttaa välillä lepäillä, hyviä vointeja kaikille..
t. oona+pömppis 28+5
Olipas tänne tullut viestejä kun viimeksi lauantaina kerkesin pinot lukea!:) Olimme siis viikonlopun miehen vanhempien luona kun miehen piti ojia kaivaa, että saamme uuteen ulkorakennukseemme vesijohdot! Nyt sit on siis piha ihan myllätty!
Eilen olimme taas vaihteeksi Tampereella, minun vanhempiani moikkaamassa ja kävimme samalla katsastamassa juhlapaikan häitämme varten (jotka ovat about vuoden päästä). Oli kyllä todella hieno paikka ja sen varasimmekin sitten!:) Vielä pitäisi päättää missä kirkossa järjestäisi vihkimisen.
Isänpäivä meillä siis sujui hyvin, ainoa ikävä että koko päivän jouduimme olemaan anoppilassa missä ei todellakaan mitään tekemistä! Mutta esikoinen oli innoissaan kun olimme lauantaina askarrelleet kortteja ja paketteja antaessaan kertoi samalla mitä niistä löytyy!:)
Saimme muuten vihdoin eilen päätettyä mistä tilaamme keittiöremontin!:) Tosin mies ei nyt varmasti ihan tyytyväinen ollut päätökseen kun teimme taas hänen mielestään ' minun pääni mukaan' valinnan. Hänellä on sellainen inhottava tapa sanoa, että katso sä joku juttu ja sit kun olen asiaa tutkinut ja siihen oikein perehtynyt ja esittelen valinnat/vaihtoehdot miehelleni, niin ei niistä mikään kelpaa vaan kaikki on aloitettava alusta silloin kun ollaan jo myöhässä aikataulusta.. Tästäkin asiasta tuli mm. eilen sitten taas riideltyä. :(
Onneksi tämä päivä ollut tosi mukava, sain meidän keittiömyyjästä uuden ystävänkin!;)
Suppailuista joku kyseli.. Itsellä on vielä tämä viikko määrätty saikkua ennen aikaisten supistusten takia. Äippäpolilla lääkäri oli sitä mieltä etten tarvitse enempää kun kanavaa oli vielä hyvin jäljellä. Nyt onkin täällä ne suppailut hieman helpottaneet, ei siis enää niin paljoa tule eikä ole juurikaan kivuliaita. Olen tässä miettinyt, että mitä tekisin, kun en kuitenkaan työkuntoinen ole (siis esim. pienikin kävelylenkki aiheuttaa edelleen supistuksia) niin olisin mieluummin saikulla kuin työttömänä, koska saikusta saan kelakorvauksen, mutta työttömänä en mitään rahaa. Eli siis kannattaisiko hakea lisää saikkua vai antaa asian olla? Ongelma on siis se, että jos tuo sairasloma katkeaa, niin saan uuden karenssiajan, mikä taas on niin pitkä ettei minulla enää ole korvauksia mahdollista saada tässä raskaudessa kun sitten alkaa äippälomakin jo.
Itsellä myös ollut välistä tuota kivuliasta vihlontaa alapäässä, mistä joku kyselikin.. En kyllä osaa sanoa, onko se tehnyt jotain työtä tuolla kohdunsuulla, kun en ole käynyt asiaa tarkistuttamassa. Toivotaan ettei ole vaaraksi!:)
Joulusuunnitelmista joku tässä kyseli myös. :) Itse odotan vain sitä muuttoa, jolloin saan sitten alkaa joulua laittamaan ihan uuteen kotiin!:) Toivon kovasti, että meidän ulkorakennuksen remontti olisi siinä mallissa, jotta perheeni voisi tampereelta tulla meille joulua viettämään. Mekin kun tuppaamme vierasilla valtaamaan koko asunnon kun on kaksi koiraa ja lapsi + tietenkin minä ja mieheni. Ja äitini asuu kuitenkin vain kolmiossa, missä siis yöpyisimme jos sinne joulua viettämään lähdemme. Mutta nyt on pidettävä peukut pystyssä, jotta he pääsisivät tänne juhlimaan joulua ihan maalaistunnelmiin! ;)
Huh! Tulipas sitä nyt paljon tekstiä, ja juurikin melkeinpä vain omaa napaa.. sitä vain kertyy juttua niin paljon jos ei pariin päivään pinoudu!:) Huomenna sitten ehkä vähän lyhyemmin! ;)
-frog2 ja rv28+3
Isänpäivästä on selvitty, mutta aika kovalla kädellä mua " rankaistiin" juhlimisesta ja herkuista.. Nimittäin mulle iski sunnuntai-iltana ihan yhtäkkiä joku kuume-huono-olo-mahakipeys-juttu! Vilppu taisi vielä kaiken huipuksi tehdä kuperkeikan, se ainakin hetken oli navan kohdalla kaksikerroin tai jotain..napa meinasi kääntyä väärinpäin ja tuntui että nahka repeää! ei kiva tunne ollenkaan..
Eilis-iltana tuli sitten oikeen kunnolla kuumetta, mikä meni kyllä yön aikana ohi ja tänään on ollut jo parempi olo!
Huomenna olis neuvola heti aamusta.
Emppu-mamma oli huolissaan masukin liikkeiden vähyydestä..
Elä huoli, kyllä se vauva siellä hyvin voi..se pitää vain välillä lepopäiviä!
Minä kyllä panikoin kanssa aina kun sellanen lepotauko on menossa, mutta kertaakaan en oo neuvolaan vielä menny sen takia.
Meillä joulua vietetään ilmeisesti taas perinteisesti ensin minun mummulassa aamupäivä (syödään, juodaan kahvit ja pukki käy) ja sitten käydään nopeasti miehen vanhemmilla ja illaks mennään minun vanhempien luo, jonne pukki on tähän asti tullut. Tänä vuonna ei varmaan pukkia enään siellä näy, koska meidän lapset ei siihen enää usko. Kotona kuusen alla odottaa sitten vielä omat paketit mitkä availlaan lasten kanssa ihan rauhassa ja tutkaillaan mitä ollaan saatu ja syödään varmaan kinkkuleipiä..ja valvotaan myöhään! Loppuilta oman perheen kesken kruunaa jouluaaton!
Mulle on tullut jälleen se " vaiva" mikä oli alkuraskaudessa, että jatkuvasti tuntuu siltä että maha olis ihan täynnä ja ahdistaa kovasti!
En ole moneen päivään kunnolla pystynyt syömään (mikä on ihmeellistä) kun heti tuntuu siltä, että mahalaukku repee!
Tietysti painon kannalta se on hyvä asia, ettei jatkuvasti pysty elämään " jätemyllynä" , mutta hiukan oudolta se tuntuu..
Saapi nähdä huomisessa neuvolassa mihin suuntaan ollaan kasvettu ja onko sitä painoa kovasti kertynyt lisää näitten viikkojen aikana.
Vieläkään en ole saanut laitettua eteenpäin asiaa äippäraha-muut-hakemukset..
Jos huomenna ottais itteensä niskasta kiinni ja käväsis edes kyselemässä asioista kelassa!
..tämä oli nyt oikeen kunnon oma-napa-selostus!
mammutti ja vilppu rv ? (viikot täytyy nyt jostain tarkistaa)
siis heippulis kaikille piiitkästä aikaa!! en edes muista koska viimeksi olen kirjoitellut, mielessä olette olleet ja lukemassakin olen käynyt silloin tällöin, mutta enpä ole saanut aikaiseksi kirjoitella... ihanaa, joulumietiskelyjä jo täälläkin..olen niin jouluihminen, ihan tyhmä tällainen marraskuu tässä välissä :0) meillä joulu vietetään meillä isoveljen perheen, pikkusiskon ja meidän iskän kanssa...äitini lähtee jouluksi ja uudeksi vuodeksi egyptiin uuden miesystävänsä kanssa, joten joulua juhlitaan nyt ekan kerran ilman häntä...miehen kotona käydään varmaan jouluaamuna, kaikki kun asumme niin lähekkäin...toki joulun pyhiin mahtuu myös paljon muuta kyläilyä...
minä en mielestäni ole vielä tuntenut mitään supisteluja ainakaan omasta mielestäni...tänään oli eka neuvolalääkäri ja samaa kysyttiin myös siellä, mutta mielestäni en ole supistuksia tuntenut... kaikki ei kuitenkaan ollut neuvolassa ihan hyvin, vaan verenpaine oli noussut huiman ylös...jännitys vaikutti myös asiaan, ymmärrän kyllä, että on älytöntä jännittää tuollaista, mutta kuitenkin...sain luvan mitata kotona uudestaan ja ilmoittaa arvot siten huomenna neuvolaan...kotona arvot oli ihan ok...pelko raskausmyrkytyksestä on kuitenkin takaraivossa...
onko teillä ollut pelkotiloja esimerkiksi siitä, jos lapsi onkin kehitysvammainen? itse olen erityisen murehtivaa tyyppiä ja nyt olen keksinyt alkaa koko päiväisesti murehtimaan, että mitä jos vauva onkin pahasti kehitysvammainen...toinen mitä murehdin on vauvan liikkeet? tunnen kyllä liikkeitä joka päivä, mutta kun en tiedä tunnenko niitä tarpeeksi ja kuinka paljon niitä tarvitsisi tuntea?! meidän pikkuinen on aamuisin vilkkaampi kuin iltaisin, iltaisinkin välillä tuntuu useitä töytäisyjä ja myllerrystä...liikeitä tuntuu useammin kuin aikaisemmin, mutta mielestäni ei ne kovin paljon ole koventuneet...paniikki mikä paniikki :0) toisaalta tyhmä murehtia etukäteen, koko ihana odotusaika on muuten yhtä murehtimista, ne vauvan liikkeet, kun on päivän kohokohtia :0)
nyt saitte varmaan kuvan, että mikä hermoheikko siellä kirjoittelee ja voi lapsi raukkaa, kun tuollaisen äidin saa :0) murehtiminen on kyllä ihan totta, mutta kai osaan myös aika ajoin nauttia tästä ihanuudesta :0)
supistuksettomia päiviä ja masun heilahteluja kaikille!
-pajuska ja aarre 27+5
Frog:Minkä hääpaikan löysitte?Kun itse järjestettiin hääjuhla 2005 Tampereella, niin kiinnostaa kovasti:)
Pajuska: Mä olen kova murehtimaan, onneksi mies tasoittaa tätä mun liiallista murehtimista. Mun suurin pelko tällä hetkellä on, että pikkumies kuristuu napanuoraan. En yhtään tiedä mistä toi pelko on tullut, mutta sitä pelkään. Luulisin siis, että sunkin murehtiminen kuuluu ihan asiaan.
Minni:oliko se " meidän Minni" , joka kyseli toisessa pinossa nenäverenvuodosta?Mulla on meinaan raskauden alusta lähtien tullut enemmän tai vähemmän verta nenästä, mikä on tosi outoa, mun nenästä ei normaalisti koskaan vuoda verta. Enimmäkseen se on vähäistä, joskus tulee enemmän.
Mitäköhän RvaPomelolle on sattunut, kun siitä ei ole kuulunut pitkään aikaan mitään?
Oma maha jatkaa kasvamistaan...Kommentoidaako teidän muuttunutta ulkomuotoa?Oonkohan vaan yliherkkä, kun en siedä minkäänlaista kommentointia ulkomuodostani?Maha on tosi iso ja tiedän sen itsekin, mutta ihmiset tuntuu pitävän sitä jotenkin tosi kummallisena ja kaikilla on ilmeisesti oikeus sanoa ihan mitä lystää.
sjt+pikkumies 29+0 (ihanaa aloittaa taas uusi viikko!!!)
Meillä oli tänään eka neuvolalääkäri. Eemeli olikin jossain välissä päässyt kääntymään oikeinpäin eli pää alaspäin. Liikkeet kyllä tuntuu ihan erilaisilta kuin esikon aikana. Tästä veikattiin tulevan jopa puol kiloo painavampi kuin esikosesta, joka paino 3,2. No sen näkee sitten. Mulle painoa on tullut 6kg. Aika samalla mallilla menee kuin ekalla kertaa. Nyt on vaan alaselkä välillä tosi kipeä. Lääkäri kysy oliko ekalla kerralla, mut en ainakaan muista eikä mulla sillon olut 13kg lasta nosteltavana. Oikein välillä huvittaa kun ekalla kerralla ei voinu suunnilleen kauppakassia nostaa ja nyt nostelet lasta, vaunuja sekä koko perheen viikon ruokaostoksia ;)
Joulua vietämme sukulaisten luona. Pahaa mieltä aiheuttaa se, että toiset isovanhemmat ovat eronneet ja tämä mummu ei halua meitä jouluna luokseen :( No onneksi muut isovanhemmat ja sukulaiset kokoontuvat yhteen. Ikävää vaan, kun koko suku sitten ihmettelee, miksi emme tämän yhden kanssa vietä jouua...
FROG: meidät on vihitty Tampereella Finlaysonin kirkossa, ja esikoinen myös kastettiin siellä vajaa vuosi myöhemmin. Todella pieni, ihana idyllinen kirkko. Ainut huonopuoli on se, että kirkossa ei ole eteistä. Mutta hyvin selvittiin, vaikka oli lokakuu ja satoi!!! Suosittelen lämpimästi. Kovasti olisin halunnut, että Eemelikin siellä kastettaisiin, mutta taidetaan näitten sukuriitojen takia pitää ristiäiset täällä kotona helsingissä...
Nyt telkkua kattoon! Jaksamista kaikille!
Sole & Eemeli-rimpsessa 25+6
viestiin... :-)
Eilen oli kyllä melkoinen masennuspäivä, mutta kyllä se mieli on jo rauhoittunut. Onneks!
Tänään sainkin heti herättyä kunnon potkuryydityksen ja sama on nyt jatkunut vähän väliä täällä harjoittelussa. :-D
Tänä aamuna vaan olis TAAS niin väsyttäny ja tehny mieli jäädä peiton alle. Eikä tämä väsymys nyt anna periks ollenkaan. Oon aivan naatti!!
Multitabs 2+ Speciaalia syön yhden aamussa, että rauta ei pääse kovin alas. En sitte tiedä, kun ukko on jo viikon ollu flunssassa, että meinaako tarttua muhun. Toivottavasti ei!
Nyt täytyy lähtee taas jatkamaan töitä (kun nyt jaksais!).
maria_a + masukki 27+4