kierto kemiallisen raskauden/varhaisen keskenmenon jälkeen
Mä koin helmikuussa keskeytyneen km:n rv 8+jotain, sain siihen ne lääkkeet. Ja siitä on kohta 11vk:a eikä vieläkään kuukautiset ole alkaneet ja raskaana en ole. Kyllähän alkaa jurppimaan oikein kunnolla kun haluaisi niin kovasti uudestaan yrittää...siis yritetty on mutta tuntuu siltä että eihän tässä ole mitään mahd raskautua kun ei kk:t ala.
Kommentit (8)
Olisin todella kiitollinen, jos joku voisi auttaa. Sain varhaisen keskenmenon/kemiallisen raskauden kun viikkoja oli vaatimattomat 4+3 (täti/tyhjennysvuoto tuli siis juuri ja juuri normaalien menkkojen rajoissa, vaikka plussasin n.5päivää tätä ennen).
Kaiken muun surun keskellä mietin, miten aina ennen niin säännölliselle kierrolle käy. Millaisia kokemuksia teillä on? Onko kierto seonnut vaiko jatkunut entiseen malliin?
Minulla kemiallisen raskauden jälkeinen kierto oli ihan normaali, jopa lyhyemmästä päästä (mulla vaihtelee kierrot 28-35 päivän välillä).
Ensiksi pahoittelut keskenmenosta:(
Itselläni spontaanin keskenmenon jälkeen rv 5+2(helmikuussa) ensimmäisen kuukautiset tuli kp42 eli kierto venyí pitkäksi ja vuoto oli todella niukkaa, kesti kylläkin normaalit 4pvää.
On aivan normaalia JOS kierto heittää ekan kierron keskenmenon jälkeen.
Pahoittelut sinulle. Itse koin ihan saman kuukausi sitten. RV 5+0 alkoi vuoto ja alavatsakivut, plussasta ehdin iloita viikon :(
Nyt on keskenmenovuodosta laskettuna kp 27 menossa ja menkkoja ei näy ei kuulu. Harmittaa ihan himuisesti, ennen kierto oli säännöllinen 24-26 päivää. Toivottavasti alkais parin päivän sisällä niin päästäis sitten taas yrityskiertoon. Raskaana en siis ole, koska ehkäistiin.
En käynyt lääkärissä, soitin vaan ja ei kuulemma tarvinnut mennä. Vähän on ihmeellisiä tuntemuksia ollut koko kierron, kuvotus esim. jatkui jonkin aikaa ja vatsa tuntuu vieläkin vähän oudolta. Siksi haluaisinkin että ne menkat nyt vaan alkais, tietäis että kaikki olis sitten normaalisti.
Ei tää varmaan hirveesti helpottanu tää mun kirjoitus, mutta oon kyllä kuullu että joillain on ollut ihan normaalit / normaalia lyhyemmätkin kierrot.
Voimia, tiedän just miltä tuntuu!
T.Jaffa
Hei,
Pahoittelut keskenmenostasi :(
Itse koin kemiallisen viime vuonna, huhtikuun 17.pv tein positiivisen testin ja 22.pv alkoi vuoto. Se oli ehka hiukan normaalia runsaampi, kesti normi 5 pv. Seuraavan positiivisen testin tein jo toukokuun 13.pv eli kp23. =) ja nyt plussa on jo 4 kuukauden ikainen hymytytto!
-Allu
Uskalsit ilmeisesti heti alkaa yrittämään keskenmenosi jälkeen uutta raskautta kun noin pian olit uudelleen raskaana? Itse täällä pähkäilen uskaltaisiko heti alkaa yrittämään, sain viime viikolla keskenmenon rv 5+4 tai jotain... Neuvolasta lähetettiin kolmen viikon päähän keskenmenosta verikokeisiin, että kai se oli pienoinen suositus olla tekemättä vielä mitään... Mutta kun se vauvakaipuu on niin kova ettei malttaisi odottaa!
Eli kierto oli sitten 30 päivää ja ne odotetut menkat sitten alkoivat, ihan normaalit oli. Nyt tässä ovista odotellaan ja uutta yritystä. Kai se on sellainen epävirallinen suositus odottaa yhdet menkat, mutta ainakin monessa vastaavassa keskustelussa on ihan alkuraskauden keskenmenon jälkeen sanottu myös, että voisi heti alkaa yrittämään.
Tsempit kaikille vastaavan kokeneille ja uutta tärppiä paremmalla onnella toivotellen
Jaffa
Seuraava kierto oli 32pv, normaali 27pv ja olin jo melkein varma että olisin raskautunut. Alettiin siis saman tien yrittää uudelleen. Plussan sain sitten seuraavasta kierrosta.