Vauvan vaatteita Kiinasta?
Heippa!
Meillä on yksi ystävä ollut Kiinassa töissä ja palaamassa takaisin Suomeen piakkoin. No, mieheni keksi pyytää häntä tuomaan vauvan vaatteita Kiinasta edullisesti, tajusi onneksi sanoa, että puuvillaisia, mutta minua huolettaa nuo väriaineet yms. Voivatko olla jotenkin vaarallisia vai riittäisikö pelkkä pesu? Onko kellään kokemusta ulkomailta ostetuista vauvan vaatteista?
Saneline 14+5
Kommentit (6)
Tosi on etta Suomeen tuotavat vaatteetkin ovat nykyaan paasaantoisesti Kiinassa valmistettuja MUTTA ne on tarkastettu esim. VTT:n tai muun instanssin (en tieda kuka Suomessa hoitaa naita asioita, asun ulkomailla, mutta kaikissa EU maissa erityisesti vauvantarvikkeiden valvonta on tiukkaa) toimesta. Teen toita osin Kiinaan liittyen, ja valitettavan paljon on viime vuosina kuulunut uutisia Kiinasta tulevista tuotteista ja niihin liittyvista ongelmista (jaavat yleensa EU:n rajalla kiinni jos niita ei tuo yksityishenkilo vaan maahantuoja). Esimerkiksi eraan lasten lelun osassa oli hampaita saavalle vauvalle tarkoitettu _pureskelu_osa joka sisalsi erittain paljon lyijya (joka on siis erittain myrkyllista). Eli mina en valttamatta ottaisi vauvanvaatteitani Kiinasta, ja kaikkiin ongelmiin ei auta edes useampi pesu.
Meidän tytölle toi pappa thaimaasta vaatteita, ihan sellaisia merkittömiä ja sitten jostain paremmasta kaupasta merkkivaatteita (samoja merkkejä mitä myydään suomessakin) nämä merkittömät halppisvaatteet haisi mun mielestä jollekin aineelle eikä haju lähtenyt useammassakaan pesussa (vaikka eihän se haju nyt tietenkään mitään pelkästään kerro..), tosin olivat muutenkin laadultaan huonoja ja jäivät kyllä käyttämättä, sieltä tuotuja merkkivaatteita uskalsin käyttää muutaman kerran pestyäni vaikka voihan niissäkin toki olla vaikka, järkeilin kuitenkin että ihan samoja myydään suomessakin ja ne suomessa myytävät on tosiaan yleensä jotenkin testattuja.
Vaikka melkein kaikki vaatteet valmistetaan Kiinassa yms. mitä Suomessa ja euroopassa myydään ne valmistetaan tarkkojen standardejen mukaan. Eli ne valmistetaan eurooppalaisten vaatimusten mukaan Kiinassa.
Sitten taas Kiinassa myytävistä vaatteista en tiedä... En usko niiden laadunvalvonnan olevan yhtä tarkkaa ja seurattua. Mutta en usko niiden missään nimessä olevan vaarallisia, kyllähän ne on lapsille tehty sielläkin. Pesisin ne kuitenkin useamman kerran ennen kuin puen lapselle. Suomessa myydyn vaatteenhan voi oikeastaan pukea pesemättäkin lapselle.
Viivi
Ei ole kovin kauaa kun otsikoissa oli että todella monet (siinä testissä olleista) kiinalaisvaatteista sisälsivät myrkkyjä, joita täällä ei missään tapauksessa saa myydä. Suurena määränä syöpää aiheuttavia yms. itse en ottaisi riskiä.
Tipy
... tai ainakaan kaikki eivat valita, eika valvonta viranomaisten taholta korruption, motivaation puutteen tms. vuoksi toimi.
Viittaan vain tuohon Viivin lausumaan: " Mutta en usko niiden missään nimessä olevan vaarallisia, _kyllähän ne on lapsille tehty sielläkin_."
Kiinassa oli jokin aika sitten mm. vaarennettya korviketta koskenut skandaali, jonka takia lapsia kuoli ja useiden silla ruokittujen lasten terveys vaarantui (korvike ei sisaltanyt sita mita olisi pitanyt).
Oheisista BBC:n linkeista nakee lisatietoja:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/3641475.stm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/3648583.stm
Lisaksi Kiinan elintarvikeviraston johtaja tuomittiin 2007 kuolemaan, koska han oli ottanut vastaan lahjuksia ja antanut ala-arvoisen ruuan ja laakkeiden paasta kauppoihin; seurauksena useita ihmisia kuoli...
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/6699441.stm
se on tehty Kiinassa..
Pese vaatteet kertaalleen tai vaikka kahdesti ennen pesua niin kuin muutkin uudet vaatteet, niin ylimääräiset kemikaalit lähtee.