Kuinka suuria määriä voi vuotaa verta alkuraskaudessa ilman että kyseessä on keskenmeno?
Hei!
Huolissani kyselen alkuraskauksien vuodoista. Mulla taustalla keskenmeno ilman vuotoa. Nyt rv 7 ja eilisestä tullut pientä vuotoa ilman kipuja. Pelottaa suunnattomasti koska tiedän että kesken voi mennä ilman veren näkymistäkin. Mutta lohdutusta vuotomääristä kaipailen. En tietenkään malta 11 rv ultraan odottaa mutta ajattelin seurata tilannetta pari päivää jos vuoto ei vaikka lisääntyisi. Ärsyttävää!!
t.Pilvet
Kommentit (5)
itse koin keskenmenon muutama kuukausi sitten ja siihen kuului aluksi rusahtavaa vuotoa joka muuttui pikku hiljaa ihan kuukautisvuodon tyyliseksi ja ehkä hieman runsaammaksikin. Tämähän on tietenkin yksilöllistä, mutta näin kävi minulle. Olen kyllä kuullut, että monet vuotavat raskauden aikana varsinkin alussa, ilman että kyse olisi keskenmenosta.
Toivon sulle kaikkea hyvää!
...käydä mielestäni heti tarkistuttamassa asia lääkärillä. Itselläni ainakin keskenmeno oirehti juuri sellaisella pienellä, kivuttomalla vuodolla. Soitin Kättärille ja siellä kehotettiin heti tulemaan tarkistettavaksi. Jälkikäteen ajatellen tosi hyvä, että meninkin heti, enkä jäänyt stressaamaan asiasta kotiin.
Itselläni vuoto oli tosi niukkaa, mutta kirkasta verta. Kolme vuorokautta sitä seurailin eikä se siitä muuksi muuttunut joten menin lääkäriin jossa vauvan todettiin kuolleen ja aloitettiin lääkkeellinen tyhjennys.
Kannaattaa käydä tutkimuksissa että saa ainakin sen mielenrauhan...
Itselläni vuoto oli tosi niukkaa, mutta kirkasta verta. Kolme vuorokautta sitä seurailin eikä se siitä muuksi muuttunut joten menin lääkäriin jossa vauvan todettiin kuolleen ja aloitettiin lääkkeellinen tyhjennys.
Kannaattaa käydä tutkimuksissa että saa ainakin sen mielenrauhan...
Mun entisellä työkaverilla oli tuonne viidennelle kuulle ihan normaalit menkat, ei tiennyt odottavansa edes sen takia, että kai se aika runsasta voi olla. Kuitenkin jos jatkuu tai runsastuu niin kääntyisin lääkärin puoleen jo pelkän mielenrauhankin vuoksi.
Zemppiä!!! Toivotaan, että kyse EI ole km:sta!!