@->- SYYSkeijujen keskiviikko-torstai
Hei vaan :) Linkkinä ma-ti keskustelut:
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=7345418&p=1&tmode=1&smode…
-piias-
Kommentit (24)
[color=SkyBlue2]Sinä Piias tosiaankin taidat olla meistä aktiivisin aamupinoutuja :)
Itse heräilin tuossa kuuden aikaan kun mies lähti töihin. Oli todella huono olo, söin mehujäätelön ja jatkoin unia. Äskön sitte soitin töihin että en tuu tänäänkään. Miten ihmeessä mulla nyt taas alkoi pahoinvointi kun se oli monta viikkoa poissa!!
Ihanan raikas ilma tosiaanki sateen jälkeen! Eilen illalla käytiin miehen kanssa kalalla kun sade vähäksi aikaa loppui ja miten sitä onkin niin helppo hengittää...sitä sadeilmaa.
Mulla tuntu eilen liikkeitä tosi vähän tai tuskin ollenkaan. Onneksi nyt aamulla tullut pari selkeää potkua. Eiköhän se siellä oleskele.
Kerttu rv 22+ [color=pink][size=6]♥[/size]
täällä olo on ihan mallillaan,liikkeitä tuntuu mukavasti.Muita ongelmia ei ole kun kauhee suklaan himo!!Siis voisin syödä niitä levy tolkulla!!
24+
Kiva Piias kun laitoit linkin edelliseen ketjuun, en ole ehtinyt palstailla, niin pääsee vähän jyvälle mistä on puhuttu.
Edellisistä aiheista, ensin päivärahasta: en tiedä vielä, mitä on tulossa, mutta varmaan jotakin samanlaista kuin viimeksi eli vajaa viiskymppiä. Ja onneksi ekalta 3kk:lta saa palkkaa. Turvotuksesta: mulla oli viimeksi loppuraskaudessa aika mojovat turvotukset ja osaan sitä odottaa nytkin, vielä kesähelteet tulossa (?), huh hei. Tällä hetkellä turvotusta ei onneksi ole vielä, muulloin kuin joskus iltaisin tai pitkän kävelyn tai seisomisen jälkeen. Silloin saattaa alkaa sormukset ja kengät kiristää. Sitten vaan jalkoja ylös ja vettä juomaan. En ainakaan viimeksi keksinyt mitään konstia turvotuksen helpottamiseen muuta kuin välttää suolaista, nostella jalkoja ylös ja juoda paljon. Vähän kiinnostaisi kokeilla homeopatiaa tällä kertaa, jos turvotus menee pahaksi, mutta en oikein tiedä, uskallanko raskausaikana käyttää niitä valmisteita. Onko kellään kokemusta?
Mulla lievästi kipeät supparit on jatkuneet tasaisesti ja nyt on merkkejä siitä, että ne ovat jo saaneet jotain aikaan. Eilen lääkärissä kävi ilmi, että kohdunsuu on jonkin verran pehmentynyt ja ulkoreunalta sormelle auki. Hui! Sain kontrolliajan kahden viikon päähän ja kehotuksen välttää kaikkea, mikä aiheuttaa supistelua. Se on helpommin sanottu kuin tehty, sillä ne eivät tule selkeästi mistään rasituksesta vaan milloin sattuu, vaikka sohvalla maatessa. Tietokoneen ääressä pitkään istuminen (jota työni edellyttää) on ehkä selkein tilanne, jossa saattaa supistella, ja lääkäri käskikin tekemään hommia kannettavan kanssa makuuasennossa. Onneksi teen töitä kotona enkä esim. avokonttorissa, siellä olisi nolompaa makoilla...
Muutenkin on ruvennut tuntumaan aika raskaana olevalta jo. Närästystä on silloin tällöin ja ummetustakin meinaa olla, mikä on mulle normaalisti ihan tuntematon vaiva. Paino on noussut jo 10kg ja tuskin jää siihen. Mä kuulun niihin, joitten kroppa katsoo parhaaksi kerätä kunnon vararavinnot raskausaikana. Supistusten pelossa olen vähentänyt ja hidastanut kävelylenkkejä, ja kyllä nuo herkutkin on kieltämättä maistuneet viime aikoina (vappu, pääsiäinen, äitienpäivä ym. juhlia...). Mutta niin mulla nousi paino kohisten jo silloin alussa kun herkut ei maistuneet yhtään.
Njoammil 26+2
En sitten eilen kerennytkään laittamaan neuvolakuulumisia. Mutta tässä ne tulee:
Paino: alusta +6kg
Verenpaine: 111/66
Pissa: puhdas
HB: 116, oli hieman tipahtanut edellisestä (134) ja rautakuurille kohta, on kyllä hieman ollu vetämätön olokin
sf-mitta: 22cm ja
Syke vaavilla: 145
ESIMAIDOSTA: mulla on ensmmäisen kerran tullu jo joskus viikolla 14, mutta nyt sitten on alkanu hieman enemmän tirahteleen. Laikkuja paidoissa ei vielä ole, mutta pisara silloin tällöin on tullut. Tosin mulla maidontulo ei ole ehtynyt, kun esikoisen imetys loppui vasta 2kk sitten hänen ollessa vuoden.
ÄITIYSRAHA: saan minimin, kuten esikoiseltakin, mutta miten on saanko äitiysrahan kanssa jotain pojastakin? Oen jo varautunut etten saa...Entäs vanhempainrahakautena?
Jostain muustakin on ollut puhetta, mutta en nyt muista mistä...
Omassa olossa ei kummempaa. Ilma täälläkin on sateinen ja näyttäis että sateisena jatkuukin. Muuten ei haittaa, mutta kunhan poika vain viihtyisi sisällä. Aamulla (siis äsken) kävin vaunujakin lykkimässä, että sain pojan nukkumaan ja ihanan raikasta ja kesän tuoksuista oli :)
Nyt kotihommia kun saa rauhassa tehdä :)
Oona, poika 1v2kk ja sintti 22+3 [color=deeppink][size=5]♥
Täällä sadepäivä, ei mitään erikoista. Pitäisi imuroida ja järjestellä paikkoja, mutta silleen nätisti, ettei kohdunsuun tilanne hermostu ;)
Jos etsitte aivan ihanaa haalaria, niin Pikkuprinssin sivuilta löytyy fleecestä tehty Hipsula-haalari. www.pikkuprinssi.fi taisi olla osoite. Itse en vielä tilannut, odottelen kumpi masusta putkahtaa ja sitten tilaan, jos tuntuu, että tarve olisi. Aivan syötävän suloinen!
njoammil, muistelin, että meillä olis ollut sama la (en löytänyt esittelypinoa), mutta ei taida ollakaan, kun sulla on päivä enemmän :)
Tänne ei kummempia, taidan mennä katsomaan ruokaa, jos sen jälkeen siivoaisi. Tosin ehkä kannattaisi leipoa ennen imurointia, olis vanhoja banaaneja, niistä saisi kakun. Nam.
Porenn ja Pimpula rv 26+1
Tuosta maidosta: esikoista odottaessa en huomannut missään vaiheessa esimaitoa, sitten imetin niin kauan, että kahden imetyksen välissä oli vain kolmisen kuukautta eli maito ei ehtinyt varsinaisesti loppua ollenkaan ja nyt imetän edelleen. Joten maitoa tulee kyllä koko ajan :D
Eilen tein sitten visiitin sairaalaan. Reilun viikon on supistellut kipeästi ja useasti päivässä. Lisäksi pikkuhousuun lorahtaa vähän väliä jotain kirkasta nestettä. Kaikki oli kuulemma ok, ei vielä pehmenemistä eikä kohdunkaula ollut lyhentynyt kuin n. 0,5 cm. Myöskään mitään tulehdusta lääkäri ei " huomannut" , joka niitä supistuksia voisi aiheuttaa. Tarkemmat tulokset saan sitten loppuviikosta. Oli erikoista olla samassa odotustilassa, kuin juuri synnyttämään tulleet äidit. Siinä minä seurailin kun he tuskailivat kovien supistusten kanssa. Vähän iski itsellekin pienoinen pakokauhu. Kuopuksesta kun jouduin samoissa tiloissa lähes viisi tuntia odottamaan kovissa supistuksissa ennen kuin pääsin synnytyssaliin. Supistukset ei vaan avannut paikkoja tarpeeksi. No, synnytyssalissa ehdittiinkin olemaan vain puoli tuntia ennen kuin poika oli maailmassa.
Meikäläinen kuuluu myöskin minimiäitiyspäivärahan saajiin. En ole töissä ehtinyt olemaan lasten välillä ollenkaan. Esikoisesta sain kyllä parempaa päivärahaa, mutta kuopuksesta se sitten tippui minimiin. Silloin ei vielä saanut samaa päivärahaa kuin alle 3-vuotiaasta sisaruksesta. Lapsiluku lisääntyy, mutta tuet tippuu.. minimipäiväraha kun on pienempi kuin kotihoidontuki kahdesta lapsesta. Vauvan synnyttyä kun ei saa vanhemmista lapsista muuta kuin hoitolisän( n. 180 euroa ). Saahan toki lapsilisän kolmesta lapsesta.
Taidan lähteä vähän siivoilemaan sadepäivän kunniaksi. Lääkäri kyllä eilen kielsi kaiken rehkimisen, mutta jos ihan kevyesti vaan.. Enhän mä pysty syyskuuhun asti olemaan tekemättä mitään..
Andoliniska ja vauva-kirppu 23+4
Tuossa viikko pari sitten jätinkin jo sinulle kysymyksen koskien teidän masuvauvan kokoarviota. Muistelen sinun kertoneen että rakenneultran mukaan odotettavissa on kooltaan isompi vauva kuin kuopuksenne oli? Mihin tuo kokoarvio perustui, heittivätkö sinulla lasketut viikot ja päivät siitä mitä np-ultrassa olivat olleet?
Meillä myös kolmas vauva tulossa, ja kaksi ensimmäistä ovat myöskin poikia :-) Rakenneultrassa emme saaneet kokoarviota, mutta kätilö totesi että vauvalla on " pyöreä pää" ja viikoiksi saatiin 6 päivää enemmän kuin mitä np-ultrassa. Jäi vaan vaivaamaan että onko tuon perusteella syytä odottaa isompaa vauvaa...Meillä esikoinen painoi 3600g ja kuopus oli 4040g. Vielä kun synnytykset ovat olleet nopeita, alkaa jo pian jännittää :-o
Hyvä että teillä eilinen äitipolikäynti ei antanut huolen aiheita :-)
Tietysti olisi kiva kuulla teidän muidenkin uudelleen synnyttävien kokemuksia, onko odotettavissa edellistä isompikokoinen vauva, onko oma painonnousu tai kohdunkasvu tässä raskaudessa nopempaa jne.
Niin ja ainakin esimaidosta oli puhetta...Rinnoista on erittynyt muutamia tippoja mutta aiemmissakaan raskauksissa en muista että maidontulo olisi alkanut ennen synnytystä. Muuten mukava että rinnat tuntuvat täyteläisiltä kahden lapsen imetyksen jäljiltä :-)
moisku rv 25+2
En ole koskaan saanut kokoarviota vauvasta sen kummemmin, esikoisen yliaikaisultrassa lääkäri arvioi nelikiloiseksi, mahdollisesti yli, mutta vauva painoi 3820g. Kakkosesta en saanut mitään arviota, kätilön käsiarviona antama " normaalin kokoinen" riitti mulle. Kakkonen oli syntyessään 3965g. Olen aika varma, että tämä kolmas rikkoo neljän kilon lukemat :)
Kohtu on kasvanut aika samalla tavalla joka kerta, ei mitään kovin isoja eroja, samoin painon kanssa. Pientä yksilöllistä heittoa, mutta lopputulos aika samantapainen.
Rizzu puhuit eilisessä pinossa peräpukamista. Mulla oli tosi kipeät ne viime raskauden lopussa. Mä opettelin käymään pissalla puoli seisaaltaan. Silloin paine ei kohdistu niin kovana peräpukamiin. Se vaatii kyllä reisilihaksia ja muistankin että aluksi reidet vapisi tosi paljon, mutta siinä tuli sitten niitä lihaksia treenattua samalla.
Miisa 84, jotkut tarvii rintapumppua ja jotkut ei. Se on aika yksilöllistä. Mä hankin ne sen takia kun mulla oli ongelmia imetyksen kanssa. Mutta mulla ei rintapumppu oikein toiminut. Hankin ensin Ainun sähkö/patterikäyttöisin. Sen jälkeen Aventiksen pumpun. Mun mielestä Aventiksen oli parempi ja harmittelin etten hankkinut sitä heti aluksi. Mulla ainakin maito irtosi paremmin sillä aventiksella. Mutta nää on niin tapaus kohtaisia.
rv 25+2
minä jatkan tuota Miisan rintapumppu-pohdintaa...onkohan sitten parempi ettei hanki ko kapistusta ennen kuin synnytyksen jälkeen kun tietää tarviiko sitä. Meille kyllä neuvolan imetysvalmennuksessa suositeltiin hankkimaan sellanen jo valmiiksi, mutta jos sitä ei ees välttis tarvi!
Rintapumpusta: en suosittele hankkimaan sitä etukäteen, koska kaikki eivät sitä välttämättä tarvitse. Kannattaa kuitenkin etukäteen näyttää miehelle, mitä kaupasta pitää sitten synnytyksen jälkeen tuoda, jos tarvetta kuitenkin tulee ;) Mulla tarvetta on siitä syystä, että maitoa tulee rintoihin alussa aivan liikaa ja kipeitä rintoja on helpompi tyhjentää rintapumpulla. Suihkutissiongelman vuoksi mun on myös pakko välillä tyhjäillä ylimääräistä painetta ja pumpulla se käy nopeammin. Tosin tietyssä vaiheessa pumppu ei enää käynnistä herumista, mutta siinä vaiheessa ei enää tarvitsekaan.
Peräpukamat: ou jees, niitä oli toisen synnytyksen jälkeen. Vessassa käynti oli tuskaa, mutta lämmin suihku joka kerta auttoi ja ongelma meni sillä ohi. Bepantheniakin voi käyttää ja jos mikään ei auta, niin lääkäriin sitten vaan.
Mitäs tällä kertaa mahdoin unohtaa...
välillä aurinkoista- mutta tuulista.
Esikoinen nukui vain 1/2h - katsotaan mitä illalla luvassa. Kohta lähdetään muskariin ja oltiin jo synttäri-temppuradalla - eli tänään riittää touhua.. kun vaan perässä pysyis!
harmi vielä se eilinen tapaaminen kun meni puihin... Osin kyllä omaa syytänikin...
Napai: Flunnssa tuntuu jo vähän hellittävän. Huomattavasti eilistä parempi olo. Masu alkaa kyllä jo painaa, niinkuin joku muukin totesi. Ei vielä pahasti mutta hetkittäin... ja nivuset meinaa olla vähän kipeät, vaikkei ole paljoa urheillut. Mutta hyvä olo silti, ehkä eilinen kooma sai aikaan sen, että tämäkin tuntuu jo hyvältä...
Pumpusta: mulla ei ollut ekalla kerralla tarvetta, ennekuin joudin sairaalaan (vauva sillin 9kk) ja yritin muka pumppaamalla saada maidon tulon jatkumaan - muttei se onnistunut ja imetys loppu kun seinään. Eli varsinaisen imetyksen aikaan en pumapannut (kuin kerran tai pari koemielessä). Mulla kanssa suihkusi maitoa ja kerääjistä laitoin pakastimeen ja sieltä jouduttiin heittämänän poiskin kun sitä tuli ja tuli.. Paineen sain pois ihan vaan " lymsämällä" /painelemalla kerääjiin. En halunnut pumpata, ettei rinnat innostu lisää.. Mutta muuten toi yhdenkäden malli tuntui toimivalta (oli kyllä aika kallis) - vaikkei sitä maitoa sitten enään tullutkaan.. Tulipa taas sekavasti
no mutta kyllä nyt lähdetään välipalalle ettei myöhästytä
t k rv23 + ukkeli joka kiipesi tuolille selkäni taakse ja roikkuu paidasta ja kätkättää...
Jos ny hetkeks malttais laskee karkkipussin käsistänsä että saa kirjotettua. Kyllä mä ajattelin hankkia pumpun etukäteen ku muistan että joku kerto että mies sai vähä äkäseen lähtee hakeen pumppua kaupasta ku rupes tuntuun siltä ettei jaksa enää. Meiltäki on yli 100 kilsaa muuhun ku lähikauppaan että kai sen voi hankkia ja tarvii sitte jos tarvii.
Mitäs muuta..Leivon edelleen ihan hulluna. Pakastin on täynnä munkkeja ja tänään tein tiikerikakun aamulla. Tänään meinaan viä kokeilla kääretorttua. Tuskin muistan aikaa kun en osannu edes perunoita keittää..
Oli ihan huippua käydä aamulla lenkillä kun ei ollu nenänreiät täynnä siitepölyä. Taidan mennä viä illalla uudestaan tonne mettään. Rupes vaan pistään niin kummallisesti vattasta että joutu käveleen loppumatkan pingviini tyylillä. Täytyy varmaan kävellä rauhallisemmin eikä hosua! =)
Pihalla tuoksuu ihanalta.
Miisa84 & Vilperi, Rv 22+6
PUMPPU: mulla on ainun joku ihan yksinkertainen pumppu, mutta sen kanssa oli mielestäni aika hankalaa ja sotkuista. Helpointa olikin lypsää käsin. Meillä maitoa tarvittiin viikottain koska aloitin " työt" pojan ollessa 2 viikkoa. Käytännössä tämä tarkoitti yhtä iltaa viikossa ja kerrallaan olin poissa noin 4h. Oli ihanaa kun sai hieman omaa aikaa. Saa nähdä miten kakkosen ja töiden kans käy. Minusta oli myös hienoa, että mies sai rauhassa tutustua ja hoitaa poikaa ja samalla ottaa vastuuta ilman " päällepäsmäriä" . Muistakaahan sitten ettei pumpulla/lypsämällä saatu maitomäärä vastaa todellista vaan vauva saa rinnasta paljon paremmin. Mulla yleisin lypsysaalis oli 20ml, kuitenkin onnistuneesti olen täysimettänyt 6kk ja siitä sit vielä vuoden ikään.
PUKAMAT: mulla tuli yks pukama jo esikoisen raskausaikana ja siellä se edelleen roikkuu mukana. Inhottavinta mun mielestä on kutina joka siihen liittyy ajoittain. Mulla ei niinkään kipuile ja vuotaakin aika harvoin.
Joku (öttimötiäinen?) kirjoitti pojan (?) nukkuneen vain 1/2h päikkäreitä, mulla taas huolestuttaa kun poika nukkui aamupäivästä 2h ja nyt nukkunu jo 2.5h ja yöuniakin hyvin 21-8. No kai se päivän leikkiminen on vaan väsyttäny pienen.
Oona, poika ja sintti 22+3 [color=deeppink][size=5]♥
K75, joka kertoili pojastaan..sori!
Oona
muistan nyt, että kyselit siitä koko arviosta jokin aika sitten, mutta unohdin vastata siihen.. käytiin siis rakenneultrassa viikolla 19+5 ( aika vastasi jo np-ultrassa viittä päivää enemmän eli rakenneultrasa viikot 20+3, mutta laskettua aikaa ei jostakin syystä muutettu. Jostakin olen kuullut, että Tampereella tuo muutos pitää olla vähintään viikko ennen kuin päivää muutetaan.. ) Lääkäri sanoi, että iso poika olisi tulossa eli vielä isompi kuin meidän esikoinen, joka painoi syntyessään 3930g. Lääkäri katsoi jostakin käyristä, johon perusti tämän painoveikkauksen. Noilla viikoilla sikiö painaa keskimäärin kuulemma n. 300-350 g, mutta meidän vesselille painoa oli kertynyt yli 400g. Myös nämä mitat, jotka hän kirjasi neuvolakorttiin( joiden tarkkaa merkitystä en muista..) oli reilusti suuremmat kuin esikoisellani eli BM-mitta oli 50mm ja FE-mitta 35. olisiko tuo ensimmäinen päänhalkaisijan mitta ja jälkimmä' inen reisiluunmitta. Tietääkö kukaan? Meillä kuopus oli molemmissa ultrauksissa aikoinaan pienempi esikoista ja niin hän syntyessäänkin painoi 3670g, vaikka meni muutaman päivän ylikin. Mutta saa nyt sitten nähdä minkä kokoista kaveria syyskuussa (toivottavasti vasta silloin..) ponnistetaan..
Ja vielä tähän romaanin perään pumppuasiaa.. kahden edellisen lapsen kohdalla minulla oli käytössä Ainun käsikäyttöinen pumppu. Sillä sain rinnanpäät ruvelle ja kauheat niskakivut. Monesti pumppasin sitten käsin.. Nyt olen ajatellut sijoittaa Aventin käsipumppuun, joka on kuulemma parempi. Meikäläisellä tuo maidontulo on ollut erittäin runsasta ja mielelllään olen maitoa pakastanutkin. Tämä mamma kun välillä tarvii heräämättömiä öitä ja muutenkin vähän tuuletusta. Saapahan isäkin sitten vuorostaan syöttää vauvaa..
Että näin.. Andoliniska
RINTAPUMPPU on ostoslistalla minullakin ennen vauvan syntymää, kahden vauvan perusteella luulen tarvitsevani sitä ihan ekoina päivinä todella kipeästi (sananmukaisesti, kun maito nousee ja kaipaan helpotusta). Edelleen on jossain kaapin kätköissä Ainun käsipumppu, joka oman kokemuksen mukaan on tosi surkea, ajattelin invstoida tällä kertaa parempaa, mutten ole jaksanut (vielä) ottaa selvää mikä olisi paras. Sähkökäyttöinen kiinnostaisi. Käsinlypsäminen tuntuu minusta kamalan epämiellyttävälle, en tiedä miksi, enkä siten juurikaan mitään saa aikaiseksi.
Meillä pumpulle on käyttöä siksikin, että aion taas kerran pakastaa varamaitoa vauvalle, jotta voisi edes hetkeksi jättää pienen isänsä kanssa kotiin ilman pelkoa, että nälkä yllättää sillä aikaa.
MOISKUKOS se kyseli rakenneultran painoarvioista? En nyt löydä tähän hätään nla-korttia (en jaksa raahatua alakertaan hakemaan...), mutta minulla rakenneultrassa vauva vastasi muistaakseni rv 20+0 kun silloin mentiin rv 19+3. Painoarvioita en saannut, mutta isopäinen kaveri kuulemma tulossa ;). Koska olen käynyt alkuraskauden ultrassa, jolloin viikot vastasi kiertoa presiis, sanoi kätilö että vauva on vain hieman isompi viikkoihin nähden, eikä siis laskettua aikaa muuteta, koska kyse ei ole iästä vaan kasvusta. Yksilöllinen kasvu kun alkaa näkyä rv 18 tienoilla. Edelliset olleet 3490g ja 3740g ja veikkaisin itse, että hieman heitä suurempi vauva, mutta varmaan alle nelikiloinen tulossa :)
Painonnousu menee samoissa kun aijemmissa, kohdunpohjankorkeutta en ole verrannut. Tosin vatsa on kauhean alhaalla edellisern verrattuna (muistan aika tarkalleen, koska menimme näillä viikoilla naimisiin ja jo kuvista näkyy, että vatsa oli korkealla, reilusti navan ylitse, nyt on häthätää napaan ja tuntuu " roikkuvan alhaalla" )
Nyt iltapalalle ja kerrankin ajoissa nukkumaan
Mayella 22+0
Hyvin samansuuntaisia näyttivät nuo teidän kokemuksenne olleen tuosta rakenneultrasta kuin mitä omani. Turha sitä vauvan kokoa on etukäteen murehtia, sillä kyllähän sitä sitten tarpeen tullen seurataan neuvolassa ja ainakin oma neuvolatätini lupaili että rv 36 lääkärikäynnin jälkeen voidaan laittaa tarvittaessa lähetettä painoarvioon.
Huomenna onkin Helatorstai ja tarkoitus on lähteä istumaan autoon ja ajaa tehvehtimään Keski-Suomen sukulaisia. Mukavaa Helatorstaita kaikille!
moisku rv 36+2
Minjuska ja Anmari: Miten olisi sit se maanantai 12.6. samaan aikaan ja samaan paikkaan?
Ihana vesisade oli koko viime yön ja nyt tiedossa raikas päivä. Tässä räkätaudin ja allergian kanssa temppuillessa viileän kostea keli on luksusta :) Paljon paremmin jaksan ulkoilla.
Herranen aika, miulla ei taida olla kummempia juttuja.. Palaillaan!
-piias- rv 24+2