Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Liian vilkas mielikuvitus?

Vierailija
06.10.2008 |

Liian vilkas mielikuvitus?



Kyselin kerran lapsiltani, kiusataanko teidän koulussa. Tokaluokalla oleva tyttäreni vastasi siihen, että yhtä poikaa kiusataan. "Ehkä. Vähän. "

Lapseni on hyvin oikeudentajuinen ja mietin, provosoinko häntä näkemään asian noin. Liioitteliko hän havaintojaan, kun kyselin asiasta.

Tyttö ei osannut eritellä miten luokkatoveria kiusataan. Sitten hän viimein kuvasi, että poika oli sanonut mielipiteensä jostain, ja se oli välittömästi teilattu. Vastaavasti pallopelissä oli joku outo tilanne.

Mitä tekisi, kyselisikö lisää vai pitäisikö meilata opelle?



Maalaiskoululaisen äiti

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katso vastaukseni kysymykseen "Onko rumasti puhuminen kiusaamista?" ja huoleen "Kun lapsi ei halua puhua". On erittäin hienoa, että olet kuunnellut lastasi ja pohtinut asiaa. Nuo kaksi tilannetta, jotka tyttösi on kuvannut ovat erinomaisia vinkkejä opelle. Vinkin avulla opettaja voi havainnoida tilanteita ja päätellä onko syytä huoleen ja puuttumiseen. Rohkeasti siis meiliä opelle!

Terveisin Maija Gellin

Koulusovitteluhankkeen projektipäällikkö

Suomen sovittelufoorumi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kahdeksan