Tiistaita huhtikuiset :)
Meidän pieni suloinen tyttäremme syntyi 15.4.2007 aamuyöllä. 2890 g ja 50 cm. Onnesta sekaisin Lartsu :)
Onnea kaikille synnyttäneille ja synnytämään lähteville
Kommentit (10)
meille syntyi tyttö 18.5 rv 40+4
4000g ja 51cm
synnytys kesti hurjat 2 ja puoli tuntia juuri kerettiin sairaalaan..
vauva voi ja nukkuu ja syö hyvin ja maitokin riittää hyvin ( mitä ei tehnyt ekalla kerralla jeee...on niin helppoa vaan imettää)
onnesta soikeana mimmumammu
Mutta onnea ja vointeja kaikille!!!!
kirjoittelin joskus syksyllä, mutta olen lueskellut kirjoituksia pitkin odotusta. meille syntyi tyttö 21.4. klo 9.55, mitoilla 49cm ja 3220gr päänymp. 35cm. supistukset alkoi aamulla 7.30 ja tulivat heti säännöllisesti. kättärille kirjauduttiin 9.35. olin jo 8 cm auki. 9.45 kalvot puhki ja 9.55 pimu ulkona. todella nopeeta oli.. sunnuntaina kotiuduttiin tytön ollessa 28 tuntia vanha, tänään käytiin kontrollissa. kaikki hyvin maitoa tulee ja tyttö on kylläinen ja niin ihana!!
... huhtimamma. Eikä merkkiäkään synnytyksen käynnistymisestä. Eli eipä meidän jäljellä olevien auta muuta kuin sinnikkäästi odotella.
rvk 40+6
Meille tuli poika 21.4. Tänään päästiin kotiin. Kirjoittelen enemmän myöhemmin. Anoppi kohta tulla pyyhältää kotiin. Meiltä huhtikuisiltahan on tullut nyt paljon vauvauutisia samalle päivälle.
Mehän ollaan saatu tytöt melkein samaan aikaan, samassa paikassa ja suunnilleen vielä samoilla mitoillakin!
Meille syntyi tyttö 21.4. klo 8.52. Mitat oli paino 3290g, pituus 49cm ja päänympärys 34cm. Oltiin Haikaranpesän puolella, olitteko tekin?
Onnittelut vielä kaikille vauvansa saaneille!!!
crisantemo
onnea kaikille vauvan saaneille! Ja teitähän on paljon!
Minäkin siis viellä kanssa kasassa ja ei merkkiäkään ole että tästä jakauduttas. Masu asukki liikkuu ihan mukavasti ei tarvitse huolestua.
Huomenna olis sitten eka yliaikais neuvola.
Likka nukkuu jo yö unia. Ei nukkunut päiväunia kun oli niin paljon ohjelmaa.. Ja meni yö unille jo kuuen aikaan. Nyt vaan näkee kovasti painajaisia ja herää itkemään aina välillä :( Toivotavasti loppu yö menee alkua paremmin.
Ai ukko kulta lähti hakemaan mulle daim jäätelöä kun vaan tokasin että tekis mieli jätskiä.
Eipä tässä muuta kun illan jatkoja kaikille!
laskettu aika oli 19.04..ens ma aika lääkärille jahka alkaisi käynnistelemään...
Iki-onnellisena voin ilmoittella, että meille syntyi poika viime keskiviikkona. Kotiuduttiin eilen ja yö meni hyvin, nyt tutustutaan tarkemmin tähän uuteen perheenjäsneen, joka nukkuu hyvin, ja varmaankin söisi hyvin jos minulta tulisi kunnolla maitoa. Tänään näyttää tämäkin ongelma jo helpottavan.
Tässä vähän mittoja
poika; sektio
synt aika 18.4.; viikot 40+1
pituus 50,5 cm; paino 3365 g;
pisteet 9/10/10
Tarkempi kertomus synnytyasiaa-palstalla.
Tiikki -onnellinen äiti