Mitä tutkimuksia/verikokeita...
adoptionhakijasta otetaankaan Etiopiaan (Interpedia) lähtevää lääkärintodistusta varten? Nimim. toivottavasti pian ajankohtaista. Mahdollisimman rauhaisaa joulunodotusta kaikille!
Kommentit (5)
Saanko vielä udella, kauanko teillä meni tarvittavien papereiden keräämiseen? Mikä vei eniten aikaa?? Toivon myötätuulta papereillenne - ja myötämieltä lautakunnalle meidän osaltamme!
Saahan sitä udella! Meillä meni papereiden keräämiseen aikaa reilu kuukausi luvan saamisesta. Ohjeet saimme viikon kuluttua luvan saamisesta. Lääkäriajat saimme hyvin sovittua työterveysasemaltamme, mutta HIV-testin tuloksen saamiseen meni kaksi viikkoa. Suosituskirjeiden kirjoittamiseen meni suosittelijoiltamme oma aikansa ja työnantajien todistuksissakin meni jonkin aikaa. Eniten työtä aiheuttivat kuitenkin valokuvat, jotka meidän piti vartavasten " lavastaa" , kun ei vanhoista kuvista löytynyt sopivia. Suosittelenkin valokuvien napsimista etukäteen, jos vaan tulee hyviä tilaisuuksia ottaa lähisuvusta tai itsestä kuvia edustavasti pukeutuneena ja mielellään omassa kodissa. Nyt vaan jouluna suku koolle ja kuvia näpsimään! Hyvää joulun odotusta sinulle!
Tässä vielä harkitsemme adoptiota ja kerätään siitä mahdollisimman paljon tietoa! Minkälaisia valokuvia hakemuksen yhteydessä lähetetään ja kuinka paljon? Perhe, suku, koti?
Valokuvien määrä ja sisältö riippuu kohdemaasta. Esimerkiksi Etelä-Afrikkaan laitetaan noin 30 kuvan esittelyalbumi, kun taas Etiopiaan laitetaan vain 8 kuvaa. Kuvien kohteena ovat tietysti itse hakijat sekä heidän koti ja lisäksi lähisuvusta kuvia. Kuvissa tulisi olla edustavasti pukeutuneena eikä mielellään paljain jaloin tai sukkasillaan. Kotieläimistä ei laiteta kuvia mukaan eikä niitä saisi näkyä ainakaan sisällä otetuissa kuvissa. Eikä alastomista tai puolipukeisista lapsista saa laittaa kuvia mukaan. Kuvien tulee olla selkeitä ja hyvälaatuisia. Tarkemmat ohjeet kuvista saa sitten, kun kohdemaa on valittu ja lupa saatu. Esimerkiksi sukujuhlista voi ottaa kuvia jo etukäteen " sillä silmällä" adoption suunnitteluvaiheessakin.
Hyvää joulun odotusta sinullekin!
Meidän paperit ovat laillistamiskierroksella ja lähtevät toivon mukaan pian Etiopiaan. Mukaan tarvitaan molemmista hakijoista lääkäriliiton lääkärintodistuslomake (Certificate of physical examination), jonka saatte IP:sta muiden lomakkeiden mukana. Sitä varten tarvitaan HIV-testi sekä virtsakoetuloksen sokerista ja albumiinista. Lisäksi mahdollinen erikoislääkärinlausunto, jos on jokin krooninen sairaus. Hyvin yksinkertainen todistus siis.
Onnea matkaan ja toivottavasti prosessinne etenee hyvin!