Mistä viikoilta alkaen vauva asettuu ns paikoilleen, rt tai pt?
Milloin vauva ns asettuu lähtöasentoon tai mihin asti vauvalla on tilaa pyöriä kuin hyrrä kohdussa?
Huomasin vaan vanhoista neuvokorteista, että jo rv24 alkaen oli merkitty rt.
Ja sitten jos jaksatte vastata niin mihin vauva potkii jos perätilassa?
Kiitos vastauksista!
Kommentit (3)
kääntyilemään vielä rv 37... sillon vasta aiheesta tulee " vakavampi" . ja aina niitä kääntyilijöitä on ollu ihan viimeminuuteille saakka! mut siis rv 35 asti kai ainakin ei pidä niin olla huolissaan. kääntynee kun on valmis :) ja jollei vaan millään itsekseen käänny niin voidaan koittaa kääntää. ja kyllä ne " peruuttajatkin" aina ulos on tullu :) joko ihan alakautta tai viimeistään leikkauksella. ja ihan yhtä hyviä nekin on! siihen sit päädytään mihin on tarvis.
kärsivällisyyttä ja kaikkea hyvää :)
Tiina ja muli rv 34
Kuinkas sattui, että juuri Pääsiäisenä oli kälyni kanssa juttua, kuinka hänellä oli kääntynyt vielä rv 39 vauva saman päivän aikana kaksi kertaa. Oli siis ollut jo rt, mutta oli tempaissut itsensä pt kun äiti oli istuntu kiikkustuolissa. Kääntyessään takaisin rt oli ponnistanut jotenkin kurjasti virtsarakonpäältä, ja äitillä oli tullu pissi housuun :/
Itselläni Kirppu kääntyi kaksi viikkoa sitten raivotarjonaan (rv 28), jota ennen viihtyi ainoastaan pt:ssa. Nyt saattaa kääntyillä veilä parikin kertaa päivässä, mutta pääasiassa köllöttelee jo rt.
Ollessaan pt potkut tuntui alamahassa, paineen tunteena virtsarakossa ja joskus myös suolessa. Raivotarjonnassa potkut tuntuu kyljessä/ kylkiluissa.
Cana & kirppu 30+1
viikolla 27 ja vauva vieläkin perätilassa, ollut koko raskauden ajan, ihan alusta asti, ei ole edes käynyt toisin päin. Potkut mulla tuntuu vasemman kyljen alapuolella, tai alavatsan vasemmalla puolella, jossain siellä, vaikea selittää. Vauvalla pää on oikealla kyljessä.
Olen ite miettinyt että kääntyykö se ollenkaan kun ei ole edes käynyt toisin päin, ei tee edes kuperkeikkoja, koko ajan vaan painaa niin alas kuin mahollista.