maidon/jonkin nesteen tihkumisesta raskauden aikana?!
Niin onko kenelläkään kokemuksia, että jotakin nestettä rinnoista tihkuu vaikka tosiaan raskaus on jo yli puolenvälin??
Mulla alko eilen ja tänäänkin tullut ihan hirveesti jotakin nestettä...(siis että mennyt vessapaperistakin ihan kunnolla läpi..)
Että pitääkö sitä jo tässä vaiheessa alkaa käyttämään liivinsuojuksia?! (jotenkin sitä vain kuvitteli, että niitä tarvii vasta silloin, kun vauva on jo syntynyt) :/ Onkohan tää ihan normaalia?!?
mutta auttakaa tietämätöntä! :)
rv-24+2
Kommentit (3)
Mullakin alkoi ekassa raskaudessa tuossa rv 20 jälkeen tulla maitotippoja. Aamulla herätessä lakana saattoi olla märkänä. Ei välttämättä tarvitse päivällä liivinsuojia, mutta itse jouduin käyttämään yöllä rintsikoita. Toinen vaihtoehto oli laittaa pyyhe rintojen alle.
Loppua kohden maitoa saattoi herua jos luki vauvalehteä tms.
Tytteli-83 rv 13+5
Esikoista odottaessa maitoa tihui raskauden puolivälistä synnytykseen asti. Liivinsuojia en onneksi tarvinnut vaan kevyesti topatut rintsikat estivät paidan kastumisen. Kuopusta odottaessa saattoi joskus olla yöpaidassa märkä läikkä, mutta onneksi harvemmin.
Odotan kolmatta ja ekaa en saanut imetettyä päivääkään. Ei tietoakaan asiasta, tokaa imetin vähän aluksi, kunnes kai loppui. Mitään maitotippoja en nähnytkään ennenkuin tokan lapsen synnyttyä. Olisin tietenkin halunnut imettää edes alkukuukaudet.
Tässä kolmannessa raskaudessa, vasta vko 14, menossa rinnat olleet ihan erilaiset kuin ennen, turvoksissa, kipeät ja nyt huomasin jotain uimahallissa käydessä, siis maidon näköistä. Olin tietty ihan ihmeissäni, mutta voisiko mullakin vihdoin alkaa tuo puoli kehittyä.?Jos siis raskausaikana on tästä viitteitä, voisiko ajatella, että sitä maitoa mullakin vihdoin tulisi normaalityylillä? Osaisko kukaan arvella?