Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

keskenmenoko???

18.11.2007 |

eli viikkoja 5+3 nyt, siivoilin koko päivän ja illalla alko viiltelemään ihan älyttömästi vatsassa, tuntui kun vatsatauti olisi tulossa,kävin vessassa ja tuli pyyhittäessä vähän verta, ei sen enempään,

mutta kivut ovat edelleen kovat, jatkunut nyt 3 tuntia. onko kesk.meno tuloillaan????

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
18.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut koko alkuraskauden myös viiltäviä kipuja, välillä vihlaisee oikein kunnolla, varsinkin jos teen/nostan jotain raskasta.



Onko kipu jatkuvaa vai jaksottaista? Onko verta tullut vielä?



Itse kävin joskus viikon 11 tienoilla lääkärissäkin, mutta totesivat vain kipujen olevan normaaleja.

Verenvuotoa ei itselläni ole ollut, mutta esim. siskollani on ollut molemmissa raskauksissa melkeinpä säännöllistä verentuloa pyyhittäessä.



Kivut tuntuvat tosi inhottavilta ja pelottavilta :( Toivottavasti ne vain ovat niitä normaaleja kasvu- ja liitoskipuja.



sama84 rv 13+5

Vierailija
2/7 |
20.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... jos et sitä vielä ole tehnyt. Itse yhden kohdunulkoisenraskauden kokeneena suosittelisin.



Hyviä vointeja sinulle ja tule kertomaan voinnistasi.



laM

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

verta tuli sillon sunnunt pyyhittäessä ja oli kauheet viiltokivut,mutta

tänä aamuna siis keskiv verta on tullut enemmän,

soitin kätilöopist. ja oltiin samaa mieltä turha sinnekään mennä kun vkoja vasta 4+jotain, eli eivät näe ultralla mitään.

en tiedä yhtään mitä tää tarkottaa, nyt ei ole olllut kipuja, vain verta tullut

Vierailija
4/7 |
21.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ultralla eivät vielä mitään näekään, tarkan hcg:n määrittämisellä verestä voitasiin tarkkailla ottamalla se esim. joka toinen päivä, että nouseeko se, ja jos nousee, raskaus jatkuu normaalisti. Jos arvo tosi alhainen eikä nouse, silloin todennäköisesti oli kyseessä kemiallinen raskaus.



Tästä on nimittäin valitettavasti kokemusta aika paljon... :O(



Ensin tuli tiputteluvuotoa, sitten kivut, sitten kovempi vuoto :o(



Toivotaan parasta, mutta mikäli vuoto jatkuu, hakeudu lääkäriin ja pyydä nuo arvot.



Jaksamista!

Vierailija
5/7 |
22.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiaan verikokeista se selviää. Voimia sinulle.

Vierailija
6/7 |
22.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos raskaushormonitaso nousee huimaa vauhtia niin se viittaa myös tähän mainitsemaani kohdunulkoiseen.



Toivottavasti sinulla kaikki kuitenkin hyvin. Epätietoisuus on kovin stressaavaa.



laM

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...raskaushormonin nopea kohoaminen tarkoita välttämättä kohdunulkoista raskautta. Jotkut väittävät, että erityisen hidas kohoaminen voi tarkoittaa sitä. Joten kyllä sanoisin, että sen kohoaminen ylipäätään on todella yksilöllistä ja jopa yksilöllistä siten, että samalla henkilöllä eri raskauksissa se on erilaista. (esim. mulla on ollut).



Täältä löytyy siitä aika hyvä taulukko

http://metku.net/~pesu/faq.php



Tuon taulukon mukaan esim. 2 viikkoa ovulaatiosta(hedelmöityksestä) määrän vaihtelu voi olla niinkin suuri kuin 3-426 mIU/ml, joten esim. apteekin omalla testillä, jossa herkkyys 20 mIU/ml ei vielä näkyisi mitään ko. päivänä (ko. päivä on ilmeisesti minulla tänään, tai jos laskin väärin, oli jo 4 pv sitten, ja nega kyllä vielä tänäänkin..)



Joten pitäisi vain jaksaa odottaa, mutta kun ei oikein uskalla, kun pitäis sit jos ois plussa, ottaa lugesteronit käyttöön, ja jos ei olekaan plussaa ja ottaa ne nyt turhaan käyttöön niin kierto menee ihan täysin sekaisin, voi apua, mitä tässä tekis....



Selvittelin jo paljonko maksaisi yksityisessä labrassa käydä mittauttamassa tarkka hcg arvo; 38 euroa. Vastauksen saisi vasta huomenna.... ja luulisin, että huomenna saisin jo normitestilläkin plussan jos sellainen tullakseen on. Voi tätä sekopäisyyden määrää minkä tämmöinen pähkäily aiheuttaaa, apuva! :o)



Tsemppii kaikille!