Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vatsaystävällinen rautavalmiste? Mitä merkkejä käytätte?

17.02.2007 |


Kaipailen vinkkejä vatsaystävällisesta raudasta eli etsin sellaista merkkiä mistä ei menisi vatsa kovaksi. Onko kenelläkään hyviä kokemuksia? Entä mitä neuvolanne ovat sanoneet Kräuterblusaftista? Esikoista odottaessa meidän neuvolassa suositeltiin etten käyttäisi sitä koska ei ole " lääkkeen omainen" mutta ymmärtääkseni tämä tuote ei olisi niin paha vatsalle kuin apteekin rautavalmisteet.



K rv noin 29 ja poika -05



Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi ainakin meidän neuvolan mukaan käyttää tuota " saftia" .Itse ostin obsidania jonka piti olla vatsaystävällinen mutta kovettaa ainakin mun masua.Seuraavaksi marssin kyllä luontaistuote kauppaan.

Vierailija
2/9 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kyllä sille lääkkeenomiasuudelle sitten haistattaa pitkät.. Noi nestemäiset luonnontuotekaupasta, kuten Kräuter, on tosiaankin hellempiä vatsalle, ainakin omasta kokemuksesta voin sanoa :) Ja niin on moni muukin sanonut. Mulla meni nassu ihan sekasi kaikista apteekin tableteista, nyt ostin luontaistuotekaupasta sitä Kräuterin rinnakkaistuotetta, suomalaista, en muista nimee mutta samankaltainen litku, edullisempaa oli. Maha on tykännyt hyvää ja maistuukin hyvälle :) Ja lisäks hemoglobiini noussut! Lämpimästi suosittelen!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

luontaistuotekaupasta. mulla purkista ja veljenvaimolla oli litkuna. hyviä kokemuksia ja voi suositella. ei ole ollu vatsavaivoja kummallakaan. mulla itseasiassa paransi samalla sitkeää ummetusta!



Tiina ja muksis rv 27 :)

Vierailija
4/9 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

löytyy nestemäinen rautavalmiste Melasor Ferrisor 11. Elikäs sellaista " mehua" , jota sekoitetaan veteen. Tää on markkinoiden ainoa rasvaliukoinen valmiste, ja niin ollen imeytyy tosi hyvin. Eli mulla kohos hemoglobiini tosi nopeasti tämän käytön myötä.



Mulla oli ollut ongelmana apteekin rautojen kanssa, että vetivät vatsan löysäksi. Tän kanssa ei oo ollut mitään ongelmia. Tästä saa myös muita tärkeitä juttuja, ettei tartte syödä esim Multitabs +2:sta...



-Veruska 21+1-

Vierailija
5/9 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

..ei auttanut saftit eikä luontaistuotteet. Obsidan auttoi pitämään suunnilleen samoilla lukemilla, muttei nostanutkaan.. ja kovetti mahaa paljon. Tehokkain tähän mennessä kokeilemani on ollut maltofer-tipat, ja niistä se maksimiannos eli 40 tippaa/vrk. Hb nousi kiitettävästi eikä mahan kanssa ole ollut mitään ongelmia. Eli sitä suosittelen kokeiltavaksi apteekkituotteista.. mutta kaikki on varmasti yksilöllistä!

Vierailija
6/9 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolasta ensin suositeltiin Kräuterblutsaftia ja käytinkin sitä noin kuukauden, mutta siitä meni maha tosi kovalle eikä vaikuttanut hemoglobiiniin yhtään. Oli laskenut entisestään. Nyt syön obsidania ja se on ollut parempi vatsalle. Onhan masu vieläkin kovemmalla kuin normaalisti, muttei haittaavasti. Vielä ei oo mitattu, onko hemoglobiini noussut.

Kai nämä rautalääkkeet toimii aika yksilöllisesti, eli kannattaa vaan kokeilla, mikä sopii parhaiten. Mulle sanottiin, että yleensä just obsidanista menee maha kovalle, mut kräuterblutsaftista ei niinkään, mutta päinvastoin kävi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
17.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen käyttänyt kaikissa kolmessa raskaudessa Obsidania. Sopii loistavasti. Normaalisti raskaus aiheuttaa mulle heti ummetuksen, mutta Obsidan sitten taas saa vatsan löysemmälle, suorastaan ripulin tekee, mutta ei haittaa, kunhan toimii säännöllisesti!! Ikävää se ummetus, kun muutenkin peräpukamat tahtoo viimeistään synnytyksen jälkeen vaivata :-/



Nostaa myös nopsaan hemoglobiinin. Nytkin hb oli 115 noin kuukausi sitten. Aloitin samantien Obsidanin ja nyt pari päivää sitten oli 127.



mami, 38+0

Vierailija
8/9 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen syönyt tota Retafer merkkistä mitä ne neuvolassa anto, ja ihan hyvin on vatta kestäny.

Että ei oo ollu mitään ongelmia.

Ei oo menny kovaksi eikä löysäksi eikä muuutenkaan oo tullu mitään vatsakipuja.

Mutta parille tuttavalle ei oo mitenkään sopinut tuo merkki, että ekan tabun jälkeen jo tullut heti oireet.



Että kokeilemalla se oikea löytyy.

Vaikka inhottava tietysti kärsiä sivuvaikutuksista jos ei heti löydy sitä sopivaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla samat sanat Mami-74:n kanssa. Ei koveta vatsaa, vaan sopivasti löysyttää, että ei tartte ähkiä pytyllä, heh :) Ja hyvin nosti hemoglobiinin ainakin mulla. Ja jokaista rautalääkettähän kannatta se pari viikkoa koitella, ennen kuin siihen tottuu.. Alussa esim. voi olla kovalla massu, ennen kuin tottuu valmisteen käyttöön. Mutta toivottavasti löydät oman suosikin.