Reiman Sara-pipon mitoitus?
Kyseessä siis tämä pipo (toivottavasti linkki toimii):
http://www.reima.fi/products/product498.aspx
Eli vastaako koko merkintää? Vai onko pientä kokoa kuten usein nämä reiman pipot. Sovittamaan en pääse, joten koko on " arvottava" :).
Kommentit (7)
Meillä tytön py n. 47 myöskin, kokeilin 48 ja se mahtui kyllä mutta oli aika tiukka, kun taas 50 oli parempi. Riippuu pään muodostakin varmasti, mutta siis huomattavasti pienempää kokoa kuin esim. POPin hatut, niissä saa melkein ottaa päänympärystä pienemmän koon.
Otan siis hieman reilumman koon kuin mitä päänympärys on, kun kuitenkin pesussa hieman kutistuu.
Mielestäni Sara pipo on hyvin joustavaa mitoitusta. Ei ole pientä mitoitusta verrattuna esim. Reiman Maria tai Olivia pipoon. Sara pipon neulos on hyvin joustavaa. Oman lapseni päänympärys on 47cm ja ostin koon 50cm . Nyt muutaman käyttökerran jälkeen voin todeta myssyn olevan liian iso, valuu aina silmille. Sen sijaan Maria piposta koko 52cm oli tytön päähän sopiva.
Huomenna käyn ostamassa Sara pipon kokoa 48 :)
jouduin vaihtamaan pienempään, tosin kyseessä se Oskar-pipo, mutta oliskohan samanlaiset...? Ainakin tuo on sellaista venyvää neulosta ja valui todella silmille. Myyjäkin sanoi, että kannattaa ottaa jämpti, kun käytössä venyy. Parhaiten tietysti saisi kokeilemalla, mutta onneksi saa usein vaihdettua :)
En ole vielä tuota hattua nimittäin pitänyt, kokeilin vain kaupassa. Toivottavasti se nyt ei sitten kovin paljon veny!
En vielä ehtinyt pipo tilaamaan, täytyy sitten kuitenkin tilata päänympärysmittaa vastaava. Oikean koon valitseminen on niin hankalaa ilman sovittamista, kun koot vaihtelee tosi paljon, huoh.
Sovitin sara-pipoa tytölleni niin minusta vastaa aika hyvin kokoaan ja on aika joustavaa mallia.
Sovitin itse tytölleni joka py on n.47cm. Koon 48 pipo oli oikein sopiva.
Toivottavasti tästä oli apua koon valintaan. :)