Vauvan asento rv35: tunteeko itse jos perätilassa/poikittain?
Hei!
Kyselisin kokeneilta, oletteko itse tunnistaneet vauvelin väärän asennon, vai onko neuvolassa herännyt epäily?
Minulla on menossa kolmas raskaus, ja kahdessa edellisessä vauvat ovat kääntyneet ja laskeutuneet jo viikolla 30, niin että pää on ollut jo lantioluiden välissä. Molemmissa edellisissä sf-mitta on mennyt tasaisesti keskikäyrällä, vaikka kakkonen oli syntyessään yli nelikiloinen. Nyt sf-mitta on mennyt jo pitkään yläkäyrällä, enkä itse saa selvää missä mahtaa olla vauvan peppu tai jalat. Liikkeet tuntuvat monesti molemmissa kyljissä yhtä aikaa.
Viime viikon neuvolassa th edelleen kirjoitti korttiin raivotarjonnan sen perusteella, että sai parhaat sydämensykkeet vasemmalta kyljeltä, mutta esimerkiksi vauvan hikka tuntuu välillä alhaalla nivusissa, ja sitten taas ylävatsalla joko oikealla tai vasemmalla, niin että hikka näkyy vatsan läpi.
Menen ensi viikolla neuvolalääkärille, joten silloin asennosta saa varmasti varmuuden, mutta olisi todella kiva ennen sitä kuulla teiltä muilta, voiko vauvan asennon siis myös itse tunnistaa vääräksi, ja kuinka monella on vauva vielä kääntynyt oikeaan asentoon rv35 jälkeen?
Kiitos etukäteen
T. DorisDay
Kommentit (10)
vauva on ollut massussa välillä perätilassa ja välillä poikittain. Myllertää kovasti päivittäin massussa poikittais-asentoon. Mulla on kolmas raskaus ja aiemmissa menneet jo aikaisilla vkoilla raivotarjontaan. Tämä on omanlaisensa juttu. Nyt on rv 34+6 ja ensi viikolla taas nla ja siellä katsotaan vauvan asento uudelleen. Ei oo kiire vielä kääntämään sitä, mahtuu vielä myllertelemään toistaiseksi. Hankalaa on ollut ollessa, kun painaa keuhkoja, hengästyttää helposti ja närästää. Saa nähdä, täytyykö mennä ulkoiseen kääntämiseen. Nou hätä vielä.
Miranneli
kyllä tunnistaa vauvan asennon jo hyvinkin. Mulla ainakaan ei voi olla tunnistamatta missä asennossa on. Pää tuntuu selvästi vasemmalla ylhäällä kyljessä ja pylly oikealla kyljessä. Potkut tuntuu alas virtsarakkoon tuikkailuina.
Itsellä ekassa raskaudessa tuntui potkut pääasiassa alavatsalla. Vkon 36 lääkärikäynnillä lääkäri arvioi vauvan olevan raivotarjonnassa ja siitä loppuun asti neuvolantäti arvioi samaa. Itseäni vain ihmetytti, kun potkut tuntuivat vain alavatsalla. Olisi pitänyt luottaa omiin tuntemuksiin, sillä vauva olikin loppujen lopuksi jalkatarjonnassa ja tämä selvisi vasta synnytyssairaalassa. Ei siis ollut muuta vaihtoehtoa kuin tehdä päivystyssektio.
Tässä raskaudessa olen myös tuntenut mojovat potkut alavatsalla. Tietysti tilaa on vielä paljon ja viikkoja vähän (rv 25), joten kaikki on vielä mahdollista. Sf-mitta on edellisen raskauden tapaan tosi korkea, en sitten tiedä mistä se johtuu...
Mitä useampi raskaus on takana, sitä helpommin vauva voi olla laskeutumatta ennen synnytystä, vaikka olisikin raivotarjonnassa. Kohtu joustaa enemmän. Minulla kolmannessa raskaudessa jäi laskeutumatta kokonaan, synnytys oli pitkällä, kun vauva vasta humahti alas, vaikka oli ihan oikeinpäin. Hän kääntyi rt:hen vasta +36-viikolla, vaikka oli nelikiloinen, joten kyllä siellä noilla viikoin vielä kääntyilemäänkin mahtuu.
Nyt tässä neljännessä on rt (vkot 33+) mutta ei ole kovin alhaalla. Kohdunkoko on yläkäyrällä. Potkut tuntuvat yleensä ylös (jalat voi ihan käsin tuntea usein mahan päältä liikkumassa ylhäällä). Silti tökkii käsin alaskinpäin ja varsinkin kyljellä maaten potkut voivat tuntua myös sivuilla. Ja jos on iso vauva tulossa, pylly tuntuu selvästi vähemmän luisevalta pönöttäessään ylöspäin kuin pää.
A-K
Käsittääkseni minulla on istukka kohdun etuseinämässä, joten se voi hiukan vaikeuttaa varsinaisen vauvan kehon osien tunnistamista. Kahdessa ekassa raskaudessa tunnisti osat helposti, jalat, pyllyn, ja tietysti pää tuntui oikeasti siellä jalkovälissä, joten ei tarvinnut miettiä koko asiaa:-)
Nyt varsinkin tuo hikka eri kohdissa vatsaa sai minut epäileväksi, ja korkea sf-mitta, mutta onneksi asia selviää perjantaina viimeistään.
Miranneli, hauskaa että sinulla on samat kokemukset, kaksi aikaisempaa raskautta joissa ajoissa raivotarjonnassa. Kirjoitit myös, että hengästyttää, närästää ja vauva painaa keuhkoihin, niin minullakin. En edes muista, että olisi aikaisemmassa kahdessa ollutkaan, kun pystyin liikkumaan ja touhuamaan ihan normaalisti loppuun asti, vauva ja masu vain tulivat mukana.
Oli myös kiinnostavaa lukea Aarni-Kerkon kokemus tuosta, että vauva laskeutui vasta synnytyksen ollessa jo käynnissä! Kestikö kolmosen synnytys kuinka kauan?
Pikkukakkoseni syntyi reilussa kolmessa tunnissa, mitenköhän jos vauva laskeutuu samassa rytäkässä?
t. DorisDay
Kyllä minä olen siitä asti erottanut miten vauva on kun kääntyi rv 28 pää alaspäin. Pää tuntuu erilaiselta kun peppu ja nyt rv 35 kun laskeutuu niin
huomaa vielä paremmin missä pää on ja missä heiluu toinen pää.
Ja sf on ollut korkea kokoajan mullakin, istukka etuseinässä. Vaikkei tuo istuskelia olekaan pahemmin harrastanut.
Edellisessä raskaudessa vauva oli neuvolan terveydenhoitajan tunnustelujen ja sydänäänten perusteella ties missä asennossa, välillä raivotarjonnassa, välillä poikittain, välillä perätilassa. Itse en todellakaan erottanut asentoa, koska potkuja ja tönimisiä tuntui vähän joka puolella, oli aika vilkas tapaus =)
Viikolla 36 lähettivät varalta perätilakontrolliin, kun ei terveydenhoitaja sitten kuitenkaan ollut ihan varma. Perätilassahan asukki oli. Yrittivät synnärrillä kääntää mutta tuloksetta. Tuloksena lopulta kiireellinen sektio perätilan takia rv 38+2. Sektioon olisin mennyt muutenkin, kun en ensikertalaisena halunnut/uskaltanut lähteä perätilavauvaa synnyttämään varsinkin kun magneettikuvauksen mukaan yksi mitta oli ihan niillä rajoilla, että suositellaanko alatiesynnytystä muutenkaan.
Mutta mahdollisuudethan asukin kääntymiselle ovat vielä ihan loppumetreilläkin...
Nekku 13+5
mutta ei kyllä tuntenut neuvolalääkäri, -terkkari eikä synnärillä vastaanottanut kätilökään. :) Pepputarjonnassahan tuo sitten oli, oma kokenut gynekologini totesi myöhemmin, että perätila voi joissain tapauksissa olla todella vaikea tunnistaa.
-Tintti
Itsellä rv34 ja vauva perätilassa. Sf mennyt myös yläkäyrillä. Vauvan pää tuntuu kyllä oikealla kylkiluiden alla ja kipeimmät potkut tuolla virtsarakon tienoilla. Aika paljon liikuttelee käsiä ja jalkoja joten vähän väliä tuntuu muksauksia milloin missäkin. Viimeksi neuvolassa th koitti hakea sydänääniä alavatsalta, mutta kuuluivat tosi heikosti. kun kuunteli kylkiluiden kohdalta ylhäältä kuului komeat jumputukset. Itsekin mietin että mahtaako vielä kääntyä? Tosin itsellä edessä sektio joten asennolla ei liene väliä.