Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saanko sairaslomaa?

15.11.2005 |

Eli onko jollain kokemusta jo aika varhain sairaslomalle jäämisestä...?



Lyhyesti elämäntilanne, olen 19-vutoias lähihoitaja, teen eri pituisia sijaisuuksia vanhainkodeissa, eli rankkaa työtä niin fyysisesti kuin henkisestikin. Ylipainoa on todella runsaasti, bmi yli 40.



En yksinkertaisesti jaksa töissä. Viikkoja on vasta 16, mutta mikään ei auta. Olen koko ajan ihan tuhottoman väsynyt, en pysty päivässä paljon muuta tekemään kuin kahdeksan tuntisen työp' äivän. Tämän jälkeen kotiin mennessäni ainoastaan makaan, ymmärtänette että vaikuttaa jo hiljalleen parisuhteeseen. Suihkuttamassa en pysty olemaan ollenkaan(tämä on onglema monessa paikassa), koska kuuma höyry tekee niin pahaa. Ovi on pakko pitää kiinni jotta vanhukset eivät palellu ja minä taistelen pyörtymisen äärirajoilla, johan siinä tulee virheitäkin tehtyä... Suihkuvuorot noin epävirallisetsiti kiertävät, mutta osastoilla joilla kukaan ei pidä suihkuttamisesta suihkuttaja on aina se sijainen.



Vatsassa supistelee painavissa nostoissa. 80 kilon painoisia mammoja nostellaan yksin pyörätuoliin ja sänkyyn. Ja kun eivät yhtäänota jaloilleen voi jokainen kuvitella lihasvoiman määrän jota tuollainen siirto vaatii. Pelottaa nuo supisteukset jos vaikka aiheuttavat ennenaikaisen synnytyksen tms.



Jalat eivät tunnu nkestävän ainkaan iltavuoroja. Ovat illalla niin väsyneet ja kipeät että auton ajaminen kotipihalle tuntuu vaikealta. Kotiin päästessä pitää vain nostaa jalat ylös ja maata hiljaa. Ja äijä riemastuu kun ei seuraa tipu missään vaiheessa.



Huono olo on koko ajan. Työtä ei ole kiva tehdä, ei minun eikä asukkaitten kannalta. Väsymys siihen päälle niin valmiita ollaan.



Kellään kokemusta vastaavasta tilanteesta? Ja se varmaan tulikin selväksi että kauopunki eiminua toisiin tehtäviin siirrä sillä ei mulla varsinaisesti ole työpaikkaa. Ja mitkään kevennykset eivät auta, iltavuorossa aina vähintään 10 kappaletta ihmisiä sänkyyn laitettavaksi. JA minä en noista enää selviydy niin että molemmilla olisi hyvä olla.



Br1t ja Mercedes 15+6 toukokuisista

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni oli raskausaikana töissä sairaalassa ja ymmärtäväinen lääkäri kirjoitti pitkiäkin s-lomia, todeten ettei kukaan raskaana oleva tuollaista jaksa!



Kun selität lääkärille nuo edellä mainitut niin varmasti ymmärtää. Eihän se ole tulevalle vauvallekaan hyväksi että äiti on ihan loppu töistä.



Sinänsä väsymys on normaalia varmaan useimmilla meistä, minä ainakin olen kaikissa raskauksissa ollut aikalailla omissa oloissani, miehen kanssa seurustelu jäänyt tosinaan tosi vähille, kun itse haluaa vain maata töitten jälkeen...



Tsemppiä odotukseen!!



Vierailija
2/4 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen sh-opiskelija ja tein keikkaa n.rv 25 asti. Olin kesällä sijaisena kehitysvammaisten asumisyksikössä. Yksikössä oli aina yksi hoitaja/vuoro. Eli nostot, sänkyyn/ptuoliin siirrot piti hoitaa yksin. Apua ei osastolle saanut. Heinäkuun lopulla hain sairaslomaa neuvolan terkan kehoituksen myötä. Terkka painottikin, että kukaan ei ole valmis korvaamaan jos jotain työssä sattuu minulle tai vauvalle. Keväällä olin harjoittelussa tk:n vuodeosastolla, raskauteni oli silloin siis aluillaan. Se kuitenkin tuli ilmi, kun olisi pitänyt viedä potilas röntgeniin ja avustaa siinä. Siihen loppuivat nostot osastolla. Tomera ohjaajani vannotti, että liikaa ei saa nostella ja yksin ei missään nimessä. Tuntuihan se tosi hassulta, kun olet työharjoittelussa ja sitten muut tekevät hommia sun puolesta. Oli kyllä ihana huomata, kuinka huolehtivaisia osaston hlökunnasta tuli mua kohtaan. =)

Kannattaa mainita asiasta neuvolasta ja pyytää saikkua sen kautta. Itse kävin myös kerran yksityisellä, kun neuvolan lääkäri oli lomilla ja omaan tk:hon en päässyt.

Yleensä ottaen lääkärit kirjoittavat sen viikon ensin ja sitten katsotaan lisää. Hyvinkin voi olla, että pystyt vielä palaamaan töihin sen jälkeen. Kukaan muu ei voi sanoa sinun puolesta miltä sinusta tuntuu, joten rohkeasti vaan lääkäriin, kun siltä tuntuu.

Toivottavasti asiasi selviää, että pääsisit nauttimaan raskaudestasi. Tsemppiä!=)



Miisa rv40+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

voimia Sinulle. Kannattaa keskustella asiasta neuvolan kanssa, josko osaisivat antaa osviittaa mihin suuntaan kääntyä.



Kuulostaa kohtuuttoman raskaalta, ja luulisi, että voisit jäädä jo sairaslomalle. Mutta luulo ei tietysti ole tiedon väärti, ja tuo tilanteesi työnantajan suhteen on kieltämättä kinkkinen.



Itse toimistotyötä tekevänä, ja vanhainkodissa olevaa mummoani katsoen, voin sanoa että arvostan työtäsi todella paljon. Olen joskus ollut hyväkuntoinen ja vahvakin, mutta en silti jaksa nostaa mummoani vuoteessa hyvään asentoon. Ainakaan niin, että se tuntuisi onnistuvan hyvin. Enkä osaa olla (kehtaa olla?) kunnolla apuna mummoni vessareissulla, vaan kutsun viimeistään vaipan vaihtoon hoitajan avuksi.



Kiitokset Sinulle, että jaksat hoitaa toisten mummuja. Ja toivottavasti saat sairauslomaa, jotta raskaus sujuisi hyvin.



Onnea odotukseen!



Huhtivauvan odottaja

Huliana

Vierailija
4/4 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

haittaa siitä ei ainakaan ole, päinvastoin.

Itse mietin ihan samanlaisia juttuja ja loppujen lopuksi tulen siihen tulokseen, että en halua yhtään riskeerata tämän lapsen kustannuksella, kun tähän asti ollaan jo päästy (mulla 16+vk menossa). Alku on ollut rankka sekä itselleni, että miehelleni sekä esikoiselle. Tuntuu niin pahalta ajatella, että tämä syksy olisi turhaan ollut tälläinen. Viikkomäärä tuntuu vähältä, mutta toisaalta juuri nyt lapsi ei ole lainkaan valmis tulemaan edes ennenaikaisena pois eli todellakin ajoissa puuttuu asiaan.

Työalasi on yksi niistä, joissa on varmasti hyvin hankala olla raskaana. Älä vain kanna siitä huonoa omatuntoa!