Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

*!*!*Enskat alkuviikkoon 12*!*!*

17.03.2008 |


Aloitanpa pinon, tuossa viime viikon lopun turinat http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?appid=73&m=12676511&p=1&tmo…



Mammis

Kommentit (34)

Vierailija
1/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Nyt alkaa olla sekä äiti että tytär pirteinä taas sairastelun jäljiltä! :) JEE! Oltiin uimassakin LA ja ihan kivaa oli neidillä vaikka sukellukset eivät niin innostakaan. Läiskyttely oli valtavan mukavaa ja pallot kourassa neiti meni ympäri allasta. Torstaina lähdetään kohti laskettelurinteitä ja olen ihan innoissani! Ajattelin vuokrata telemarkit ja jos vielä olen yhtä ihastunut niillä laskemiseen, niin taidan ostaa päräyttää uudet sukset kun ovat kuitenkin alennuksessa näin keväällä. :)



IIDA-LINNEA ¿ liekö ehdit enää palstailemaan kun teillä on risteilylle lähtö tänään. Nauttikaahan matkasta ja tule sitten kertomaan kuinka meni! :)))



TIPUN Siennalle onnittelut 6kk iästä! Toivottavasti mieli on jo parempi vaikka mies lähtikin taas..? Kuulostaa kivalle että teille tulee seuraaviksi viikonlopuiksi seuraa! :)



ODOTTELIJA ¿ onkos Eemilille maistunut yöunet? :)



BUTTERFLY ¿ pääsittekö miehen kanssa kaupoille? Mitä tarttui mukaan? Toivottavasti teilläkin maistuu tuo automatkailu kun pääsiäiseksi lähdette reissuun! Miten muuten, saako udella että onko teillä molemmille pojille turvakaukalot takapenkillä ja itse istutte edessä vai löytyykö teiltä ¿isompi¿ auto niin että mahtuu joukkoon takapenkille..



SARA-MARIA ¿ miten teillä on D-tipat vaikuttaneet poitsun olotilaan, lähinnä masuun? Hienot mitatkin teillä oli neuvolassa mitattu! :)



GAIOLE & Piiperökin ovat varmaan jo lähteneet ajelemaan kohti pohjoista! Toivottavasti reissu menee mukavasti! Siihen rytmiin, meillä taisi 2kk iässä muuttua rytmi tasaisemmaksi ja yöunet piteni kun uskalsin antaa neidin nukkua masullaan.



BUUFFA ¿ teillähän on vilinä käynyt kun virpojia on ollut noin monta. Oltiin Oonan mummolassa yökylässä ja siellä ei käynyt yhtään virpojaa soittelemassa ovikelloa klo 13 mennessä ja sen jälkeen ei meilläkään kotona kukaan käynyt.. Olin ihan pettynyt kun odotin innolla.. höh. Ai te ootte jo testanneet liukumäkeä! :) Meilläkin on ollut se mielessä uinnissa, ehkäpä ensi kerralla voitaisiin kokeilla..



HERMIONE ¿ rintarepusta Oonakin tykkäsi katsella maisemia. Nyt kun ollaan siirrytty Patapumiin, siinä neiti ei pääse nenä menosuuntaan niin on vähän tylsää.. :( Tykkäskö Eetu autonpesusta?



ILONA ¿ kiva kuulla että teidän koiralla on kaikki ok. Se on niin kurjaa kun joko pienet lapsukaiset tai nuo ihanat karvaturrit sairastaa..



MAMA ¿ yhteinen saunominen on kyllä jäänyt vähän vähemmälle.. ;) Yleensä minä käyn Oonan kanssa suihkussa + saunassa ja sitten isukki vaihtaa vaipat, pukee pyjaman ja hoitelee iltapuurot ja minä saan jäädä vielä ottamaan tiukemmat löylyt. Ehkä voisi jo kokeilla niin että mentäisiin koko perhe yhdessä ja neiti voisi vaikka istua jossain vadissa alemmalla lauteella missä ois vähän vettä läiskyteltävänä + ankkoja tms..



Ok, nyt hommiin taas. Mukavaa viikkoa kaikille ja toivottelen jo hyvissä ajoin mukavaa pääsiäistä!!! :)



Mammis töistä + Oona isukin kanssa kotosalla

Vierailija
2/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas on viikko mennyt enkä ole laisinkaan kirjoitellut. Muutenkin on pinojen lueskelu jäänyt vähemmälle, meillä oli aktiivinen viime viikko. Nyt onneksi ehdin lukaisemaan pinot. Kovin paljon ei kuitenkaan jäänyt mieleen kun olitte niin ahkeria olleet kirjoittelemaan, joten kommentoinnit jää tällä kertaa vähälle.



Viimeksi kirjoitin tuosta Kallen 1,5 h keskellä yötä -valvomisesta. No siitäpä tuli tapa. Luulen, että jotenkin tuo kääntymisen lopullinen hoksaaminen on nyt sitä aktivoinut, tai sitten se että meillä tosiaan oli paljon tekemistä koko viikon. Eli kolmesta viiteen mä tätä nykyä valvoskelen, kun viereisessä sängyssä huhkitaan, tuhistaan, känistään ja hakataan jalkoja pinnasängyn laitoja vasten. Aika rankkaa, kun lisäksi Kalle on syönyt nyt jo 12 aikaan muutamana yönä. Omat unet jää sitten vähiin. Eilen illalla meninkin nukkumaan jo puoli 9 Kallen kanssa samaan aikaan, ja sainkin nukkua vähän pidemmän ensimmäisen pätkän. Lisäksi Kalle nukkui tänään poikkeuksellisesti kahdeksaan, joten sain aamusyötön (klo 6) jälkeenkin vielä huilata. Yleensähän se siis herää jo tuolloin kuuden tai viimeistään seitsemän aikaan.



Perunaa on meillä nyt viikon päivät maisteltu, ja hyvin maistuu. Kalle avaa hienosti suutaan kun lusikka tulee lähelle, eli kovin pahalta ei taida ruoka maistua. Tänään annan porkkanaa, ja loppuviikosta voisi ottaa mukaan jonkun hedelmän. Luumusta olette kirjoitelleet niin rohkaisevia kommentteja, että ehkäpä sillä voitaisiin aloitella. Pieniähän nuo määrät vielä ovat mitä olen antanut - Kalle saattaisi syödä enemmänkin mutta en uskalla antaa kun haluan että masu tottuu pikkuhiljaa.



Keskiviikkona on meillä neuvola, kiva saada uusia mittoja ja jutella muutenkin mitä on tapahtunut.



Pääsiäisreissuista olitte jutelleet: me lähdetään pääsiäissunnuntaina sukulais/tuttavakierrokselle, ja sillä reissulla ollaakin sitten koko seuraava viikko. Kolmessa eri paikassa käydään, ja ajomatkaa tulee parhaimmillaan 5 tunnin matka. Tuolta lokalutusista kuitenkin luin rohkaisevan tiedon: joku oli matkustanut Kallen ikäisen vauvan kanssa 15 tunnin päivämatkan ja hienosti oli mennyt. Luotetaan siihen että meilläkin menee matkat mallikelpoisesti.



Kommentoin tosiaan enemmän seuraavalla kerralla, nyt hyvän viikon toivotukset enskaporukalle!



Bianco + Kalle, tällä viikolla 5 kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sara-Maria: Joo, pitäisi malttaa itse lepäillä päivällä kun pojukin nukkuu. Toisaalta on kyllä kiva sitten rauhassa lueskella lehtiä, pestä pyykkiä, syödä yms. mutta pitäisi nyt huolehtia omasta levostakin. Miten muuten aloitit d-vitamiinin? Meillä oli kyllä terkan kotikäynnillä asiasta puhetta, mutta kun tuli niin paljon asiaa, niin ei kaikkea muista.. Pitikö aloittaa ensin yhdellä kahdella tipalla päivässä? Ootko laittanut tipan sekaan maitoa vai ihan pelkästään vitamiinin lusikkaan?



Mammis: Oletko pitkään ollut töissä? Miten teillä on isällä ja lapsella sujunut kotona? Omana toiveena on myös, että isälle ja pojalle tulisi niin läheinen suhde, ettei äidin olisi ehdotonta olla ihan koko aikaa kotona.. kunhan tässä nyt ensin vähän kasvetaan.



Tsemppiä kaikille, joilla oli pitempiä reissuja vauvojen kanssa tulossa Pääsiäisenä! Toivottavasti autossa nukuttaa hyvin :)



Saatiin tänään varattua kirkko ja pappi ristiäisiin, pidetään vasta 3.5. kun vierailla on niin paljon menoja huhtikuulla. Saatiin sama pikkukirkko ja pappi kuin meidän häissä, ihan kotona sitten kahvitellaan. Ajattelin tilata netistä sellaisia lautasliinoja, joihin saa nimen ja päivämäärän.. nyt pitäisi vaan päättää se nimi, että ehtii tilata. Kutsumanimi meillä jo on, mutta toisesta ja kolmannesta useampia vaihtoehtoja. Minkäslaisia ristiäis-/nimijuhlasuunnitelmia teillä muilla on, joilla ei vielä ole annettu nimeä?



Nyt kuluu örinää ja murinaa kopasta, pitänee käydä katsomassa.. meidän poika on muuten kova örisemään sekä hereillä että unessa, äänestä on vaikea päätellä onko silmät auki vai kiinni.



Mama & Justus 2 vk

Vierailija
4/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jumppaohjaajan hommia (vapaa-ajan iloni) aloin tekemään jo 2,5kk synnytyksestä (leikkauksesta) ja päivätyöhöni palasin helmikuun alussa eli olen ollut töissä 1,5kk. Hienosti on mennyt. Isukki hoitaa Oonaa kotona 2 päivää, pappa hoitaa 1 päivän, minä teen 1-2 päivää kotitoimistosta hommia ja ehkä kerran 2 viikossa Oona käy kaverinsa luona leikkimässä päivän. :) Isukki ¿joutui¿ kyllä heti syntymästä lähtien hoitamaan Oonaa paljon, koska leikkaus tietenkin vei mut petiin pariksi päiväksi ja herra hoitelikin melkein kaikki vaipat ekan 2 vkon aikana. ;) Muutenkin varmaan jostain 5 vkon iästä lähtien lähdin omille menoilleni (kampaajalle, kauppoihin, kävelylle jne) ja annoin isukin & neidin tutustua toisiinsa oikein kunnolla. Ovat tulleet ihan loistavasti juttuun ihan alusta lähtien, nykyään vielä paremmin kun neitikin on jo vähän isompi ja kommunikoi enemmän. Ja papan kanssa neidillä on ihan yhtä kivaa + reippaasti on ollut myös kaverinsa luona leikkimässäkin, ei ole itkeskellyt äipän perään. Olen sitä mieltä että on hyvä jos isä viettää aikaa lapsen kanssa jo ihan pienestä pitäen, siinä molemmat tottuvat eikä lapsi sitten ole niin ¿riippuvainen¿ äidistä. :)



Mammis

Vierailija
5/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sara-Maria: Meillä ristiäiset on 5.4. Nimet on jo päätetty ja melkein kaikki ne jo tietääkin kun aina vahingossa mies ne möläyttää. Mut ei kai se haittaa.



Bianco: Jaksuja sinne yövalvomisiin:) Kokemukseksen syvällä rintaäänellä voin sanoo et ei oo helppoa herätä just tohon aikaan yöstä. Tai mulle ainakin tuo klo 4 on kaikist pahin ku pitäs muksut syöttää ja sit jos ne ei viel nukahda uudelleen niin ei oo kivaa.



Mama: Meillä on ihan pienet ristiäiset. Kotona pidetään ja paikalle tulee isovanhemmat ja kummit. Onneks saadaan leipomis yms. apua kavereilta ja miehen äitiltä. Muuten vois jäädä leipomiset leipomatta:)



Mammis: Meillä molemmat turvakaukalot on takana. Mulle se on niin helpompi, koska muuten joutuisin aina ajamaan, koska mulle tulee tosi huono olo takapenkillä.



Äsken käytiin miehen työpaikalla ja saatiin kakkukahvit+ kukkia, paljon vaatteita ja 35 euron lahjakortti cittariin. Aika hauska ylläri oli=) Miehen pomo vitsaili et kukaan alle neljäkymppinen nainen ei saa tulla kattoo vauvoja ettei vauvakuume yllätä:) Muuten tulee kuulemma yheksän kuukauden päästä työvoimapula.



Jaa enpä sitten enempiä ehtiny kirjottaa ku A:lle tuli nälkä.



-Butterfly ja pojat 6 vko-

Vierailija
6/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukavaa alkanutta viikkoa kaikille. Täällä viime viikko meni taas hujauksessa, lueskelin juttujanne päivittäin mutta kommentointi ja kuulumiset jäi ajanpuutteessa. Nyt olisi hetki aikaa kun tuoka on uunissa ja tyttö päikkäreillä. Pitäisi ehtiä kirjoittelun lisäksi myös soittamaan pariin valokuvausliikkeeseen ja varata aika kampaajalle. Katsotaan siis kuinka pitkästi ehdin kirjoittelemaan.



Valokuvausta ollaan siis mietitty Kiialle tuon lähestyvän 6kk päivän johdosta. Ollaan päätymässä tuohon kuvausajankohtaan 1v sijasta kun näin kaverillani ihania 6kk kuvia ja aloin pohtimaan josko kuvaututtais tyttö mielummin jo nyt eikä vuoden iässä. Tähän päädyttiin koska järkeilin että tuolloin lokakuussa kuvaillaan paljon joka tapauksessa ja monella kameralla kun taas 6kk rajapyykki menee ohi sen enempää kuvaamatta ja juhlimatta. Ja tärkein syy oli kuitenkin se että nyt saisi tytöstä vielä enemmän vauvamaisia kuvia, hymyjä ilman hampaita ja sen semmosta. Onko joku muu päätynyt samaan?



Eipä täällä suunnalla oikeen muuta ihmeellistä. Perunaa ja porkkanaa maistellaan edelleen, en oo pitänyt kiirettä noiden makujen lisäämisen suhteen. Nyt jo vähän paremmin maistuu, vaikka vieläkin tyttö on vähän ihmeissään että mitä sille ruualle pitäisi suussa tehdä. Oon vähän arka ottamaan mitään makeaa tuohon kasvisten rinnalle, kun pohdin josko Kiia tykäsyy niihin pelkästään eikä sitten ainakaan maistu " tavalliset" ruuat.



No mutta sitten teidän kuulumisiin. Kiva kun on aktiivinen pino, paljon luettavaa ja niin olisi kommentoitavaakin mutta muistanko kaikkea, tuskin. Jotain jäi mieleen kuitenkin.



Butterflyellä odotellaan ja valmistellaan ristiäisiä. Mukavaa puuhaa, kiva kun saat apua niin ei tarvi itse stressata niin paljoa. Ja hieno vastaanotto teillä siellä työpaikalla. Nyt vaan shoppailemaan lahjakortilla. Onko jotain tiettyä mielessä?



Mamallakin suunnitellaan ristiäisiä. Meilläkin oli sama pappi joka vihki meidät ja on ollut myös mun rippipappina. Kiva kun tulee jatkumoa.



Voi Bianco, kun Kalle nyt sua valvottaa:( Toivottavasti on ohimenevä kausi ja pääsette palaamaan rauhallisimpiin öihin. Mukavaa pääsiäisreissua teille. Ja 5kk onnittelut jo etukäteen Kallelle.



Mammis: mäkin oottelin virpojia kovasti ja jouduin pettymään. Ei käynyt kun yhdet tytöt. Munia olisi ollut useammallekin, no tarttee varmaan syödä ne itse, eipä tuokaan haittaa;) hih. Hyvää ja rentouttavaa laskettelureissua teille!



Sara-Maria: meilläkin tuo sunnuntai on yleisin pyykkipäivä, kone päällä varmaan puoli päivää. Mites muuten aiot tehdä pienten vaatteiden kanssa, säilytätkö kaikki/myytkö/laitatko kiertoon? Mulla vähän sekä että, osan oon antanut lainaan, Kiia saa serkun alkukesästä, jotain oon laittanut UFF:lle ja jotain on laitettu säilöön.



Nyt jäikin kommentoinnit tähän, ruoka on valmis ja Kiiakin ollut jo hetken hereillä. Ehkäpä illalla lisää.



heltsy ja kiia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

huh huh, sainpas neidin unille. Miehellä on vapaata niin käytiin päivällä itiksessä ja arvashan sen ettei neidille uni maittanu ku oli niin paljon hälinää ja näkemistä. Kotonakin jaksoi vielä hetken olla pirteä mut sit alkoi kaamea huuto. Kauheella vauhdilla haalari päälle ja työnsin tytön partsille. Ja samoin tein ku makuupussi oli kiinni niin huuto lakkas ja pari minuuttia niin neiti oli unten mailla. Kummallista! Taitaa tollainen ahtaus auttaa uneen. Mitenkähän kesällä käy kun ei voi enää pukea haalariin ja makuupussiin. :)



Kivaa että Mammis ja Oona on parantunut!



Biancon Kallelle pottu on maistunut, hienoa!



Mama: Mä alottelin d-vitamiinit silleen et 1 tippa yhtenä päivänä, 2 tippaa kahtena päivänä, 3 tippaa kolmena päivänä jne kunnes oli sitten 5 tippaa joka on se normi annos. Ei kai siinä muuta kuin et aloittaa varovasti.



butterfly oli saanut sovittua ristiäispäivän. Hyvä että ootte saanu apua järjestelyihin! Hauska pomo miehelläsi :)



Heltsy pohti 6kk kuvausta. Itse en ole vielä ajatellu asiaa mutta kyllähän 6kk saisi paljon vauvamaisempia kuvia. Täytyypä laittaa itsellekin harkintaa.



En enää muista kuka kyseli pääsiäissuunnitelmista, mutta ollaan Saagan kanssa lähdössä keskiviikkona mun kotipuoleen ja tullaan takaisin maanantaina tai keskiviikkona. Katsotaan miten kuviot menee. Reissu onkin jo Saagalle kolmas. Kahden ensimmäisen reissun matkat on menny kivasti. Matkaa on sellaset neljä tuntia jos ei pysähdy. Me ollaan menty pysähtymättä jos Saaga on nukkunut. Mitenkäs muut on tehny? Ajattelin kun jostain luin ettei vauvaa saisi pitää useita tunteja turvakaukalossa.



Mut nyt pyykkäyshommiin. Vilkutuksia enskoille ja hyviä reissuja kun useampi oli lähdössä jonnekin pääsiäiseksi!



Susanna ja Saaga 2,5kk





Vierailija
8/34 |
17.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierastamisesta kyselin viime viikolla... nyt on huomattu, että Pätkis hermostuu vieraisiin ihmisiin silloin kun on väsynyt tai nälkäinen, mut

sitten kun on tyytyväinen olo, masu täynnä ja virkeä, niin ei sitten niin helposti. Oltiin yksissä hautajaisissa viikonloppuna, ja siellähän Pätkis

käyttäytyi oikein mallikelpoisesti. Naureskeli vaan ihmisille ja parin tädin sylissäkin vähän aikaa oleili. Jospa se siitä ajan kanssa helpottaa siis.



Reissuun ollaan huomenna lähdössä mummolaan ja kummilaan. Matkaa on pari sataa kilsaa ja ekaa kertaa Pätkiksen kanssa näin pitkälle lähdetään ja eka kertaa myös muualla kuin kotona yövytään. Vähän jänskättää miten menee! Pääsiäiseksi tullaan kuitenkin kotiin jo sitten.



IIDA-LINNEA: Ihanalta kuulostaa tuo teidän neitokaisen juttelu : ) Vai oli hänkin vähän vierastava jossain vaiheessa, hyvä kuulla, että meni ohi.



BUUFFA: Joo, voi olla, että tutustellaan vieraisiin ihmisiin Pätkistäkin nyt vähän kauemmin ensin, ennen kuin ihan syliin annetaan.



EDDIE ja MAMA: Tervetuloa jutskailemaan ja onnea!



HERMIONE: Joo, ihan kivasti tuo Pätkis näyttää kasvavan. Ja ihmeesti sitä maitoo näyttää riittävän, vaikka toisin luulin.



ILONA: Hauskalta kuulostaa tuo Riitun " pyörimällä eteneminen" !



HELTSY: Joo, olet oikeassa osittain, että rintaraivarit vähän helpottaneet. Välillä niitä on, silloin varsinkin, kun on liian nopsaan nälkä yllättänyt.



BUTTERFLY: Kiva, että pojat kasvaneet. Toivottavasti A:n koliikki helpottais. Vai möläyttelee mies nimiä, no eihän se niin vakavaa varmaan ole? Muistan, että oli tosi vaikeeta olla puhumatta tytöstä muille sen nimellä ennen ristiäisiä. Me kuitenkin pystyttiin pitämään salassa nimi muilta, kuin tytön isomummolta, joka ei päässyt ristiäisiin ja oli siitä pahoillaan. Oli sairaalassa ja haluttiin sitten hänelle nimi kertoa.



SUSANNA: Ei onneksi rokotteista tullut mitään. Pikkusen oli uneliaampi ja kärttyisempi rokotuksen jälkeen, mut ei sanottavammin.



GAIOLE: Meillä Pätkiksellä alkoi jonkinlaista rytminpoikasta tulla ihan itsestään suurin piirtein teidän Piiperön iässä. Toki poikkeuspäiviä/öitä on vieläkin ja neuvolassa ainakin sanottiin, että rytmit saattaa muuttua vielä moneen kertaan lähiaikoina. Saa nähdä! Vai meinaa Piiperö olla illanvirkku? Nukkuuko mihin aikoihin suurin piirtein viimeiset " pikku-unet" ennen yöunia? Meillä ainakin olen huomannut, että jos Pätkis nukahtaa liian myöhään illalla vähäksi aikaa (eli ei yöunille), niin sitten kukutaan myöhempään. Ja kyllä meilläkin noita iltarutiineja yritetään luoda: syöttö, vaipanvaihto, tutti suuhun ja unipupu kainaloon ja sänkyyn. Joskus nukahtaa näin, joskus ei...



Jep, mutta nyt kutsuu kauppareissu ja jotain kamoja pitäis pakata mukaan reissuunkin. Pitää yrittää olla pakkaamatta kauheesti tavaraa: se on miun huono puoli, että otan mukaan aina vähän liikaa...



Tuskin palailen ennen pääsiäistä linjoille, joten Hyvää Pääsiäistä Enskoille!



Dajm + Pätkis 3+ kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Hyvää tiistai huomenta kaikille! :)



BUTTERFLY ¿ ai kun kuulosti kivalle miten miehesi työkaverit teitä muistivat! :) Mun entinen pomo (nainen) sanoi myös aina kun joku työntekijöistä tuli esittelemään vauvaa, että ¿siinä iässä¿ olevat naiset ei saa tulla lähelle ettei ¿tartu¿.. Heheh.. Luulevat olevansa vitsikkäitä.. ;)



HELTSY ¿ me käytiin itse asiassa kuvattavana Oonan & isukin kanssa jo vähän ennen 3kk ikää. Saatiin (kun pyydettiin) kuvaus ristiäislahjaksi. Ja oli muuten aivan mahtavaa että mentiin. Kuvista tuli NIIN hienoja että!!! Mä päätin että otetaan nyt 1v kuvat ihan itse. Kun sain joulukuvatkin kortteja varten onnistumaan TOSI HYVIN! ;) Minä ainakin suosittelen kuvausta jo ennen 1v ikää.



SUSANNA ¿ me reissataan myös tasaisin väliajoin n. 6h yhteen suuntaan. Ollaan yleensä lähdetty niin että neiti alkaa päiväunille. Jossain 3h matkan päässä ollaan sitten pysähdytty syömään, sylittelemään, vaipan vaihtoon jne, joskus saatettu viettää jopa 1h jossain kivalla huoltsikalla. Viimeksi jouluna Oona oli jo siinä iässä että nukkui vajaat 2h, jaksoi olla hereillä (syödä välipalan) vielä 1h ja sitten pysähdyttiin. Vietettiin 1h huoltsikalla ¿ leikittiin ja syötiin jne ¿ ja sitten jatkettiin matkaa. Oona nukkui taas vähän yli 1h ja sitten olikin hereillä loppumatkan. Kyllähän se varmasti vauvalle puuduttavaa on tuo turvakaukalossa istuminen, mutta eipä se varmaan kauheesti haittaa jos harvoin nukkuu sen 4h+ siinä kaukalossa. :)



DAJM & Pätkis ¿ hyvää pääsiäistä teillekin ¿ jos satut vielä lukemaan!



Nyt taas työn touhuun! Hellurei!



Mammis töissä & Oona papan kanssa kotona

Vierailija
10/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei nyt oikeen jaksa kirjoitella, en tiiä mikä lie matalapaine menossa. Eilen Eetu ei nukkunut kunnolla päikkäreitä joten se harmitti. Nytkin vaan odotan milloin se herää, naapuritaloyhtiössä aloitettiin eilen iso remppa joten koko kevät on varmaan yhtä vasaran pauketta =(



Sorry kun en jaksa nyt kommentoida. Kerron vaan meidän kuulumiset. Eetu syö hienosti kaupan pe-po sosetta. Tänään menee jo varmaan puoli purkkia kerralla kun eilenkin olis jo syönyt vaikka miten paljon. Luumua ollaan annettu sitten jälkkäriksi että mahakin toimis. Mietinkin että kuinka pian kiinteiden aloittamisen jälkeen vois ruveta antamaan puuroa?



Yöt menee ihan kivasti, yleensä. Viime yönä Eetu nukahti klo20 ja nukku heräämättä puol viiteen jolloin söi ja nukahti vielä reiluksi tunniksi. Aikaisia herätyksiä meillä on =/ Mutta meneepähän sitten jo klo8 jälkeen ulos nukkumaan niin mä saan tehdä aamuhommia rauhassa.



Halauksia kaikille enska-kavereille ja pääsiäislomalle lähtijöille turvallisia matkoja ja rauhallista pääsiäisaikaa!!!



hermione ja Eetu kohta 6kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katsotaan kuinka kauan Paul tuossa lattialla viihtyy ilman äitiä....



Pitkä aika on kun oon viimeksi kirjoitellut ja nytkin itsekkäästi kirjoittelen vain kuulumisia. Lukemassa olen käynyt ahkerasti, mutta laiskamato iskee aina kun pitäis kirjoittaa. Meillä on sairasteltu flunssaa ja se on vienyt kaikki mehut meikäläisestä. Onneksi poika on ainakin toistaiseksi säästynyt siltä.

Tänään oltiin neuvolassa ja uudet mitat ovat: 8165g ja 65cm. Vähän ollaan jo maisteltu perunaa ja porkkanaa ja neuvolassa hoitaja sanoi, että voi alkaa lisääkin antamaan. Poika tuntuu tykkäävän syödä lusikasta. Odottaa aina suu ammollaan, että saa lisää ;)



Vauvauinnissa ollaan jo sukelleltu 3 viime kerralla. En uskonut, että näin pian aletaan, mutta sitä ohjaaja ehdotti ja sitten kokeiltiin. Poika ei ollut moksiskaan koko sukelluksesta :) Ihan kuin olis tuttua puuhaa hänelle. Täällä siis menee ihan mukavasti ja aikakin kuluu ihan hurjaa vauhtia. Paul täytti viime viikolla jo 4kk ja justiinsa se vasta syntyi.



Täällä on enskoille tapahtunut niin paljon kaikenlaista, että kommentointi jää muuhun kertaan. Ristiäisiä ja 6kk täyteen ja monenlaista muuta tapahtunut. Tasapuolisesti siis vilkutan kaikille!!!



Dragon ja Paul 4kk+

Vierailija
12/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauhee pyykkivuori ja laukut odottaa purkajaa... Ei kyllä yhtään huvittais.



Mut sananen ennen ku rupean hommiin...



D- vitamiinista, mä olen antanu suoraan pullosta suuhun. niin neuvolassa neuvottiin tekemään. Kun on vaan yksi joka pulloa käyttää, siis kuka siitä syö. Aika pitkään annoin 2-3 tippaa ennen ku nostin viiteen. Eikä meillä tullu vatsavaivoja.



Nyt hävis kaikki päästä kun Eemil kiemurtelee tässä sylissä.



Hermionelle voimahaleja matalapaineen keskelle. Välillä pitääki vähän masentaa et osaa sitten taas nauttia niistä hyvistä päivistä. : )

Potteri on muuten nyt luettu. Pitkällä automatkalla oli hyvin aikaa.



Niin ja matka meillä meni hyvin myös kotiin päin. Ajettiin niin kauan ku eemil nukku, ku heräs niin pysähdyttiin syömään ja syöttämään ihan rauhassa. toinen syöttö tapahtu sit autossa p paikalla.



toivottavasti muidenkin matkat menee yhtä hyvin, aika moni kun oli lähdössä pääsiäisen viettoon.



Mutta nyt menee pikku mieheltä hermo ku äiti vaan istuu ja naputtaa eikä yhtään seurustele. : )



Joten palailen paremmalla ajalla...



O ja E noin 2,5kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

butterfly ja bianco: täällä ihan sama juttu eli mulle tuo aamuyön noin neljän herääminen on ihan pahin ja just sillon poika on monesti ollut sitä mieltä, ettei haluakaan nukahtaa heti syötön jälkeen uudelleen.



butterfly: kiva yllätys teillä miehen työpaikalla. tuohon työvoimapulavitsiin pitää kommentoida, että meidän työpaikalla oli mun lisäksi kaksi muuta yhtä aikaa raskaana ja työporukka on aika pieni, alle 15 henkeä.. pomo oli varmaan riemuissaan..;)



susanna: me ollaan nyt saatu vajaa viikko ulkoilla ja pari kertaa poika on saanut juuri ennen lähtöä raivarin ja nukahtanut sillä minuutilla kun makuupussin vetoketju on vedetty kiinni. ihan samaa mietin, että mitenkähän sitten kesällä, kun ei voi ¿tainnuttaa pakettiin¿.



hermionelle jaksamisia! varmaan enemmän sääntö kuin poikkeus tässä kotiäidin arjessa, että välillä on väsympiä aikoja.



sitten kyselisin taas kun kaikki on vielä itselle niin uutta.. eli minkälaisia aikoja teidän vauvat on missäkin iässä olleet hereillä? meillä nyt pariviikkoisena yleensä kaksi kahden-kolmen tunnin pätkää vuorokaudessa valvotaan plus tietysti lyhyemmät syöttö- ja vaipanvaihtohetket.

tosin viime yönä poika torkkui vaan lyhyitä pätkiä ja valvoskeli itsekseen mutta ei itkenyt, ei siinä oikein itsekään osannut nukkua, vaikkei pojalla mikään hätä näyttänytkään olevan. nyt onkin päivällä nukuttanut, saa nähdä miten ensi yönä.. tätähän tämä alku varmastikin on, että aina kun tuntuu muutamana päivänä jonkinlainen rytmi löytyvän, niin se jo muuttuukin.



sen verran vielä omia kuulumisia että eilen käytiin miehen ja pojan kanssa ensimmäistä kertaa kaupassa ja hienosti sujui :)



mama & justus 15 päivää (poika sylissä joten yhdellä kädellä naputtelen..)



Vierailija
14/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieraita oli meillä tänään mutta lähtivät jo, joten nyt ehdin välillä taas kirjoitella ja tällä kertaa ehkä vähän kommentoidakin (riippuu siitä miten pitkään tuolla ulkona nukutaan vielä!).



Meillä oli parempi yö, Kalle huhtoi hereillä nyt vaan kolmesta neljään ja sitten uudelleen kuudesta seitsemään. Nukkui kuitenkin vielä kahdeksaan, ja kun eka pätkä oli tosiaan siihen kolmeen saakka, niin oon itse nukkunut ehkä seitsemisen tuntia yhteensä. Jee.



D-vitamiinista ensin: mä oon antanut lusikasta, annan samassa lusikassa rela-tipat ja d-vitamiinit niin menee kerralla. Aloitin antamisen tosi varovasti kanssa yhdellä tipalla ja lisäsin sitten vähitellen määrää. Masuvaivoja ei tullut, en tiedä sitten olisiko tullut sittenkään vaikka olisin suoraan alkanut antaa isompaa määrää.



Kiva että Odottelijalla oli paluumatkakin mennyt sutjakasti, ja Potterkin tuli luettua! Mä en osaa lukea autossa ollenkaan, mulle tulee aina huono olo :( Mutta nukkumaan mä oon autossa hyvä, jos oon vähänkään väsynyt ja ajetaan pidempään niin vedän aina hirsiä vähintään tunnin... miehelle kivaa matkaseuraa...



Hienoja mittoja Dragonilla, mainiosti poika kasvaa! Mutta kai kasvaa kun peruna ja porkkana noin hyvin maistuu. Meillä tosiaan huomenna neuvola, katsotaan mitä lukemia me saadaan.



Ja Hermionen Eetukin (meinasin kirjoittaa Onni...) syö hienosti perunaporkkanaa! Noita matalapainepäiviä on aina välillä, eikä niihin oo mitään selitystä, mutta sitten taas seuraava päivä on usein jo parempi. Otahan Hermione vaan rauhassa ja syö vaikka vähän suklaata niin olo helpottaa. Ei aina tarvitse olla parhaimmillaan ja mä uskon että onhan se terveellistä lapsellekin nähdä että ihmiset voi olla välillä vähän alamaissa ja siitäkin selvitään. Hieno yö oli teillä!



Dajmille hyvää matkaa jos vielä luet pinoa, hienosti teillä varmasti menee! Kylläpä nuo lapset on kummasti sopeutuvaisia kun perustarpeista huolehditaan myös reissun päällä.



Myös Susannalle hyvää matkaa! Mä luulen että jos lasta nyt ei joka päivä istuta tuntikaupalla kaukalossa, niin tuskin tuo satunnainen pitkäkään matkustaminen mitään haittaa tekee. Täytyyhän siinä pitkällä matkalla kuitenkin pysähtyä ruokkimaan ja itsekin lepäämään, ja siksi aikaa voi laittaa puuhaamaan itsekseen johonkin matolle.



Heltsyn kuvaus kuulostaa ihanalta. Me ei olla ajateltu mitään kuvausta, mutta nyt alkoi tehdä mieli. Tulisihan niistä parempia kuin mitä itse saa otettua. Mä oon kyllä ihan varma että sit jos me mentäis kuvaajalle niin Kallella olisi juuri joku suuri murhe ja saataisiin vaan mutrusuukuvia... Paitsi tietty jos se kuvaaja tulisi kotiin, silloin olisi tuttu ympäristö ja voisi onnistua paremmin. Tekeeköhän ne sellaista?



Mammikselle: tosi hyvältä kuulostaa tuo sun periaate vauvan ja isän vuorovaikutukselle ja hienoa, että se on teillä onnistunut noin hyvin. Mä olen samaa mieltä siitä että oikein tietoisesti oon ollut " omimatta" Kallea mun hoidettavaksi jos ollaan molemmat kotona. Meillä mies hoitaakin Kallea oikeastaan enemmän kuin minä jos ollaan viikonloppuna molemmat kotona. Mies nauttii siitä, ja minä voin rauhassa käydä kävelyillä tai nähdä kavereita. Tietty olisi eri asia jos mies kokisi hoitamisen superrankaksi. Koska Kallelle ei pullo kelpaa, on mun vielä oltava ruoka-aikaan kotona, mutta tässä kiinteiden aloittamisen myötä sekin varmasti helpottaa. Mies on jäämässä ehkä myös hoitovapaalle kun vanhempainrahakausi loppuu, mihin tietysti onkin edellytys että tulee sujuvasti toimeen pojan kanssa.



Jaahas, taisi vieraat väsyttää Kallea sen verran että tuleekin pitkät unet, nyt on nukkunut jo kohta kaksi tuntia. Hieno juttu, en valita yhtään :)



Bianco ja Kalle kohta 5 kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen käytiin neuvolassa, nyt ollaan päästy ruoan makuun painoa on nyt kertynyt 3446 grammaa ja pituuttakin kertynyt jo 53 senttiä. Nyt saatiin lupa ulkoilla vaikka koko päivä.

Tyttö oppi nopeasti siihen että korviketta saa rinnan jälkeen. Sellainen pieni suun napsuminen alkaa käydä aina pian rinnan syönnin jälkeen... että haluu jälkkärii. ;o)



Mama ja Justus kyseli rytmistä.. meillä nukutaan jo öiseen aikaan 5-6 tunnin unia, kahdesti syödään yöllä, eka ruoka 12-1 aikaan ja toinen 5-6 aikaan, nukahtaa yleensä aina rinnalle. Päivällä sitten ollaankin useammat tunnin parin valveilla olot.



Ristiäisiä suunnitellaan, viime viikolla varattiin kirkko ja pappi. Kutsukortit väsäilin eilen illalla, nyt niistä puuttuu enää Edwinan käden kuva, kuoreen laitetaan sormiväreillä lähettäjäksi pieni käsi.

Jos saisi kädet huomenna aikaiseksi, niin saisi kutsut postiinkin.





Suklaamunarikasta pääsiäisitä kaikille!



T. Äiti ja Edwina lauantaina 1kk

Vierailija
16/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset puolivuotisonnitteluista! Teetin sunnuntaina ottamani merkkipäiväkuvan Ifolorissa ja askartelin siitä kortit isovanhemmille ja kummeille, ehtivät saada vielä ennen pääsiäistä. Täytyy sanoa, että tuskin olisi valokuvaamossa tullut parempaa kuvaa, sen verran hyvin onnistuin. Digikamerassa on kyllä etunsa kun voi räiskiä vaikka sata kuvaa, että saa yhden hyvän.



Mammis: kiva, että teillä ollaan tervehdytty! Kohta pääsette laskettelemaan, hauskaa reissua!



Bianco: kurjaa, että teillä hulinoidaan yöllä. Täältä saat kohtalotoverin, meillä on myös välillä aika levotonta. Toivottavasti parempia öitä on tiedossa meille molemmille.



Mama: mä ainakin annan d-vitamiinin suoraan tiputtamalla pullosta suuhun¿ Ei sitä koskaan liikaa ole mennyt edes vahingossa. Noi teidän uloslähtöraivarit kuulostaa tutulta, niitä meilläkin saatiin ehkä noin 3kk ikään asti¿ Kyllä se siitä iän kanssa helpottaa, nyt Sienna viihtyy vaunuissa hereilläkin ihan hyvin. Muistan, että inhosin välillä uloslähtemistä juuri siksi, että huuto tuli joka kerta. Täälläkin siitä valitin monta kertaa. Valvomisesta kyselit: ei meillä vieläkään valvota kuin ehkä 3 tuntia kerrallaan ja ikää on jo 6kk. Kahdet päikkärit tyttö nukkuu ja todellakin tarvitsee ne, koska kolmen tunnin valvomisen jälkeen on ihan sippi.



Butterfly: teillähän oli kiva käynti miehen työpaikalla. Kyllä vauvat vaan aina vetää huomion puoleensa. Mä kävin äsken Siennan kanssa meillä töissä lounaalla, ja taas vaikka kuinka moni mun asiakkaista kävi juttelemassa ja ihastelemassa Siennaa. Tyttö oli aurinkoisella tuulella ja jaksoi hauskuuttaa kaikkia. Äiti oli aika ylpeä.



Heltsy: kuten jo kirjoittelinkin, päädyin itse kuvaamaan Siennan puolivuotispotretin. Vähän kun näkee vaivaa lavastamisessa (mä laitoin lampaantaljan nojatuoliin ja tyynyn sen alle selän taakse) ja valaisemisessa ja ottaa vaan tarpeeksi monta kuvaa, niin kyllä sieltä yksi hyväkin tulee. Toki valokuvaamossa ollaan ammattilaisia, mutta meillä tehtiin nyt näin. Parhaassa kuvassa tyttö poseeraa rauhallisen näköisenä nalle kainalossa mummin Kiinasta tuomassa mekossa.



Susanna: teillä on kiva pääsiäisreissu tiedossa, hyvää matkaa! Toivottavasti Saaga jaksaa taas matkustaa.



Dajm: mä olen huomannut ihan saman vierastamisesta eli vireystilastahan se näyttää riippuvan. Väsyneenä kaikki ihmiset pelottaa mutta virkeänä ei.



Hermione: tsemppiä ¿matalapaineeseen¿¿ Kyselit puurosta: meillä neuvolan täti sanoi, että kun ollaan jo kuukausi syöty soseita, niin voidaan hyvin aloittaa vellit ja puurot. Olen parina iltana yrittänyt tarjota maissivelliä ja riisivelliä nokkamukista (Sienna ei tajua tuttipullosta mitään), mutta huonosti on uponnut. Syy taitaa olla enemmän nokkamukissa kuin itse velleissä.



Dragon: hienot mitat Paulilla! Suloiselta kuulostaa sen syöminen, kiva että se on lähtenyt hyvin käyntiin.



Sienna on nyt kahtena päivänä syönyt lihapitoista ruokaa (jotain broiler-kasvismössöä) ja tosi hyvin maistuu. Tänään veteli puoli purkkia sellaisella vauhdilla, ettei koskaan ennen. Kun tarjosin pari lusikkaa luumua jälkkäriksi, ei maistunut enää ollenkaan. Höh.



Meillä oli eilen naapurin kuukauden vanha poika nukkumassa kun talossa tehdään patteriverkoston remonttia ja heillä oli yksiössään vähän ahdasta ja meluisaa. Työmiehet oli samaan aikaan myös meillä, mutta kun meillä on isompi asunto, niin tänne mahtui paremmin. Naapurit ovat afrikkalaisia ja kommunikaatio meillä on vähän hankalaa (ehkä noin 10 sanalla pärjätään), mutta hyvin tämä yhteistyö sujuu. Tänään sain niiden 3-vuotiaan tyttären vanhan vaunulelun lahjaksi, se ei kuulemma käy pojalle kun on tyttövärinen (vihreä-keltainen, mielestäni ihan hyvä pojalle). Kiitin kauniisti.



Tulipahan pitkä tarina. Huomenna meillä on jumppa ja torstaina pitää varmaan vähän siivoilla viikonloppuvieraita varten. Mukavaa pääsiäistä jo nyt niille, jotka katoavat linjoilta tässä vaiheessa!



Tipu & Sienna 6kk



Ps: vastoin kaikkia odotuksia rairuoho lähtikin kasvamaan. Ai että voi pienestä tulla iloiseksi. Kohta sinne voi jo laittaa kaimoja (eli tipuja). Pääsiäinen on mun nimikkoaikaa:)



Vierailija
17/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli 16.3. klo 14.15 syntyi tämä pieni ja pörröpäinen tyttösemme. Painoa oli 3616g ja pituutta 50cm. Synnytys kesti 8 tuntia ja 15 minuuttia ja mielestäni oli tosi helppo. Kätilö oli ihana ja kaikki sujui tosi hyvin. Heti synnytyksen jälkeen pystyin jo istumaan ja kävelemään, vaikka toisen asteen repeämä tulikin. 8 tikkiä jouduttiin laittamaan. Hiuksia pienellä on ihan järjettömän paljon ja tissi maistuu tosi hyvin (viime yönäkin söi 4 tuntia putkeen..).



Tulen paremmalla ajalla kertoilemaan lisää!





Henna, Joel 1v ja Ninni 2 päivää

Vierailija
18/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnittelut Hennalle ja koko perheelle!!!!



Kiitokset kaikille ihanille enskoille, piristää mieltä teidän mukavat sanat =)

Palailen huomenna voikan jälkeen paremmalla aikaa. Mielialakin on jo parempi nyt.



Hermione ja Eetu joka viettää tänään ekoja nimppareitaan =)



Vierailija
19/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ihania uutisia! Hirmuisasti onnea Hennan koko perheelle ja Ninnille tervetuloa maailmaan! :)))



Mammis + Oona

Vierailija
20/34 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kun ihania uutisia oli Hennalla, onnittelut koko perheelle!



Tipulla ja Siennalla oli ollut päikkärivieraita. Varmaan mukavaa ja mielenkiintoista seurailla toisesta maasta ja kulttuurista tulleen vauvanhoitotapoja yms. Kiva kun saitte Siennasta napattua hienot kuvat, mäkin tota mietin että voishan sitä itsekin yrittää mutta päädyttiin sit kuitenkin meneen ammattilaiselle. Mennään samaan paikkaan missä käytiin hääkuvassa sekä mä oon käynyt ylppärikuvissa ja jo lapsenakin kuvattavana.



Eddie oli askarrellut hienoja kortteja, kuulosti kivalta idealta tuo kädenjäljen painaminen kuoreen. Ja onnittelut uusista mitoista.



Bianco: mä vähän murehdin tota kuvausta kyllä kanssa. Me siis nyt varattiin aika 6kk kuvaan niinkuin jo kerroin. Kiia on vaan sellanen et sillä menee oma aikansa vieraassa paikassa tai jos on paljon ihmisiä ennenkun on lähimainkaan oma itsensä. Sanoinkin kuvaajalle että me tullaan ajoissa paikalle niin saa tyttö ensin tutustua rauhassa uuteen ympäristöön, josko sitten saataisiin jokunen hymykuvakin ikuistettua. Meillä muuten Kiia nukkuin Kallen tavoin tänään harvinaisen pitkät unet, 3,5h! Ei oo tollasia päikkäreitä hetkeen vedellytkään. Muutamaan kertaan kävin jo vaunuihin kurkkimassa..



Mama kyseli valvomisajoista. Mä en enää muista kuinka paljon Kiia valvoi noin pienenä! Apua! No mutta sen muistan että jossain vaiheessa (siis melko pienenä vielä) tytöllä oli päivässä yksi pitkä hereillä olo pätkä, saattoi olla lähemmäs neljäkin tuntia. Mutta muuten sitten melkein nukuttiinkin. Ja olisko ollut jotain 1,5 tai 2kk kun alettiin meneen tuolla rytmillä että noin kahden tunnin valvomisen jälkeen tarvitaan unta. Nykysellään sitten jaksetaan olla jo reilu kolmekin tuntia yhtämittaan hereillä.



Kiva että odottelijan reissu oli mennyt hyvin. Toi laukkujen purkaminen ja pyykkääminen on kyllä ärsyttävää hommaa. Mä en jaksais tehä sitä edes vauvauintireissun jälkeen saatika sitten pidemmän matkan jäljiltä.



Dragondreamin Paulille onnittelut 4kk täyttymisestä ja upeista mitoista kanssa. Mäkin ihmettelin uinneissa kuinka nopeeta alettiin sukelluttaan, mutta nyt meilläkin menee ne jo kuin vanhalta tekijältä. Mites muuten onko teidän uinneissa valokuvaamista joku kerta?



Hermione: täältäkin tulee myöhästynyt(!?) voimahali matalapaineeseen. Taikka nythän taidat jo olla paremmalla mielellä. Ootko jo miettinyt millä puurolla alottelet Eetun kanssa?



Mammikselle kiitokset kuvauskommenteista kanssa. Otitteko muuten väri- vai mustavalkokuvia?



Dajm ja pätkis ovat jo reissussa, mutta hyvät juhlapyhät sinne kuitenkin!



Samoin Susannalle ja Saagalle mukavaa reissua ja Pääsiäistä! Kuten myös kaikille muillekin enskoille!



Taidanpa painua petiin mäkin, eilen illalla pyörin sängyssä varmaan tunnin ennen unen tuloa. Ärsyttävää tollanen. Nyt kyllä nukuttaa ihan kivasti joten öitä!



heltsy ja kiia 5,5kk