8kk ikäinen lapsi ja ripuli,neuvoja vinkkiä!!
jepulis, maanantaina aamupäivällä syötiin ja sitten tuli pv:n aikana 2krt kakkaa niin,että läpi (ruoka ulos) ajattelin että jotain epäsovivaa ruuas..illalla oksensi 2krt ruokaa. yöllä kakki joku 5krt, sit oli jo ihan löysää. tiistaina kuumetta koko pv 38. kakki koko päivän,keltaista mönjää. illalla söi hedelmäsose purkin noin 1,5prk. käytiin päivysteksessä. ehkä vähän lievä kuivuminen..tosin jalat oli jo kuivat muutenkin!! maitoa juo koko ajan, mutta tulee myös suorana putkena....juo vettä myös hyvin!!!!
eilen aamusta saanut osmosalia sen verran mitä vuorokaudesa sai antaa ja nyt toinen pussi aloitettiin!! yöllä kakki taas noin 5-6krt tai ei oikein kakkaa vaan sitä keltaista.. tänään ei kuumetta.. kakkii....inisee..nukkuu,juo..kakkii..
kauankohan kestää ja kauanko pärjää pellkällä vedellä? ja maidollal mikä tullee suorana putkena? aamulla yritin hedelmässosetta mutta ei kelvannut...
jaa niin 22.03 tuli 8kk!! painoa on 6.8noin, eli ei mitään hirvivän iso tyttö
väsytäää jo!
viime viikko, esikoinen 3v korkeassa kuumessa,sitä edetävät kaksiviikkoa molemilla nuhaa,yskää,
sitä edelltä viikko pienempi kuumeessa
Kommentit (3)
kuitenkin hieman tarkemmin seurata, ettei vauva ala kuivumaan kaikesta huolimatta. Jos kaikki tulee suoraa putkea ulos, niin eihän siinä paljoa ehdi imeytyä ja pelkkä vesi ei riitä, koska ravinteita kuitenkin tarvitaan. Rotavirustahan on paljon liikenteessä ja se ainakin aika nopeasti kuivattaa.
Meillä pikkumies nyt 8kk ja sairastui kolme viikkoa sitten rotavirukseen. Kuvailemasi oireet olivat meilläkin eli tauti alkoi oksentelulla jonka jälkeen jatkui ripulilla. Kaikki mitä suun kautta sai alas tuli hetken päästä ulos alapäästä.
Olet toiminut varsin neuvokkaasti vauvasi kanssa. Tärkeintä on että vauvasi saa nestettä tarpeeksi ettei pääse kuivumaan. Mekin jouduimme poikaamme välillä pakkojuottamaan eli pipetillä nestettä suuhun.
Itse hankin apteekista RELA tippoja, jotka tasapainottavat suolen toimintaa. Jos vauvasi yleinen vireystila romahtaa mene sairaalaan.
Tsemppiä! Todella kurja tauti, mutta siitäkin selviää.
Meillä pahimpana päivänä tuli 15 vaipallista vetistä ripulia, mutta tiheän imetyksen avulla selvittiin. Meillä poika ei juonut mitään muuta kuin rintamaitoa, ei suostunut edes mehua juomaan, osmosalia meni ruiskun avulla pikkaisen (5ml kerralla...). Eiköhän teidän tyttö ihan hyvin selviä, jos kerran hyvin juo ja kuumekin jo laskenut. Valitettavasti voi vielä kestää usean päivän. Kannattaa antaa maitohappobakteereja tasapainottamaan vatsan tomintaa. Jaksamista!