Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä ikäisenä sitteriin?

08.03.2008 |

Kuinka pienen voi suositusten mukaan laittaa sitteriin? Meidän sitteri menee lähes makuu-asentoon.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosituksista en tiedä, mutta meillä sitterissä oltiin ekaa kertaa viikon ikäisen. Meidän sitteri meni ihan makuuasentoon, joten tästä syystä laitettiin jo niin pian.

Vierailija
2/5 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ostettiin sitteri vasta vauvan ollessa kaksi kuukautta, siihen asti makoili sohvalla tai lattialla, eli aikaisemmin ei ollut sitterille tarvetta. Mutta voihan vauvan pistää jo melkein heti synnytyään sitteriin jonka saa makuuasenootn!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin laitettiin reilun viikon ikäisenä ekan kerran sitteriin. Ei toki pitkiä aikoja siinä vietä vielä (nyt ikää 6vk).

Sitteri on tosiaan lähes makuuasennossa, niin uskalsin laittaa. Kun meillä en ihan lattialle viitsi laittaa lemmikkien(karvojen) takia..

Ja mä myös järkeilin asiaa niin, että voihan vauva matkustaa auton turvakaukalossakin, sen asento on paljon jyrkempi...niin ei kai sama/lyhyempi aika sitterissäkään paha ole..

Vierailija
4/5 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun sitterin saa lähes makuuasentoon. Ja laitoin meidän sitterin noin 30asteen kulmaan, koska sillai suositellaan pieniä vauvoja pidettäväksi. Myös synnytyssairaalassa vauvan sänky oli sillai pää puoli koholla n.30astetta. Ja olen laittanut myös vauvan pinnasängyn sillälailla (patjan alle tyynyjä pääpuolelle). Ja näin meidän vauvaa pidetään siihen saakka kunnes n.5kuisena alkaa liikkua ja pyöriä niin paljon ettei enää pysy, vaan alkaa valua jalkopäähän päin.



Näin tein myös esikoisen kanssa joka on nyt 2vuotias vilperi. Ja meillä vauva nukkuu sitterissä kaikki päiväunensa, ja on siinä lisäksi hereillä ollessaankin jonkin verran eli viettää siinä noin puolet vuorokaudesta.



Koska sitterit on usein tosi kuppimaisia (alusta ei ole kovin suora/tasainen, niin olen laittanut paksun pyyhkeen taiteltuna sitterille, niin vauvan on parempi olla siinä ja liikkua siinä kun se tasaisempi.

Vierailija
5/5 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen kovike joka tukee selkää, silloin voi laittaa jo vastasyntyneen siihen makuuasennossa pötköttämään. Meillä sitteri laitettiin painorajan takia pois (9kg) jo kun tyttö oli 6kk. Noissa sittereissä on eroja, kovikkeiden ja painorajojen kanssa, kannattaa tutkailla =)