Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Melkeen vuoden ikäinen kantoliinassa, vinkkejä!

23.03.2006 |

Olemme lähdössä pääsiäiseksi matkalle enkä ole varma otammenko rattaita ollenkaan mukaan (kun tyttö ei siellä muutenkaan kovin hyvin viihdy hereillä ollessaan). Minulla on kantoliina mutta olen käyttänyt sitä viimeksi kun vauva oli 5 kk. Nyt olen myös hukannut ohjekirjan johonkin...



Suositelkaa hyviä sidontoja 11-kuiselle (saa laittaa mielellään jotakin linkkiä missä olisi sidonnat näytetty) ja kertokaa kokemuksia mikä sidonta on tuntunut parhaimmalta. Miten tuon ikäinen viihtyy liinassa? Onko raskasta kantaa?



Tällasia kyselee tällä kertaa Kent

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
23.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...minulta ei löydy vinkkiä, mutta odottelen innokkaana, että joku kokemusta omaava vastaa...

Olen nimittäin kanssasi aikalailla samassa tilanteessa. 19.4 vuoden täyttävä Mompulani ei rattaissa viihdy ellei sinne täydellisessä vahingossa ole sammunut. (hetken tässä istumaan opittuaan rattaissa katseli, mutta seisomaan nousun myötä se riemu jäi lyhyeksi.)

N. 5kuukautiseksi myöskin minä kannoin liinassa ja silloin käytössä oli tuplaristisidonta. Nyt olen sitä kokeillut posteja hakiessamme, mutta ei kyllä enää onnistu sitä pidempään, kun kaikki pitäisi nähdä myöskin etusuunnasta.

Olenkin etsinyt muunlaisia sidontoja ja ajatuksissani on ilmojen lämmettyä kokeilla selkäreppuja. Löysin ohjeita osoitteesta: http://www.kantoliinakanava.fi/ohjeet/index.php



Vierailija
2/2 |
23.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kantoliinakanavalle kannattaa kurkkia, sieltä löytyy kuvallisia ohjeita. Jos teillä on käytössä kudottu liina, helpoin selkäsidonta on selkäreppu (itse tosin sidon sen niin, että liina menee edestä ristiin, koska olkapääni eivät tykkää alkuperäisestä ohjeesta).



Kietaisuristireppu on tukeva sidonta, mutta hieman monimutkaisempi ja hankalampi tehdä.



Lonkallakin voi kantaa isompaa lasta, mutta silloin kantoaika on lyhyempi, koska kaikki paino on vain toisen olkapään varassa.



Porenn *kantoliinatukihlö*

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla