sosetta parsakaalesta
Hei
Ajattelin tehdä tyttärelle parsakaalisosetta. Käytetäänkö siihen pelkät kukinnot vai voiko myös varren käyttää?
Onko hyviä sosevinkkejä?
Kommentit (4)
Annoin sellaisen vajaan jääkuution kokoisen köntin, vatsa oli kuralla monta päivää, kakkasi koko ajan jonka seurauksena ihan kamalat vaippaihottumat. Joten varovasti sitten sitä parsakaalia :o)
Ja esikoistyttö ainakin tykkäsi hullunaan siitä ja oli ainuita alussa jotka sopi herkälle masulle, että ihan tapauskohtaista taitaa olla, kaikkiahan kannattaa aina alussa kokeilla varovasti edes eka kerralla vaikkei mitään vaivoja mistään ennestään olisikaan ollut.
Kaupan peruna-parsakaalimössö on ollut myös herkkua. Isompanakin tytölle parsakaalit on parasta mitä hän tietää... aina pitäisi olla kaiken kanssa niitä.
ilmavaivoja tuli sen jälkeen kahtena aamuyönä, joten ilmeisesti johtui parsakaalista. (Ellei sitten ilmavaivoja voi tulla myös liiallisesta bataatista?) Otin heti maissin tilalle ja ilmavaivoja ei enää ole itketty.
Ollaan tehty parsakaalisosetta ihan pienellä varrella.. Yleensä se koko varsi alkaa olemaan jo aika kovaa, eikä ihan samalla tavalla kypsy, mut pienen varren voi jättää.. Ja jos ei pelkkä parsakaali maistu, niin bataatti on hyvä seuralainen =) Meillä tykätään kuin hullu puurosta =) Molemmat kestää hyvin pakastuksen..
Sandienne ja poika 4kk