Maidottomat + munattomat herkut
Heippa!
kaipaisin ideoita maidottomista sekä munattomista leipomuksista tai ihan kaupasta saatavista herkuista? Meillä on tulossa synttärit ja olisi kiva jos 1-v täyttävä tyttömme saisi jotain herkkua vähän maistaa. Lisäksi yksi vieraaksi saapuvista lapsista (6-v) on myös samalla ruokavaliolla.
Kommentit (6)
http://www.oatly.com/fi/ . Sivuilta löytyy myös maidottomia reseptejä.
Esim. lettuja voi tehdä kauramaitoon, lisäksi vehnäjauhoa ja sokeria ja suolaa hyppysellinen. Paistetaan Sinisen Keijun kera. Munaa ei siis tarvita laisinkaan.
http://www.kotiposti.net/allergia/ruokaohjeet/maidoton/leivonnaiset_mak…
Olen kyllä tätä linkkiä jo moneen otteeseen täällä tarjoillut, kun on mielestäni niin hyvä :) Siis, uudelleen siltä varalta, ettei joku olisi huomannut..
Ihanaa, saadaan neidille sittenkin kakku pöytään. Kiitos myös keksivinkeistä, huomattavasti helpompaa etsiä sopivaa tarjottavaa kun on edes jotain vihjeitä mistä aloittaa. Kiitos kaikille vinkeistä!
voi tehdä myös ilman maitoa ja munaa, vaihtaa vaan maidon veteen, kauramaitoon tms. ja jättää munan pois. Ei sitä kukaan yleensä edes huomaa. Pullat voi voidella esim. siirappivedellä. Ja jos ei jaksa alusta asti leipoa, niin Euroshopper-pakastepullat ovat maidottomia ja munattomia. Toinen helppo konsti on tehdä lehtitaikinalevyistä jotain, makeaa tai suolaista. Esim. Myllyn paras torttutaikina on maidotonkin, munaa niissä ei taida muissakaan olla.
http://www.elisanet.fi/puutteenpera/leivonta.html#puusti
http://www.finfood.fi/finfood/ff2.nsf/0/B86605447752B3E6C2256F96004DBBF…
http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/allergisen-mokkapalat.aspx
Ja sitten on loprofin kananmunan korvike, pakkaus maksaa n.40¿ ja siitä saa 100 munan edestä. Pääkaupunkiseudulta saa jostain NoEgg-korviketta joka on halvempaa ja saa vähemmän. Kysy luontaistuotekaupasta, jos ei ole niin tilaavat.
Viimeisimmässä kilpailevassa vauvalehdessä oli kivoja ruokaohjeita allergikoille ja siitä kuinka munan voi korvata esim. banaanilla leivottaessa. Mm. mokkapalat voi tällä menetelmällä valmistaa maito- ja muna-allergikolle sopivaksi. Luulisi kakkupohjankin onnistuvan samaan tapaan, kermavaahdon sijaan voi käyttää Gogreenin / Oatlyn vaniljakastiketta (vaahtoutuu jotenkuten).
Kaupasta sitten on saatavilla erinäisiä keksejä maidottomana ja munattomana (ja soijattomana). Tässä muutamia
Pågen
- kanelikierre
- chokopågar
- småkakor kaurapikkuleipä
- piparkakkuja
Keksit
- Muumi
- Tom&Jerry
- Kantolan kaura
- Ballerina
- Wilhelmiina
- Carneval
Kannattaa kuitenkin tarkistaa tuoteseloste ennen ostamista, että ko. herkki todella sopii allergikollesi :)