Junalla 1v9kk ikäisen taaperon kanssa?
Meillä olisi pääsiäisviikolla taaperon kanssa eka pidempi junareissu. Kertokaahan kokemuksianne, ja että ootteko matkustanut tavallisella pikajunalla vai intercityllä.
Mun mielestä toi intercity olisi parempi vaihtoehto, mutta kun täältä ei mene sinne mihin mennään kuin yksi intercity-yhteys/päivä, niin ettei tarvitse vaihtaa junaa kuin yhden kerran. Kaikilla muilla yhteyksillä pitää junaa vaihtaa 2 kertaa. Lisäksi intercityssä houkuttelee rattaiden helpompi säilytettävyys ja leikkipaikka. Tuo aikataulu vaan on vähän huono.
Eli kokemuksia kiitos!
Sari
Kommentit (5)
Lapsen kanssa matkustava saa ottaa rattaat ilmaiseksi konduktöörin vaunuun, ja rattaissa saa olla yksi pakaasi mukana. Eli kaikkea ei tarvitse roudata hyttiin.
Puuhavaunussa on kahdeksan hengen hyttejä. Yhtä täyden aikuisen hinnan maksavaa kohti matkustaa yksi alle 17-vuotias lapsi maksutta istumapaikalla. Eli varaa tuo _perhelippu_ niin saat ilmaiseksi oman paikan lapsellesi. Kannattaa varatessa pyytää vierekkäiset paikat, on mukavampi istua vierekkäin kuin vastakkain. Netistä kun olen ostanut liput, niin aina on tullut vastakkaiset paikat.
Lapsi viihtyy puuhavaunussa, voi kävellä ja leikkiä. Vaunussa on kirjojakin luettavaksi. Omien eväiden syönti on yksi ohjelmanumero, ellei halua käydä ravintolavaunussa.
Puuhavaunussa on vessa, jossa on potta ja taso vaipanvaihtoon. Lämmitettävät ruoat kannattaa lämmitää ravintolavaunussa.
Minä sain vielä omani tuonikäisenä nukahtamaan päikkäreille puuhavaunussa, toki se vaati vähän enemmän yritystä :) Oma unilelu ja joku oma liina tyynynpääliseksi, niin eiköhän se pieni nukahda.
Hyvää matkaa.
Olen kohtuullisen paljon matkannut 200km:n väliä junalla lapseni kanssa jolla nyt on ikää 1,5v. Kun vielä nukkui päikyt rattaissa, menin aina päikkyaikaan. Nyt pari kertaa olen matkannut hereilläoloaikaan ja vanha pikajuna puuhavaunulla on ollut tähänastisista kokemuksista paras. matka nyt ei ole kovin pitkä mutta poika on aika huono viihtymään pitkiä aikoja missään:)
Puuhavaunussa ei mitään ihmeitä ole, legoja ja vähän leluja sekä liukumäki. Ainakin ekalla kerralla poika tykkäsi. IC ja pendolino ovat paremia ehkä siinä mielessä, että kyyti on tasaisempaa ja kävely junassa vaunusta toiseen onnistuu helpommin - viihdykettähän se on sekin. Ja IC - junassa voi helpommin ottaa vaunut sinne missä itsekin istut, jos lapsi nukkuu vaunuissa. Pitää vaan pyytää istumapaikka läheltä inva-paikkaa ja toivoa, ettei invapaikalla ole muita. Vanhoissa pikajunissa vaunut pitää yleensä jättää tavaravaunuun ja siellä tuskin kukaan lapsi nukkuu.
Otat mukaan pientä naposteltavaa, omia leluja ja kirjoja ja aimo annos kivaa mieltä;) Juuri oltiin viikonloppuna laskettelureissulla perhene kanssa ja linja-automatka kesti 4,5h suuntaansa. Mielessäni oli etukäteen yksi ajatus: matkat ovat yksi suuri katastrofi! Mutta hyvin meni. Pitää vaan jaksaa viihdyttää:)
Hyvää matkaa. Toivottavasti vastasin suunnilleen siihen, mitä kysyit. En ehtinyt lukea muiden vastauksia.
Meidän lapset ovat viihtyneet paljon paremmin pikajunien kuin intercityn puuhavaunussa. On isompi ja enemmän tekemistä ja vanhemmatkin mahtuu istumaan yleensä sinne.
Meitä oli mä, poika 1.3 kk:tta ja koiranpentu 6 kk:tta. Toki matka ei ollut kun Seinäjoki-Tampere. Mentiin pikajunalla ja jätettiin vaunut ja koira konnarin vaunuun. Matka meni nätisti paitsi hermoja kiristi mulla äärimmilleen hissien puuttuminen kummassakin päässä. S-joella ei toiminu hissi ja Tampereella konnari ei antanu käyttää invahissiä.. Onneksi sain apua sit ihmisiltä ku vaunu luiska oli aikas jyrkkä vaan. Muuten tykkäsin et kivuttomampi mennä junalla, poika sai kävellä rauhas vaunus.
Suosittelen pikajunaa kyllä teillekkin, niissä ei yleensä niin paljon muita matkustajiakaan. Ja sitä et jos vaan pystytte niin lähtekää viimeisään keskiviikkona. Junat on todella täynnä torstaina jo.
Hyvää matkaa teille:)
Meidän taapero ei tuossa iässä suostunut nukkumaan päiväunia junassa (oli varmaan liian jännää), mutta väsyi tietysti kuitenkin, joten junalla matkustaminen oli aika hermoja raastava kokemus väsymyksestä raivoisaa taaperoa pidellessä. Tai ehkäpä teidän taapero on sellaista sorttia, että nukahtaa autuaasti junan liikkeeseen.
Satunnaisen junankäyttäjän kokemuksella valitsisin vanhan mallisen pikajunan ja siinä leikkivaunun (onhan niitä vielä?). Leikkiosastot ovat isoja ja hytit rauhallisia, vaikkei sellaista saisikaan kokonaan itselleen. Intercityjen leikkiosastot ovat pieniä nurkkauksia (toisessa kerroksessa, jossa matkatavaratilat ovat tosi pienet) eikä niissä ole juuri tilaa aikuiselle (jonka kuitenkin täytyy olla ääressä vahtimassa noin pientä leikkijää). Toki voi varata istuimen ihan leikkinurkkauksen vierestä, mutta se voi olla vähän levoton paikka. Intercityn perhehytti on kyllä hyvä jos sellaisen onnistuu varaamaan.