Onko lapsi kipeä putkitusoperaation jälkeen?
Poikani 1 v on menossa torstaina putkitukseen ja nyt mietinkin, että mitä on odotettavissa putkituksen jälkeen. Onko lapsilla kipuja tuosta putkituksesta eli tarvitsevatko kipulääkettä ? Muutenkin tosiaan olisi mukava kuulla, että miten teillä on sujunut putkituksen jälkeiset pari päivää.
Kiitos jo etukäteen !
Kommentit (4)
Ja sai kyllä kipulääkettä monta päivää noiden kitarisojen takia, mutta ei tosiaan korvia valittanut vaan tuota suutaan.
Eli ei pelkästä putkituksesta pitäisi pahempia tulla. Nukutuksen jälkeen saattaa olla pahoinvointia mutta sitäkään ei ole läheskään kaikilla.
koska märkää jouduttiin imemään parina päivänä putkituksen jälkeenkin. Huusi ja kirkui imemisen jälkeen koko illan.
Toivottavasti teillä menee helpommin!
Meidän 8 kk ja 2v 8 kk tytöt putkitettiin juuri, ja kumpikaan ei tarvinnut yhtään kipulääkettä operaation jälkeen. Normaaleita olivat nukutuksesta selviämisen jälkeen. Pahoinvointiakaan ei ollut.
Wupsu
ei kovin kipeä kyllä ole. Meillä oli 1v2kk, kun laitettiin putket korviin ja n pari tuntia heräämisestä oli sama virta päällä kuin ennenkin. Kipulääkettä sai mukaan sairaalasta, yhden annoin, toista en sitten antanut, kun ei sitä tarvinnut. Ja hoitoon meni jo seuraavana päivänä.