Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MARRASMAMMOJEN maanantai juttelut

15.05.2006 |

Tulkaahan kertoilemaan äitienpäivästänne!!

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli ihana! Poju heräsi kuudelta (nukkui muuten todella hyvin, oli mennyt nukkumaan hieman ennen kl21 ja syönyt ennen kl4), mies haki hänet viereemme. Aamutissin jälkeen mies otti pojan mukaansa ja lähtivät touhuamaan salaisuuksia :o) Noh, aamuihmisenä minä en enää nukkunut, vaan menin suihkuun ja sen jälkeen sänkyyn pötköttelemään. Seitsemältä mies tuli hedelmätarjottimen ja pojun kanssa " herättämään" . Mikä ihana yllätys! Siinä sitten söimme koko perheen voimin ihanan hedelmäaamiaisen, pojukin imeskeli ananasta oikein kovalla mielihalulla. Tässä oli ihaninta todellakin se ajatus (vaikkakin hedelmät itsessäänkin olivat ihania), olen tässä yrittänyt olla kevyemmällä linjalla ja täytekakku ym. herkut olisivat olleet " kauhistus" . Toisaalta, hedelmien syönti vuoteessa on paljon siistimpää kuin aamiaisleipien :o) Keittiössä sitten odotti kukkapuska lempikukkiani, kortti ja kolmen kerran hierontalahjakortti. Tästäkin olin aivan haltioissani, mikäs sen paremmin äityliä voisi rentouttaa kuin hierojalla käynti! Mies oli " piilotellut" hedelmiä ja kukkapuskaa varastossa. Olin siis todella yllättynyt, että mistä ne kaikki ilmestyi sunnuntaiaamuna! Päivä meni muutenkin mukavasti, mies teki ihanan lounaan ja vanhempani olivat meillä syömässä. Kouhuviiniäkin kilisteltiin äitien kunniaksi. Pesin minä pyykkiäkin, kuten aina sunnuntaisin :o)



Nyt poju kutsuu aamu-uniltaan! Yritän jatkaa myöhemmin!



marrasfantti

Vierailija
2/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tyttö nukahti yllättäen aamutorkuille, niin ehdinpä äkkiä tulla kirjoittelemaan. Laitoin tosiaan vaan siksi aikaa pinnikseen, kun piti pyykit hoitaa ja olikin sitten nukahtanut. Tytöllä on tosin ollut jo kaksi viikkoa (!) nuha ja yöllä vähän yskitti, joten voi olla tavallista väsyneempi. Täytynee kai jo lääkäriä varata, jos ei olo helpotu :(



Äitienpäivä oli perinteinen, mutta ihana! Tosin minä ja vauva oltiin ensimmäisinä hereillä ja pikkuhiljaa heräsivät mies ja esikoinen. Mies oli niin unentokkurainen, että katsoin parhaaksi antaa itse aamumaidon vauvalle. No, aamiaisen sain valmiina pöytään ja valloittavan kortin esikoiselta. Juu, ja itsevalitsemani puutarhakirjan :)



Nyt koittaakin paluu arkeen ja tiedossa imurointia sekä vessojen pesua, miten mieltä ylentävää :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo marrasfantin IHANA äitienpäivä.... ihana mies sulla. Meillä mies oli hokenut koko viikon, kuinka nyt minulla on ensimmäinen äitienpäivä ja mitä kaikkea sitten tekeekään. Sanoin, että jos nyt aamiaisen laitat ja pojan illalla kylvetät.. eli vain yhdessäoloa ja huomaavaisuutta.



Heräsin aamulla pojan iloiseen jutusteluun ja pöydällä oli paketti... miestä ei missään. Tuli kotiin aamukymmeneltä kännissä (melkein kuin käki) ollut juhlimassa naapurissa (huom kymmenen vuotta itseään nuorempien sinkku-miesten kanssa) Olin niin pettynyt, että aikuinen ihminen eikä osaa olla järkevä ja käyttäytyä niin kuin perheellisen liki nelikymppisen pitäisi. Soitti omalle äidilleenkin känni-onnittelut ja pyöri kaljakassien kanssa meidän pihamaalla.



Oli meidän ensimmäinen ja viimeinen yhteinen äitienpäivä mieheni kanssa. Poika aivan ihana, mutta tuo ukko vaikuttaa niin kaikkeen etten jaksa sitä katsella... että voi pahus tuota viina-pirulaista, pilaa hyvänkin ihmisen.



Tässä nyt vuodatin... muuten elämässäni kaikki hyvin;)

Vierailija
4/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja voikun oli marrasfantilla ollut IHANA äitienpäivä!!!! todella kekseliäs mies sinulla.

m@ggien puolesta olen TODELLA pahoillani, tuli varmasti pahamieli tuommoisesta toiminnasta. mutta se viina vaan on joillekkin niin tärkeää...meillä se on miehen äiti. ei edes soitettu hänelle äitienpäivä onnitteluja saati että oltas kylään menty tai kylään kutsuttu(asuu 4km päässä) ei oo ollu halukas meitä muulloinkaan tapaamaan niin olkoon sit höyrypäissään ihan omien kavereiden kanssa. ja mun vanhemmat asuu niin kaukana että heille vain soiteltiin.



mutta siis meidän äpäivään *heh* sain kukkasen jo perjantaina*=omistan ÄÄRETTÖMÄN huonomuistisen miehen ja olin ihan takuu varma että unohtaa koko äpäivän...no teemu nukku jotenkin kovin huonosti sen la-su välisen yön ja ihana mies nousi pojan kanssa ylös 7.30 ja minä sain nukkua pari tuntia. sittenku heräsin oli aamiainen katte pöytään, ei mitenkään superhienost mutta siis normaalista poiketen mies oli sen laittanu ja olin jo ihan otettu siitä. ja lahjaksi sain minäkin hierontalahjakortin, eikä hierontoja ollut rajoitettu, saan käydä niin usein ku haluan, aivan ihanaa. sitten iltapäivällä päätettiin lähteä kävelylle koko porukka ja päästiin vaan ihan vähän eteenpäin kun minä meni ja astuin jalkakäytävän reunalle huonosti, taitoin nilkan ja kaaduin, polvi ja kyynärpää verillä, ja nilkkaan ja ranteeseen sattu, onneks en päätä lyöny, ja eiku kotiin putsaileen haavoja :)) että jäipähän varmat muistot ekasta äitienpäivästä :))) nyt särkee vas olkapäätä ja koko vas puoli on ku jyrän alle jääny, juurijajuuri jaksan poikaa kantaa.



muutenpa meille ei kummempia, yöt on todella vaihtelevia, toisinaan nukutaan hyvin ja toisinaan niinkuin viime yönä herätään puolen tunnin välein. kokeilin viime viikolla 2 yönä suppoja ja ainakin silloin nukku hyvin, samoin ku pari yötä ku oli päivällä syöny kiinteitä ruhtinaalisesti, että ota nyt tuostakin sitten selvää että vaivaako hampaat vai kenties nälkä...huh, huonot on käyttöohjeet tällä tenavalla!



oppi muuten lauantaina kivan leikin. pötkötettiin kaikki meidäb sängyssä, teemu keskellä. yhtäkkiä kääntyi ilmeettömilklä kasvoilla isäänsäpäin ja samantien kääntyi hörönauran minuun päin ja heti siitä ilmeettömästi isäänsä ja samantien nauraen minuunpäin, teki tätä ainakin 15 kertaa ja kyllä meillä oli hauskaa :)) niin ja teemuhan kääntää unissaankin itseään kyljeltä toiselle, mikä on niin suloisennäköistä ja toisaalta taas merkki siitä että ei oo kohta pientä lasta meillä, toi kasvu ja kehitystahti on kyllä minut yllättänyt täysin..



nyt jätän palstatilaa muillekkin ja menen viemään pienen miehen ulos nukkumaan ku siellä ei oo nyt niin kamalan kuuma.



t.tiitis ja teemu 5kk2vk



Vierailija
5/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Äitienpäivä oli oikein mukava. Poika oli sen kunniaksi koko päivän aivan ihanalla tuulella, lahjaksi sain paljon suukkoja ja halauksia. :-) Mies antoi mulle myös tilaisuuden nukkua piiiiiiitkät päiväunet, touhusi pojan kanssa mun nukkuessa. Nukuinkin kaksi tuntia ja voi miten teki hyvää. Käytiin myös mummulassa makoisalla äitienpäiväkakulla ja ulkoiltiin paljon perheen kesken. Lisäksi mies lupasi pestä meidän ikkunat ikään kuin äitienpäivälahjaksi, saas vaan nähdä minä vuonna se tapahtuu. ;-)



Poika on oppinut ryömimään pieniä matkoja eteenpäin, lelujen perässä mönkii oikein näppärän näköisesti. Vauhti on vielä aika hidasta, mutta siitä se lähtee. Pari kertaa oon oikein säikähtänyt kun poika on ollut yhtäkkiä keittiön pöydän alla mun varpaissa kiinni. :-)



Yöt meillä on edelleen pääsääntöisesti huonoja. Poika syö vain yhden tai kaksi kertaa yössä, mutta herää itkeskelemään lukuisia kertoja noiden syöntikertojen lisäksi. Onneksi tyyntyy nopeasti kun vähän aikaa sylissä heijaa ja kanniskelee. Itseä vaan tuppaa vähän väsyttämään kun uni on niin katkonaista. Noooh, ei kai tätä loputtomiin kestä kuitenkaan. Jossain vaiheessa ne hampaatkin on tehty jne. :-)



Nyt lounaalle ja sitten torkuille jos pojalla vielä unta riittää...

Vierailija
6/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikaisesti kirjotan, kun siskon laspet haluu tulla koneelle marioo pelaan.

Me oltiin eilen koko päivä miehen mummula. Mentiin jo 9 autteleen ruuan kanssa, kun sinne tuli paljon sakkia. Mukava päivä oli, vaikka ei sen kummemmin päivää juhlittu.

Aamusella esikko toi itse tekemänsä lahjan ja kortin. Ja lauloi paljon onnea, myös mummuille lauloi.

Sanoin miehelle, että ei tartte ostaa mitään. Hennesin pakettilapun annoin, että hae se postista, siinä lahjaa ihan tarpeeksi.



Kolme lasta tässä kärkkyy, niin eihän tässä mitään saa kirjotettua. 0)

Palaan myöhemmin. Kommentoimaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihania äitienpäiviä ollut marrasfantilla ja muilla :) m@ggien puolesta olen myös pahoillani, ei tuollaista äitienpäivää kyllä kenellekään toivoisi.



me mentiin jo lauantai-iltana äitini luokse parinsadan kilsan päähän. pihassa siellä soittelin sitten, että tulisi oven avaamaan että perillä ollaan. eipä vastannut puhelimeen. pääsimme sitten rappukäytävään (kerrostalo) kun joku tuli talosta ulos. soitimme muutaman kerran ovikelloa, ja ihmettelimme että ei kai nyt oo missään lähtenyt käymään kun tietää että olemme tulossa.



kömpi sitten jonkun ajan kuluttua tukka sekaisin oven avaamaan, oli kuulemma hirrrveän väsynyt ja sitten paineli takaisin sänkyynsä. se oli koko illan ihan sekava ja tolkku pois ja käyttäytyi hyvin epänormaalisti. puheesta en saanut kunnolla selvää. makoili sängyssään siihen saakka kun minä laitoin meille matkalaisille pedit ja kävimme poikaa nukuttamaan ja itsekin hämillään pötkötteleen.



sitten tulikin yhtäkkiä hösäämään että laitettaiskos jotain purtavaa, toisteli sitä kymmeneen kertaan vaikka sanottiin ettei enää tänään. koitti laittaa valoja päälle vaikka sanottiin että poika on juuri menossa nukkumaan. ihan omituista ja ei-normaalia käytöstä häneltä. en tiedä vieläkään oliko juonut vai lääketokkurassa vai jopa alkoi huolettaa että mahtaako olla jotain mielen- tai muita terveydellisiä ongelmia.



sunnuntaina oli jo sit suht normaali. edellispäivästä ei puhuttu mitään, sanoi vain että on ollut kauhean väsynyt koko ajan. laittoi meille ruokia ja hösäsi. me teimme mieheni kanssa hänelle pikkupalveluksia mitä meille keksi, porattiin, asennettiin tietokonetta, vietiin tavaroita kellariin yms. apua mitä hän ei itse pysty/osaa tehdä. siinä meni meidän koko päivä. sit ajettiin takaisin kotiin.



mies antoi minulle mukin jossa oli suklaapatukoita ja toivotti hyvää äitienpäivää.



sellainen oli minun ensimmäinen äitienpäiväni.



gerda

Vierailija
8/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heipat!



Meillä äitienpäivä oli aivan ihana: Lotta heräsi juttelemalla vasta klo 9. Mies lähti alas tekemään jotain " salaista" . Otin Lotan viereen pötköttämään kun ei itseäkään enää väsyttänyt kun sai nukkua noin myöhälle.



Aamupala-pöydässä oli 10 tulipunaista ruusua, ja aamupala valmiina. (Munakasta olisin saanut, jos en joutuisi välttämään nyt kananmunaa Lotan iho-oireiden takia). Teen join uudesta mukistani, jossa luki Äidin muki :) Ja sain lukea kerrankin päivän sanomalehden ihan rauhassa. Sitä ei muina päivinä nimittäin tapahdu.



Myöhemmin joimme kahvit ja söimme jäätelökakkua (olisin saanut oikeaa isin tekemää täytekakkua, jos kananmunan käyttö olisi mahdollista ... ensi vuonna sitten).



marrasfantti: Aivan ihanan kuuloinen äitienpäivä teillä myös!



M@ggie: tuo on ikävää että viina vie miestä enemmän kuin oma perhe :( Toivotaan että joskus tajuaisi mitä oikein " omistaa" .



Tänään annoin Lotalle sitten bataattia kun peruna tuli aina ylös yökkäyksin. Bataatti näytti olevan parempaa :)) Toivotaan että sitä saisi enemmän menemään alas jatkossakin. Eikä tulisi mitään oireita siitä. Miten muuten, annatteko juotavaa ennen vai jälkeen kiinteiden syönnin? Ja kuinka alttiisti silloin juodaan? Meillä nimittäin Lotta ei huoli tissiä syönnin jälkeen ...



Yöunille meno on meillä ollut nyt monena iltana hankalaa! En tiedä sitten onko joku pimeänpelko-kausi meneillään, voiko olla? Meillä on kyllä yövalo käytössä mutta en tiedä sitten riittääkö se nyt tällä hetkellä nukahtamistilanteessa. Pitää tänä iltana kokeilla jättää yöpöydän valo päälle ja myöhemmin käydä sammuttamassa se.



Mekin varattiin sitten etelänmatka, lähdetään koko perheen voimin 26.8 Rodokselle viikoksi. Odotan innolla sitä jo, ja jotenkin myös haikeana koska isäni (joka kuoli syöpään joulukuussa 2004) kävi Rodoksella yleensä pari kertaa vuodessa. Vaikka olenkin sanonut miehelle että Rodokselle pitää päästä katsomaan missä vaari on viihtynyt ja kävellyt pitkin poikin.... Isäni lähetteli aina matkoilta kortteja joissa lähettäjänä oli vaari :( Kovasti odotti pääsevänsä ensimmäistä kertaa isovanhemmaksi, eikä sitten kerinnyt kuulemaan ilouutista Lotan tulosta. Niin se elämä meitä vaan kohtelee välillä, kun lastenteko ei aina onnistu kellonlyömällä...



Tintta-liisa ja Lotta 5kk3vk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pitkästä aikaa taas. Meillä on tänään puolvuotis synttärit,joita ei kylläkään sen kummemmin meinata juhlistaa.



Miulla kanssa ensimmäinen Äitienpäivä eilen,tosin eipä se juuri älyttömästi normaalista eronnut. Itse keitin aamulla kahvit ja tein aamupalat. Ukko ei edes herännyt kun Pinja heräsi aamulla,joten totesin,että parempi nousta itse sängystä,kun alkaa herättelemään (sekun ei meillä ole mikään helppo homma). No olin kyllä siihen asennoitunut,ettei tarvitse aamupalaa valmiiksi odotella,ehkä sitten ensi vuonna kun Pinjalla tuota ikää enemmän. Katsotaan miten käy. Muuten eilinen meni reissaten kylässä,mikä on miusta tosi rasittavaa,ku neidin päiväunet kärsi siitä. Sanoinkin että ensi vuonna mummot ovat tervetulleita meille päin kähvittelemaan =D.



M@ggie,todella ikävää käytöstä mieheltäsi. Toivottavsti ymmärtää töppäilleensä!



Neiti nukkuu partsilla,nyt kun ilma viileämpi uskalsin laittaa sinne nukkumaan. Ja hyvin tuntuu uni maistuvan. Ite en kyllä oo saanu mitään aikaiseks,kotihommia siis. Jos vaikka kävis pesukoneen laittamaan pyörimään.



Nyt taas pätkii,lopettelempa taas tällä erää,jos nyt jaksaisi hiukka useammin pinoutua,saas nähdä =) hengessä olen kuitenkin mukana.



postanu ja Pinja tasan 6kk!!!

Vierailija
10/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


M@ggie, voi hö miehes kanssa :( Olen pahoillani.



Minun ensimmäinen äitienpäivä oli ihana! Onni heräsi tavalliseen tapaansa klo 06. Otin sänkyyn viereen tissille ja siitä mies sitten varastikin vauvan. Toivotti hyvät äitienpäivät ja sanoi, että nyt nukut pitkään. Nukuinkin kymmeneen ja heräsin kun mies tuli vauvan ja aamiaisen kanssa makkariin. Siinä sitten herkuttelin aamiaisella, omenatortulla ja Hesarilla sängyssä. Olivat käyneet poimimassa mulle kimpun valkovuokkojakin, ihana. Mies hoiti koirat ja Onnin koko päivän, minä vaan nautiskelin :) Käytiin vauvauinnissa ja äidilläni. Mies valmisti vielä illallista, nam.



Hauskaa oli se, että kun mies laittoi onnin nukkumaan 19.30, oli jo itsekin " koti-isä" päivästää niin väsynyt, että nukahti :)



Meille kävi inhottava juttu lauantaina. Onni tippui sängystä. Hetkeksi käännyin ottamaan pyjamaa kaapista ja kops vaan kuului :( Vikkelä kaveri. Siinä sitten halasin poikaa ja vollotin kuin lapsi. Poika tokeni hetkessä ja halusi naureskellen jatkaa ryömintää. Taisi äiti säikähtää pahemmin kuin poika :)



Huomenna puolivuotis neuvola!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noema olipas ihana äitienpäivä sinullakin ja kultainen mies. :o) Huoh. Olisinpa itsekin saanut nukkua vähän pitempään kerrankin. Meillä tosiaan epäonnistui tuo vierailu äitini luona aikalailla, ja sain nukuttua yöllä vain pari tuntia. Moninaisista syistä johtuen minä nukuin sit lopulta vauva kainalossa lattialla sen vähän mitä nyt sain välillä torkahdettua aamuyön aikaan. Mies nukkui sohvalla.



Kaiken kaikkiaan surettaa vähän koko äitienpäivä, mutta ehkä mulla olikin alun alkaen liian vaaleanpunaiset haaveet :) salaisissa toiveissa olisin tietty toivonut jotain romanttista kuten noemalla ja marrasfantilla. Olette kyllä onnenpekkoja!!



gerda kateellisena :D

Vierailija
12/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi Maggie...tuli surullinen olo sun puolesta:( Miehet osaa välillä olla sitten todella ajattelemattomia. Toivottavasti miehesi edes tajuaa mokanneensa!



Kivoja äitienpäiviä olette viettäneet!! Mun äitienpäivä oli lähes samanlainen kuin muutkin sunnuntait. Sain toki katetun aamiaisen pöytään ja isommat muksut oli tehneet kortteja ja lahjoja. Mieheltä en saanut mitään muuta kuin pusuja ja haleja:) Käytiin mummoloissa ja herkuteltiin jokapaikassa!



Varasin tossa äsken risteilyn kesäkuulle. Lähen äitin kanssa reissuun eka kertaa yksin ilman miestä ja lapsia!! Mies kyllä patisti ja sanoi maksavansakin koko reissun..ilmeisesti mun valitus ainaisesta kotona nököttämisestä on tehonnut:) Toivottavasti sattui kivat ilmat.



Meillä vietetään huomenna puolivuotis synttäreitä. Ja ajattelin aloitella lihaakin antamaan samalla. Poitsu on oppinu kaikenmaailman kujeiluita ja päristelyitä, saa hyvät naurut monta kertaa päivässä!

Vieläkään ei käännytä eikä liikuta, mut syöttötuolissa istuminen onnistuu jo jotenkin.



eipä täällä sit ihmeempiä, mä olen koko päivän ollu puhelimessa. Miljoona asiaa ollu hoidettavana..esikko kysyikin jo et miks äiti puhut puhelimeen koko ajan!!! No jospa nyt loppuilta sujuis ilman puhelinta:)



Kivaa viikkoa kaikille!!!!



äitykkä ja poikanen ,huomenna ½ vuotta!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
15.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä asiaa myös pahensi juuri se, että oli äitienpäivä... mikä muu tahansa vkl, niin asia olis ollu melko ok. Käytiin sit pojun kans mummulla syömässä ja kakulla, paketinkin aukaisin illalla ja näin jälkeenpäin voin todeta, että ainakin siinä ajatus oli kaunis. Kalevalakorun Onnensydän ranneketju, jossa kolme sydäntä=meidän perhe.



Onneksi teillä muilla ollut mukavat äitienpäivät, vaikkakin tamatulla melko kolhuinen;)



Meillä nukutaan nyt toisia päikkäreitä ja jopa sisällä, en jaksanut/viitsinyt tonne hyiseen tuuleen viedä... piti muuten kaivaa villainen välihaalari uudestaan esiin. Vieläkö teillä muuten mahdutaan turvakaukaloon autoillessa? Meillä toistaiseksi, mutta pian pää jo yltää reunalle...eli istuin pitäisi hakea.



Olen myös huomannut miten poju nauttii, jos ollaan kylässä / joku meillä, kun kuuluu puheensorinaa... siis viihtyy aivan eri tavalla. Mietinkin, että onkohan meillä päivisin, kun ollaan kaksin liian hiljaista?! Siis kyllähän minä laulelen ja höpöttelen pojulle, mutta pitäisikö olla jotain perus ääntä enemmän!? Eikä oikein koko aikaa viitsisi radiotakaan päällä pitää... Sitterissä ei enää juuri viihdytä, kampeaa itseään koko ajan ylös tai tikkusuoraksi-juuri niin, että haluaa siitä pois, oikein huomaa..



Nyt pyykkien ripustusta harjoittamaan; kiva että meillä tämä ilot-surut-huolet-arjet -palsta olemassa....