Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten totuttaa kotiruoista valmissoseisiin?

14.03.2006 |

Meillä on sellainen tilanne, että oon tehnyt tytölle tähän saakka kaikki ruoat itse, satunnaisia hedelmäsoseita vaan ollaan ostettu kaupasta.



Nyt ollaan viikonloppuna lähdössä reisuun, enkä saa siellä pakasteita säilymään tarpeeksi kylmässä, joten helpoin ratkaisu olisi ottaa mukaan valmissoseita, jotka voi säilyttää huoneenlämmössä.



Ongelma on siinä, ettei tyttö suostu syömään kaupan ruokia! Tänään ostin muutaman erilaisen purkin, ajatuksena että testataan mikä on hyvää, mutta neiti vaan irvisteli ja puri huulia yhteen. Enkä väkisinkään ala syöttämään. Omatekemät soseet menee tosi hyvin, syö mielettömiä määriä.



Uskon kyllä, ettei yksikään lapsi kuole nälkään jos ruokaa on tarjolla, mutta miten kauan uskallan tarjota " pahoja" soseita joka ruoalla, kun lapsi on muutenkin siro ja hoikka..? Aamu- ja iltapuurot tietysti annan normaalisti.



Arica ja nirso Catina 8kk 10pv

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa vastata kysymykseesi muuta kuin vaan sinnikkäästi yrittämällä. En kyllä yhtään ihmettele lastasi, silla kyllä ainakin minun makuun purkkiruoat ovat aivan kamalia jos on tottunut " oikeaa" ruokaa saamaan.



Tsemppiä ja toivottavasti onnistuu.



Tipy

Vierailija
2/2 |
14.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on sama ongelma, siis ruuan säilyminen reissussa " kotisoseita" syövän lapsen kanssa. Joku suositteli luomu-soseita ja tarjosinkin paria makua, mutta huonolla menestyksellä. Hyvää luomu-soseissa oli se, etteivät ne haisseet niin selvästi teollisilta kuin " tavalliset" kaupan soseet. Ehkä ne teidän sirolle neidillenne maistuisivat. Jos luomukaan ei maistu, kannattaisiko totuttaa vaikka sekoittamalla kaupan sosetta itsetehtyyn ja vähentää kotitekoisen määrää asteittain? Itse olen tällä tavalla alkanut totuttaa " tavalliseen" ruokaan soseista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla